W jakich technologiach powstają nowoczesne domy pasywne?

Domy pasywne są obecnie jednymi z najbardziej energooszczędnych konstrukcji budowlanych, których koszty eksploatacyjne są nieporównywalnie niższe od tych występujących w tradycyjnych domach. Pomimo to jednak łączy je z nimi jeden element. Jest nim ich technologia budowy. Domy pasywne mogą być budowane bowiem zarówno w technologii murowanej, jak i bazującej na konstrukcji drewnianej. Jakie są więc wady i zalety każdej z nich?

Dom pasywny, czyli jaki?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest dom pasywny. Jest to więc budynek, którego całkowite zapotrzebowanie roczne na energię nie przekracza 15 kWh/m2, a jego całkowity współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,15 W(m2/K). Dodatkowo czerpie on energię z odnawialnych źródeł energii, nie występują więc w nim klasyczne rozwiązania grzewcze, a pompy ciepła, instalacje solarne i fotowoltaiczne i rekuperacyjne.

Osoby decydujące się na budowę domu pasywnego mogą wykonać go w klasycznej technologii murowanej lub drewnianej. Oba te rozwiązania mają jednak swoje wady i zalety, o czym piszemy poniżej.

Zalety i wady domów pasywnych murowanych

Murowany dom pasywny wyróżnia się przede wszystkim dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to więc, że jego ściany nagrzewają się dłużej, jednak nie oddają zbyt szybko ciepła. Ich zaletą jest natomiast trwałość konstrukcji, która wpływa na niezwykle istotną w przypadku domów pasywnych szczelność. Dodatkowo są one także odporne na ogień, który w razie pożaru rozprzestrzenia się w nich wolniej.

Budowa murowanego domu pasywnego wiąże się jednak z czasochłonnością związanych z tym prac. Nie ma tutaj mowy o zastosowaniu elementów prefabrykowanych, a to dodatkowo zwiększa ryzyko niedostatecznej jakości ścian budynku generującej mostki termiczne. Ponadto używane do niej materiały nie są ekologiczne.

Zalety i wady domów pasywnych drewnianych

W przypadku drewnianych domów pasywnych, jakie oferuje producent domów drewnianych ITS z Koszalina podstawową ich zaletą jest lekkość ich konstrukcji, a także możliwość prefabrykacji elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu budowa takiego domu przebiega szybciej. Dodatkowo drewniane domy pasywne cechują się także cieńszymi ścianami ze względu na zastosowanie w nich jednowarstwowej izolacji termicznej, a używane do ich budowy materiały są ekologiczne. 

Ich wadą może być natomiast nieco wyższy koszt wykonania. Pomimo to liczba zalet jakimi się one cechują sprawia, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na budowę domów pasywnych z drewnianych elementów prefabrykowanych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.