5 zasad bezpiecznego najmowania mieszkania

Wynajem nieruchomości to dla jednych szansa na dodatkowe pieniądze co miesiąc, dla innych natomiast – sposób na życie. Niezależnie od tego, czy najmowanie lokali chcesz uczynić dodatkowym, czy głównym źródłem swojego dochodu, musisz wiedzieć, jak ustrzec się błędów oraz kłopotliwych sytuacji w kontaktach z najemcami. Poznaj 5 zasad bezpiecznego wynajmu mieszkań!

1. Ustal jasne zasady wynajmu

Tworząc ofertę wynajmu mieszkania, zadbaj o kluczowe kwestie, takie jak:

  • liczba osób zamieszkujących lokal,
  • sposób rozliczania opłat za media,
  • palenie tytoniu w mieszkaniu,
  • preferowana grupa najemców (małżeństwa z dziećmi, single, studenci itp.),
  • możliwość trzymania zwierząt,
  • możliwość podnajmowania mieszkania,

a także inne istotne elementy. Im więcej zasad ustalisz na początku, tym łatwiej będzie Ci uniknąć spornych sytuacji przy wynajmowaniu lokalu.

2. Sprawdź wypłacalność najemcy

Aby mieć pewność, że osoba wynajmująca mieszkanie będzie w stanie regularnie opłacać czynsz i sprosta pozostałym wydatkom, warto przynajmniej wstępnie zweryfikować jego sytuację materialną. Przedstawienie prognozowanych kosztów i pytanie o stały dochód to absolutne minimum, które należy wykonać, mając na względzie bezpieczny wynajem mieszkań w Warszawie lub w innym rejonie kraju.

3. Zadbaj o odpowiednie zapisy w umowie

W umowie najmu warto określić nie tylko okres, na jaki udostępniasz swój lokal najemcy, wysokość czynszu oraz termin dokonywania miesięcznych opłat, ale także pozostałe, ważne zapisy. Istotna jest kwestia dokonywania zwłaszcza bieżących napraw, które zwykle znajdują się po stronie najemcy. Dla własnego bezpieczeństwa treść poszczególnych zapisów warto skonsultować z prawnikiem.

Do umowy najmu należy sporządzić również protokół zdawczo-odbiorczy, spisany w chwili odbioru kluczy. Określa on m.in. stan wizualny i techniczny nieruchomości, wartość liczników czy remonty i naprawy wykonane w momencie przekazania lokalu najemcy.

4. Zażądaj kaucji przy wynajmie

Podstawowym celem kaucji przy wynajmowaniu lokalu jest zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia przez najemcę szkód. Jej wysokość może wynosić równowartość miesięcznego czynszu, jednak w przypadku mieszkań o wysokim standardzie, wyposażonych np. w drogi sprzęt, warto zastanowić się nad podniesieniem jej wartości.

5. Ustal sposób i formę wypowiedzenia najmu

W umowie trzeba również ustalić długość okresu wypowiedzenia najmu oraz dodać zapis o tym, czy wypowiedzenie ma być przekazane pisemnie, ustnie czy pocztą elektroniczną.

Bezpieczny wynajem mieszkań Warszawa – zaufaj specjalistom

Powyższe wskazówki pomogą Ci uniknąć problemów z najemcami, jednak jest znacznie prostszy sposób na bezpieczny wynajem mieszkań w Warszawie i pozostałych częściach kraju. To skorzystanie z oferty firm zajmujących się obsługą najmu w imieniu właściciela nieruchomości. Dzięki temu wszystkimi formalnościami związanymi z przygotowaniem oferty, weryfikowaniem najemców, spisaniem umowy, ale także przygotowaniem mieszkania pod wynajem i rozliczaniem płatności, zajmie się profesjonalna firma.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.