3 proste i sprawdzone przepisy na grzyby marynowane

Choć w Polsce grzyby są bardzo często dodawane do potraw, to nie wszyscy lubią je jeść. Ponadto nie każdy rozpoznaje te, które są jadalna, a które nie. Jeśli chcemy wybrać się na grzybobranie, to powinniśmy uzbroić się w atlas, który pomoże nam zweryfikować przydatność do spożycia konkretnego okazu. W tym artykule, oprócz ciekawych przepisów, poznamy też podstawowe gatunki grzybów, które spotykamy w polskich lasach.

Jadalne grzyby, najczęściej występujące w Polsce

Gatunków grzybów, które występują w polskich lasach, wbrew pozorom jest całkiem sporo. Niektóre z nich występują w konkretnych miejscach, czy regionach. Bardzo często jest tak, że określony grzyb woli rosnąć w lesie liściastym niż iglastym. Istnieje też teoria, że w Polsce występuje kilka miejscowości, w których grzyby łatwiej znaleźć.

  1. Podgrzybek brunatny– chyba najczęściej spotykany grzyb w Polsce. Charakteryzuje się kapeluszem w kolorze kasztanowym, którego spód przypomina żółtą gąbkę.  Jego trzon jest stosunkowo niewielki, ma podłużne, ciemniejsze pręgi. Do jego rodziny zaliczamy też podgrzybka zajączka i podgrzybka złotawego.
  2. Maślak żółty– ma żółty kapelusz ze specyficznym śluzem, posiada także żółty spód. Maślaki lubią ukrywać się pod choinkami i rosnąć w grupach. Do ich rodziny należą także: maślak pstry, maślak sitarz, maślak ziarnisty i maślak zwyczajny. Wyglądem różnią się nieznacznie.
  3. Koźlarz grabowy– posiada specyficzną białą nogę z czarnymi prążkami, która przypomina korę brzozy. Jego kapelusz jest brązowy. Z tej rodziny wyróżniamy jeszcze: koźlarza czerwonego (ma intensywnie czerwony kapelusz), a także koźlarza babkę (bardzo podobny do grabowego, ma ciemniejszy kapelusz).
  4. Pieprznik jadalny– znany nam bardziej jako kurka. Specyficzny żółty kolor całego grzyba, blaszki pod kapeluszem.
  5. Borowik szlachetny– nasz król lasów, czyli prawdziwek. Charakterystyczny gruby trzon pokryty białą siateczką. Piękny brązowy, suchy kapelusz.
  6. Rzadziej spotykamy: piaskowca modrzaka i kasztanowego, czubajkę kanię (nazywana sową), gąskę zieloną, mleczaja rydza i smacznego, opieńkę miodową, pieczarki dwuzarodnikowe, polne i zaroślowe, płachetkę kołpakowatą, twardzioszka przydrożnego, smardza jadalnego i boczniaka ostrygowego.

Niejadalne grzyby, najczęściej występujące w Polsce

Bardzo często grzyby trujące są podobne do tych jadalnych. Jednak spożycie tych niewłaściwych może doprowadzić do nieodwracalnych wyniszczeń w naszych organizmach albo nawet do śmierci.

Występują dwie grupy niejadalnych grzybów:

  • Grzyby śmiertelnie trujące to odmiana, która niszczy wątrobę, nerki i serce. Grzyby z tej grupy posiadają także wiele jadów, które zatruwają ludzki organizm. Spożycie ich najczęściej kończy się śmiercią.
  • Grzyby trujące. Ich składnikiem jest muskaryna, będąca toksyną negatywnie wpływająca na układ nerwowy człowieka. Po spożyciu takich grzybów występują następujące objawy: poty, ślinotok, łzawienie oczu, zwężenie źrenic, spowolnienie akcji serca, problemy z oddychaniem. Jeśli pomoc udzielona zostanie odpowiednio szybko, człowiek ma szansę na powrót do zdrowia.

Poniżej przedstawiamy kilka gatunków grzybów, które nie nadają się do jedzenia, a występują w polskich lasach i są podobne do tych jadalnych.

Lisówka pomarańczowa– bardzo często mylona z pieprznikiem zwyczajnym, czyli kurką.

  1. Goryczak żółciowy to idealna kopia naszego prawdziwka.
  2. Gąska siarkowa mylona jest z gąską zieloną.
  3. Muchomor wiosenny mylony z pieczarką polną.
  4. Mleczaj wełnianka jest bardzo podobny do rydza mleczaja.
  5. Piestrzenica kasztanowata jest mylona ze smardzem jadalnym.

Wartości odżywcze grzybów

Grzyby pokarmem były już w starożytnym Rzymie, czy Egipcie. Wykorzystywano je także w medycynie ludowej Chin, Japonii i Malezji. Grzyby znane były juz przed naszą erą. Pisał o nich Hipokrates, opisując ich właściwości lecznicze. Na całym świecie wyróżnia się ponad 2000 gatunków jadalnych.

Grzyby zaliczane są raczej do warzyw, chociaż nie każdy z nas się z tym zgadza. Charakteryzują się one specyficznym zapachem i smakiem.

Świeże owocniki grzybów, są bardzo nisko kaloryczne, spowodowane jest to tym, że składają się głównie z wody. Na 100 gram tego produktu spożywamy maksymalnie 70 kalorii. Warzywa te są bogate także w białko. Zależnie od tego, z którym grzybem mamy do czynienia, to ilość białka waha się od 1,5% do 3,6%.

Tym, co nas może zainteresować, jest to, że grzyby suszone wykazują wyższą ilość białka (10-40%) niż świeże. Jest to spowodowane tym, że podczas procesu suszenia wyparowała woda.

Ponadto większość grzybów zawiera lizynę, czyli aminokwas, którego brakuje w wielu innych produktach np. mąkach czy makaronach. Podczas połączenia z tymi składnikami, grzyby podnoszą wartość odżywczą białka w spożywanym posiłku.
W dodatku grzyby posiadają niewielką ilość tłuszczów (maksymalnie 0,8 gram w 100 g), a także cukrów (4,3-8g w 100g).

Witaminy i minerały w grzybach

Możemy powiedzieć, że grzyby są dobrym źródłem witamin, szczególnie tych z grupy B. Dostarczają także pewne ilości witamin: C, D, i E. Niektóre gatunki dostarczają też witaminy A, np. pieprznik jadalny. Grzyby są także źródłem minerałów takich jak: potas, fosfor i magnez.

Już od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy, że spożywając grzyby, możemy wzmocnić swoje zdrowie. Zawierają sporo błonnika, który wspiera nasz metabolizm. Są także wypełnione związkami biologicznie aktywnymi, które spożywane działają zapobiegawczo przed miażdżycą czy nowotworem. Jedzenie grzybów może też wpłynąć na obniżenie cholesterolu.

Do jakich potraw dodajemy grzyby?

Każdy z nas od razu widzi przed sobą wigilijny stół, na którym piętrzą się pierogi. Jednakże grzyby wykorzystywane są do wykonania naprawdę wielu potraw. Zupa grzybowa, łazanki, krokiety, leczo, sosy, makarony, zapiekanki, sałatki, czy surówki to tylko jedne z niewielu przykładów, w jakich możemy użyć naszego produktu.

Bardzo często przygotowujemy też przetwory z grzybów, marynując je w occie. Choć wydawałoby się nam, że przepis na marynowane grzyby jest tylko jeden, to nie jest to prawda. Dzięki temu, że gastronomia się rozwija, a kucharze mają głowy pełne pomysłów, możemy być pewni, że grzyby w marynacie zrobimy na wiele różnych sposobów. Poniżej postaramy się udowodnić, że zalewa do grzybów może całkiem zmienić ich smak.

1. Przepisy na marynowanie grzybów: Borowiki i podgrzybki, marynowane w occie – łatwy przepis

Tutaj będziemy mieli do czynienia z dużą ilością grzybów, jeśli posiadamy ich mniej, musimy pozostałe składniki zmniejszyć adekwatnie do posiadanej ilości.

Będziemy potrzebować:

  • 4 kilogramy grzybów leśnych,
  • 300 mililitrów octu,
  • 500 mililitrów wody,
  • 4 sztuki ziarnistego pieprzu,
  • 1 liść laurowy,
  • 3 ziela angielskie,
  • 1 łyżkę soli.

Najpierw przygotujemy zalewę do grzybów. Wodę, ocet i sól wlewamy do garnka. Następnie dodajemy liść laurowy, pieprz oraz ziele angielskie. Wszystko razem gotujemy.

Przygotowanie grzybów:

Przede wszystkim musimy je porządnie oczyścić, a potem umyć. Następnie przekładamy je do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy je około 35 minut. Po ugotowaniu odcedzamy je na durszlaku. Następnie przekładamy do wcześniej przygotowanych słoików. Nie powinniśmy zapełniać ich do końca. Gdy już je umieścimy w naczyniach, dolewamy do nich zalewy. Potem szczelnie je zamykamy. Tak przygotowanych słoików nie musimy gotować. Choć w składnikach jest napisane grzyby leśne, to do takiej marynaty najlepiej sprawdzą się borowiki i podgrzybki.

2. Przepisy na marynowanie grzybów: Grzyby marynowane na ostro

Przepis na grzyby marynowane
Źródło: Freepik.com

Dania przygotowywane na ostro, znajdują coraz więcej zwolenników. Restauracje mają specjalne oznaczenia w kartach menu przy potrawach, które zajmą ogniem nasze kubki smakowa. Zresztą w domach też staramy się eksperymentować i dodajemy coraz to nowsze przyprawy, które znacznie uwydatniają smak naszych posiłków.

Teraz poznamy super przepis, w którym zalewa do grzybów dzięki jednemu składnikowi znacznie odmieni ich smak.

Potrzebne składniki to:

  • 600 gram małych grzybków,
  • 1 cebula,
  • 4 płaskie łyżki cukru,
  • płaska łyżeczka soli,
  • płaska łyżka ziaren gorczycy,
  • po 1 łyżeczce ziela angielskiego i pieprzu,
  • szklanka wody,
  • 1/3 szklanka octu spirytusowego, najlepiej 10%,
  • 4 liście laurowe,
  • pół płaskiej łyżeczki chili albo 3 suszone papryczki mini (ostre).

Dodatkowo przygotujmy sobie 2 słoiki pół litrowe albo 4 po 250 mililitrów każdy.

Przygotowanie:

Grzyby oczyszczamy i sprawdzamy, czy są zdrowe. Następnie porządnie je myjemy. Jeśli posiadamy nie tylko małe grzyby, to te większe kroimy na mniejsze części. Nastawiamy wodę w garnku, a gdy zacznie się gotować, wrzucamy do niej grzyby. Gotujemy je przez 4 minuty, następnie dodajemy do nich cebulę pokrojoną w piórka. Całość gotujemy dodatkowo 2 minuty. Po tym czasie odcedzamy warzywa.

Przygotowanie zalewy do grzybów:

Do garnka wlewamy, wodę. Następnie dodajemy cukier, sól, gorczycę, ziele angielskie, pieprz , liście laurowe, a przede wszystkim chili/papryczki. Wszystko gotujemy przez kilka minut, po czym dodajemy ocet. Wyłączamy gaz po 30 sekundach.
Do przygotowanych wcześniej słoików wkładamy grzyby wraz z cebulą. Po czym dolewamy zalewę do grzybów. Najlepiej, jeśli słoiki zakręcimy natychmiast. Nasze grzybki marynowane na ostro są już gotowe, a za kilka dni możemy się nimi zajadać.

3. Przepisy na marynowanie grzybów: Pieczarki marynowane w occie

Grzybki marynowane w occie
Źródło: Freepik.com

Choć są to grzyby, które możemy kupić w sklepie o każdej porze roku, to nie możemy o nich zapominać. Warto przygotować je podobnie jak w pozostałych recepturach na ostro, albo w hurtowej wersji. Jednak najlepiej wykorzystać łatwy przepis przeznaczony na te grzyby. Będziemy potrzebować 6 słoików, o pojemności 750 mililitrów.

Składniki:

  • 3 kg małych pieczarek,
  • 2 średnie marchewki,
  • 1 duża cebula,
  • 6 liści laurowych,
  • ziele angielskie,
  • gorczyca.

Na zalewę do grzybów musimy przygotować:

  • 5 szklanek wody,
  • 1 szklankę octu 10%,
  • 5 łyżek cukru,
  • 1 łyżkę soli.

Dodatkowo będziemy potrzebować łyżkę soli i łyżeczkę kwasku cytrynowego.

Wykonanie:

Pieczarki porządnie myjemy, ale ich nie obieramy. Marchewkę czyścimy, kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie przez 5 minut. Natomiast cebulę kroimy w talarki i sparzamy we wrzątku. W innym garnku gotujemy wodę wraz z kwaskiem cytrynowym i solą. Gdy woda zacznie się gotować, dodajemy pieczarki i gotujemy je około 10 minut.

Następnie do każdego słoika wkładamy przyprawy, marchewkę z cebulą i na koniec pieczarki. Składniki zalewy musimy zagotować, a następnie gorącą przelać do grzybów.

Przetwory z grzybów idealnie nadają się na domowe imprezy albo jako zakąska pod alkohol. Pieczarki marynowanie można również dodać do sałatki gyros, które niesamowicie zmienią jej smak.
Większość przepisów na grzyby w marynacie jest prosta i szybka w wykonaniu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.