6 nieoczywistych zastosowań fotowoltaiki – gdzie wykorzystuje się energię ze słońca?

Artykuł partnera.

Energia elektryczna, którą wygeneruje, zasila urządzenia domowe, jak lodówka, telewizor i komputer. Dzięki niej każdą noc spędzasz w oświetlonych pokojach i ogrzewasz wodę, którą wykorzystujesz do kąpieli. To wszystko to powszechne zastosowania instalacji fotowoltaicznej w życiu codziennym. Ale na tym nie kończy się jej potencjał! Sprawdź, jakie inne zastosowania ma fotowoltaika, o których (prawdopodobnie) wcześniej nie pomyślałeś.

Czy i dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Zanim dowiesz się, gdzie wykorzystuje się fotowoltaikę, poznaj jej zalety i przekonaj się, że własna instalacja ma sens (i to nie tylko na dachu!).

Fotowoltaika znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach publicznych. Do jej zalet zalicza się m.in.:

  • ekologiczność (nie generuje hałasu ani odpadów w trakcie pracy),
  • uniezależnianie od podwyżek prądu,
  • możliwość zmniejszenia rachunków za energię elektryczną,
  • uniezależnianie od przerw w dostawach prądu,
  • niewyczerpywalność źródła energii.

1. Lampy fotowoltaiczne

Dobre oświetlenie ulic i chodników to obowiązek lokalnych władz. Lampy uliczne zapewniają kierowcom lepszą widoczność i zwiększają bezpieczeństwo przechodniów. Do ich zasilania potrzebna jest energia elektryczna. Alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, które wykorzystuje prąd z elektrowni, są lampy solarne.

Czym są lampy fotowoltaiczne? To nic innego jak urządzenia, które pobierają energię słoneczną i przemieniają ją w energię elektryczną, rozświetlając ulice.

Oświetlenie fotowoltaiczne nieraz wyposażone jest w czujniki zmierzchu i ruchu. Te pierwsze sprawiają, że lampy solarne zapalają się, gdy nadchodzi zmierzch. Te drugie z kolei mają wpływ na zwiększanie się intensywności światła, kiedy wykryją ruch w określonej odległości. Dzięki temu zużywają mniej energii, niż gdyby paliły się tak samo intensywnie przez cały czas.

Lampy fotowoltaiczne stosuje się w miejscach publicznych: przy ulicach i chodnikach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie konstrukcje montować jako lampy parkingowe lub przy bramach wjazdowych do prywatnych posesji.

To innowacyjne rozwiązanie oferuje firma SunCurrent specjalizująca się w projektach fotowoltaicznych. Ich lampy solarne dodatkowo wzbogacone są o blokadę antykradzieżową, która zabezpiecza konstrukcje przed przywłaszczeniem modułów PV. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu na stronie SunCurrent: https://suncurrent.pl/lampy-solarne/.

2. Stacje do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych

Pojazdy elektryczne coraz częściej zwracają uwagę zwolenników nowoczesnych technologii i osób, które na co dzień, w prosty sposób chcą dbać o środowisko naturalne. Jeśli interesujesz się samochodami na energię elektryczną, z pewnością słyszałeś o stacjach ładowania takich aut. A co powiesz na punkty ładowania hulajnóg i rowerów?

Te niewielkie stacje dostrzeżesz w wielu miejscach publicznych. Nieraz są częścią stojaków na hulajnogi i rowery, dzięki czemu nie tylko doładujesz jednoślad, ale i postawisz go w specjalnie wyznaczonym miejscu.

3. Oświetlenie i ogrzewanie w sklepach

Gdy myślisz o hipermarketach, co widzisz? Siebie z koszykiem lub wózkiem na zakupy wypełnionymi produktami? Półgodzinne oczekiwanie do kas? A może wspominasz nieco inny widok, np. instalację fotowoltaiczną na dachu sklepu?

Fotowoltaika zyskała uznanie również w przypadku podmiotów takich jak markety czy centra handlowe. Widoczność wewnątrz nich nieraz zapewnia tylko i wyłącznie sztuczne oświetlenie. To oznacza, że przez długie godziny sklepy muszą pobierać energię elektryczną z sieci, co generuje wysokie koszty. Aby je ograniczyć, niektóre markety wyposażają się w instalacje PV, które dostarczają im własną energię ze słońca.

Co więcej, dla lepszego zarządzania prądem mogą one korzystać z wcześniej omówionego rozwiązania – lamp parkingowych. To dodatkowo zmniejsza koszty utrzymania i oferuje klientom wygodne korzystanie z parkingu.

4. Zasilanie urządzeń elektrycznych na tarasie

Masz ogrodowy grill elektryczny lub chcesz wyposażyć w niego swój taras, aby był bardziej ekologiczny? Wykorzystaj wiatę fotowoltaiczną jako źródło zasilania grilla oraz jako doskonałe zadaszenie, które zapewni Tobie i Twoim gościom schronienie w czasie upału lub deszczu.

Wiata fotowoltaiczna będzie również doskonałym źródłem zasilania oświetlenia ogrodowego lub auta elektrycznego.

5. Urządzenia wewnątrz kampera i przyczepy kempingowej

Lubisz podróżować? Masz własny kamper lub przyczepę kempingową? W nich dla komfortu użytkowania znajdują się urządzenia zasilane energią elektryczną, m.in. oświetlenie czy lodówka.

Montaż paneli fotowoltaicznych na powierzchni takich pojazdów to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią przecierać własne szlaki, podróżując do miejsc, gdzie nie sięgają popularne ścieżki turystyczne. Las, odległe jeziora i inne podobne okolice, z dala od placów kempingowych i elektryczności wymagają od urlopowiczów własnego źródła zasilania, które zapewni fotowoltaika.

6. Systemy antywłamaniowe

Dbasz o bezpieczeństwo swojego mienia, instalując kamery i alarmy antywłamaniowe? To systemy, które wymagają zasilania energią elektryczną. Aby odciążyć rachunki za prąd z tych dodatkowych elementów, możesz zasilić je prądem ze słońca.

Fotowoltaika i jej zastosowania

Panele słoneczne znajdują zastosowania w jeszcze wielu innych miejscach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest energia elektryczna. A dzięki temu, że fotowoltaika przyjmuje różną formę (lampy fotowoltaiczne, elastyczne panele itp.), można wykorzystać je na różnorodnych powierzchniach. Często jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia! Koniecznie sprawdź, gdzie Ty zastosujesz to ekologiczne rozwiązanie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.