Zniesienie współwłasności nieruchomości – na czym polega?

Z pewnością wiele osób znalazło się w podobnej sytuacji – nabyli prawa do nieruchomości, lecz razem z innymi osobami. Wtedy sprawy się trochę komplikują, a nabywcy zastanawiają się nad zniesieniem współwłasności. Jak to zrobić?

Czym jest współwłasności nieruchomości?

W świetle prawa współwłasność to nic innego jak prawo do tej samej rzeczy, w tym wypadku nieruchomości, które przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Dlatego, z uwagi na tę niepodzielność właściciele dążą do zniesienia współwłasności, aby mieć pełną swobodę i możliwość zarządzania daną nieruchomością.

Należy pamiętać jednak o tym, że są dwa rodzaje zniesienia współwłasności, czyli w częściach ułamkowych lub współwłasności łącznej. Ten drugi rodzaj to na przykład współwłasność małżeńska, bądź spółki firmy, którą prowadzimy razem ze wspólnikami. Natomiast współwłasność w częściach ułamkowych – jak się możemy domyślać – to taka, w której każdemu współwłaścicielowi przysługuje ułamkowy udział w nieruchomości.

W przypadku, kiedy zastanawiamy się nad przystąpieniem do zniesienia współwłasności, musimy wiedzieć o tym, że to roszczenie nigdy się nie przedawnia. Można je jedynie zawiesić okresowo, spisując odpowiednią i zgodną umowę ze współwłaścicielami.

Jak znieść współwłasność? Sądownie, czy podpisując umowę?

Jeżeli jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości i zastanawiamy się nad zniesieniem współwłasności, pamiętajmy o tym, że możemy to zrobić na dwa sposoby – podpisując umowę w towarzystwie notariusza, lub występując na drogę sądową. Z pewnością pierwszy sposób będzie lepszy, ponieważ jeżeli będziemy zgodni ze współwłaścicielem, to dzięki podpisaniu umowy w obecności notariusza przyśpieszymy cały proces, a tym samym zaoszczędzimy czas.

Drugi sposób to wstąpienie na drogę sądową, jednak to wiąże się z dużymi kosztami, formalnościami oraz znacznym wydłużeniem całej procedury.

Jak podzielić nieruchomość?

Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie – sąd dokonując zniesienia współwłasności, podzieli nieruchomość na odpowiadające części, które przypadną każdemu współwłaścicielowi. Ewentualnie czasem mogą zdarzyć się drobne różnice, które zostaną zrekompensowane dopłatą pieniężną. Czasem trudno podzielić nieruchomość na równe części, więc w takim wypadku osoba, która dostała większy procent udziałów musi zapłacić rekompensatę, aby było sprawiedliwie. Jeżeli bowiem taki podział nie będzie możliwy, sąd może przyznać nieruchomość na własność jednemu, lub kilku współwłaścicielom, lecz pod warunkiem spłaty pozostałych osób. Często w pierwszej kolejności sąd bierze pod uwagę osoby, które długo zamieszkiwały w danej nieruchomości, bądź od dawna z niej korzystają.

Czasem zdarzają się też takie przypadki, że żaden ze współwłaścicieli nie chce być właścicielem danej nieruchomości, lub nie ma na tyle środków finansowych, aby spłacić pozostałe osoby. Wtedy sąd może nakazać, aby nieruchomość wystawić na sprzedaż. Natomiast kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie sprawiedliwie podzielona wśród wszystkich osób zgodnie z tym, ile mieli udziałów w nieruchomości.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.