Właściwości, uprawa i wymagania jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to krzew wciąż mało popularny w naszym kraju, a to błąd. Roślina ta bowiem jest bardzo prosta w uprawie, odporna na mróz oraz choroby. Owoce pojawiają się bardzo wcześnie, są smaczne i zdrowe. Jest to idealny krzew dla początkujących ogrodników oraz dla tych, którzy nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne roślin. Inna, znana nazwa rośliny to wiciokrzew kamczacki. Jagoda kamczacka właściwości ma podobne do jagody leśnej, porzeczki czarnej lub do aronii. Zawiera duże ilości antyoksydantów, witaminy C oraz pektyn.

Przynależność i morfologia rośliny

Roślina należy do rodziny przewiertniowatych. W naszym klimacie dorasta do dwóch metrów, ale z jednego krzewu możemy otrzymać bardzo dużo owoców. Kwiaty pojawiają się początkiem wiosny, są żółtawe i niepozorne. Po kwitnieniu roślina bardzo szybko zawiązuje owoce. Owoce kolorem przypominają leśne jagody, ale są wydłużone lub mogą być w kształcie gruszki i mają charakterystyczny posmak z nutką goryczki. Są świetne do konfitur oraz do bezpośredniego spożycia.

Uprawa jagody kamczackiej

Tak jak wspomniano, roślina jest bardzo prosta w uprawie. Wytrzymuje duże mrozy, okresowy brak wody. Roślina powinna mieć stanowisko słoneczne, w przeciwnym wypadku zawiąże mniej owoców, a pokrój krzewu będzie luźny. Warto też dodać, że owoce rośliny uprawianej w słońcu smakują po prostu lepiej. Uprawa jagody kamczackiej bardziej udaje się na glebach żyznych i lekkich.

Dobra wiadomość dla ogrodników – roślinę wystarczy przycinać co parę lat, aby zachować bardziej zwarty pokrój, nie wymagane jest coroczne cięcie. Najlepiej zasilać roślinę nawozami naturalnymi, na przykład kompostem albo obornikiem, zabieg wystarczy wykonać co dwa lata. Dobrze sprawdza się zmieszanie wierzchniej warstwy podłoża z nawozem organicznym.

Rozmnażanie jagody kamczackiej

Krzew jagody makczackiej

Zalecanym terminem tworzenia sadzonek jagody kamczackiej jest jesień. Nie powinno się pobierać sadzonek wiosną, ponieważ krzew bardzo szybko zaczyna swoją wegetację i odcinanie pędów znacznie go osłabi. Jesienią sadzonki jagody kamczackiej powinny być zdrewniałe. Ostrym narzędziem odcina się od rośliny matecznej pędy zdrewniałe długości co najmniej 10 cm. Pędy wkłada się do wilgotnego piasku lub torfu i przechowuje w ciemnym oraz chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Wiosną sadzonki powinny puścić już nowe korzonki – są gotowe do wysadzenia do gruntu.

Właściwości jagody kamczackiej

Owoce wiciokrzewu kamczackiego są bardzo zasobne w przeciwutleniacze. Są uważane za “super food” o właściwościach przeciwzapalnych. Antyoksydanty zawarte w podłużnych jagodach chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, dzięki temu zapobiegają starzeniu się komórek. Głównymi związkami odpowiedzialnymi za przeciwutleniające właściwości rośliny są polifenole (głównie antocyjany). Poza tym, jagody zawierają spore ilości witaminy C, A oraz E.

Odmiany jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka doczekała się wielu wariantów, odmiany jagody kamczackiej różnią się między sobą plennością, wielkością oraz smakiem owoców oraz terminem owocowania. Poniżej najczęściej spotykane odmiany:

  • ‘Atut’ – odmiana bardzo plenna, u starszych okazów kora na pędach łuszczy się w charakterystyczny sposób. Owoce są duże i pojawiają się w połowie maja. To odmiana, która daje owoce raczej słodkie, goryczka jest mniej wyczuwalna.
  • ‘Czelabinka’ – Rosyjska odmiana pochodząca z Czelabińska. Owoce o typowo gruszkowatym kształcie, są duże. Roślina wymaga sąsiedztwa zapylaczy. Tworzy krzew o kolistym pokroju. Pierwsze owoce pojawiają się początkiem czerwca.
  • ‘Morena’ – ciekawą cechą tej odmiany jest fakt, że owoce nie posiadają charakterystycznej dla jagody kamczackiej goryczki, są za to delikatnie kwaskowate.
  • ‘Wołoszebnica’ – bardzo odporna odmiana i niezwykle plenna. Jagody mają dość nieregularny kształt.
  • ‘Wojtek’ – polska odmiana, polecana do upraw amatorskich. Owoce mogą mieć nawet 4 cm długości, co jest rzadko spotykane u jagody kamczackiej, to bardzo wczesna odmiana – owoce pojawiają się końcem maja. Wadą rośliny jest to, że dojrzałe owoce mogą samoczynnie opadać, jeśli nie zostaną zebrane w terminie.

Autor:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • J. Krulczuk, Uprawa owoców jagodowych – poradnik. Wydawnictwo Gaj, 2020.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.