Zmiany na rynku olejów do pilarek? Poznaj nowe standardy w branży!

Wycinki prowadzone w lasach, parkach i innych terenach zielonych bywają problematyczne, nie tylko ze względu na same warunki, ale także na awaryjność urządzeń. Piły łańcuchowe wykorzystywane w tym celu dotąd zabezpieczane były za pośrednictwem olejów mineralnych. To praktyczne, sprawdzone wyroby przemysłowe, mają jednak jedną wadę – są szkodliwe w kontekście środowiska naturalnego. Standardy techniczne nieco się więc zmieniły – na rynek weszły oleje biodegradowalne do pilarek!

Jaka różnica pomiędzy ekologicznymi olejami do pilarek a olejami mineralnymi?

Aby najlepiej zrozumieć różnicę pomiędzy oboma rozwiązaniami, najlepiej wyobrazić sobie sam proces ich wykorzystania. Oleje biodegradowalne do pilarek, jak wcześniej oleje mineralne, mają za zadanie zabezpieczyć łańcuch oraz prowadnicę przed uszkodzeniem, głównie poprzez zmniejszenie tarcia. Ktokolwiek miał w ręku piłę łańcuchową lub był świadkiem jej używania, doskonale wie, że łańcuch po prostu wychlapuje oleje do pilarek wokół miejsca pracy. Taka niekontrolowana emisja zanieczyszczeń wydaje się błahostką… to jednak poważny problem ekologiczny!

Szacuje się, że rocznie nawet kilka milionów litrów olejów do pilarek trafia do środowiska. Oleje mineralne, a w zasadzie ich krople, trafiają na ściółkę leśną. Stamtąd zaczynają swoją niecną wędrówkę poprzez profil glebowy i wody podziemne, aż do wód powierzchniowych, po drodze ulegając bioakumulacji. Pod tym pojęciem rozumie się odkładanie szkodliwych substancji zawartych w olejach mineralnych w tkankach miękkich. Prawda, że nie brzmi to zbyt dobrze?

Pilarka

W odpowiedzi na te niebezpieczne dla środowiska wycieki olejów do pilarek, producenci, np. polska firma VEGATOL, postanowili opracować formułę bezpieczniejszą dla środowiska. Nie da się wyeliminować przyczyny wycieku, ale da się złagodzić skutek. Tak powstały ekologiczne oleje do pilarek, produkowane na bazie olejów roślinnych. Posiadają one naturalną zdolność do biodegradacji w środowisku leśnym w czasie około miesiąca od wycieku. Więcej o ekologicznych olejach do pilarek: http://vegatol.com/oleje-do-ukladow-tnacych/

Czy oleje biodegradowalne do pilarek nie wpłyną na pracę pił łańcuchowych?

Znajdą się zapewne eko sceptycy, którzy zapytają: czy ekologiczne oleje do pilarek, które są lepsze dla środowiska, nie będą jednocześnie gorsze dla narzędzi? Uspokajamy więc, wraz z nową formułą eko, idzie także nowa, lepsza jakość olejów do pilarek. Urządzenia zabezpieczane tymi wyrobami mają statystycznie lepszą żywotność, mniejszą awaryjność, ich eksploatacja jest bezpieczniejsza i czystsza.

Precyzyjne opracowanie mieszanki ekologicznych olejów do pilarek pozwoliła osiągnąć zdecydowanie lepsze parametry pracy, niż w olejach mineralnych. Poprawił się między innymi zakres temperatur roboczych oraz wskaźniki lepkości. Oleje biodegradowalne do pilarek lepiej przylegają do łańcucha i prowadnicy, minimalizująć zarówno skalę wycieku jak i ryzyko awarii lub zerwania łańcucha.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.