Wykopy pod fundamenty – jakich błędów unikać?

Dokładne wykonanie wykopu pod fundament przyczynia się do solidnego posadowienia budynku. Od bezbłędnego wykonania wykopu zależy bezpieczeństwo osób mieszkających i odwiedzających. W przypadku niedokładnego posadowienia obiektu, może on podmakać, nierównomiernie osiadać lub mogą pękać ściany. W poniższym artykule dowiesz się jakich błędów unikać w czasie wykonywania wykopów.

Wykop pod fundament – ważne informacje

Wykop pod fundament najlepiej przeprowadzić między kwietniem a październikiem. Przed nim wykonuje się wycinkę drzew, zebranie humusu, wyrównanie działki oraz wytyczenie obrysu budynku. Wykop pod fundament to ostatni etap robót ziemnych pod budowę domu. Przeprowadza się go dzięki użyciu sprzętu budowlanego – koparki lub minikoparki. Do wywiezienia wykopanej ziemi potrzebna będzie wywrotka.

Głębokość wykopu pod fundamenty wskazana jest w projekcie budowlanym. Zazwyczaj jednak wynosi 1,2 m (w gruntach sypkich i przepuszczalnych dla wody) oraz 1,4 m (w gruntach gliniastych i ilastych). Wytyczeniem fundamentów zajmuje się geodeta, który wyznacza zarys domu.

Jakich błędów unikać podczas wykopu pod fundament?

  1. Weryfikacja warunków i specyfiki podłoża

Weryfikacja gruntu jest niezmiernie ważna. Dzięki wykonaniu badania będziemy mieć pewność, że nie występuje wysoki stan wód, a podczas wykopu nie dojdzie do podmycia i osunięcia się ziemi.

  1. Odpowiedni termin na wykonanie wykopu

Zdarza się, że wykonujemy wykop pod fundament, a ze względu na różne sytuacje musimy poczekać z dalszymi pracami budowlanymi. Nie jest to jednak odpowiedni pomysł. Wykop pod fundament zbyt wcześnie wykonany może się osypywać bądź spowoduje zmianę pierwotnego wyglądu. W takim wypadku będziemy musieli ponownie wynająć sprzęt budowlany i przeprowadzić prace jeszcze raz.

  1. Zebranie humusu

Wierzchnia warstwa ziemi jest słabo zagęszczona oraz osiada pod obciążeniem. Gdy pozostawimy humus pod budową domu możemy liczyć się z pękaniem ścian. Aby prawidłowo wykonać prace musimy usunąć wierzchnią warstwę ziemi (około 20-40 cm).

  1. Przegłębienie wykopu

Zdarza się bardzo rzadko, ale niestety czasem dochodzi do przegłębienia wykopu. W takiej sytuacji należy zakupić nowy materiał, który należy wbudować, zagęścić, a w ostatnim etapie wyprofilować powierzchnię terenu.

  1. Nieodpowiednie zabezpieczenie wykopów

Podczas budowy należy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu wykopów. Jeśli tego nie zrobimy, skutkiem będzie osunięcie się ziemi. Jak zabezpieczyć wykop? Jednym ze sposobów jest zabijanie ścianek wykopu, a także obłożenie skarp folią budowlaną.

Na ogół wykop pod fundament to zadanie proste i niezbyt skomplikowane, lecz nieodpowiednie wykonanie może doprowadzić do niechcianych problemów. Bardzo ważne okazuje się wykonanie badania geotechnicznego gruntu, pozwalającego określić parametry konstrukcyjne domu. Dodatkowo poinformuje o głębokości wód gruntowych i przepuszczalności ziemi. Firma Roboty Ziemne Szczucki wykonuje profesjonalne prace budowlane, a wykopy pod fundamenty to jedna z oferowanych możliwości. Zapraszamy do odwiedzenia witryny www.szczucki.pl, gdzie poznacie Państwo szereg pozostałych usług.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.