Akant – odmiany, wymagania, uprawa

Dzięki swoim ozdobnym liściom i efektownym kłosom kwiatów, akant (Acanthus) doda słonecznego akcentu do każdego ogrodu. Będzie znakomitym uszlachetnieniem rabaty. Poniżej wszystko o sadzeniu, rozmnażaniu, pielęgnacji i charakterystyce tej ozdobnej byliny.

Pochodzenie

Akant, zwany także barszczem węgierskim, pochodzi z południowo-wschodniej Europy. Jego pierwotnym obszarem występowania były lasy z dużą ilością krzewów oraz suche skaliste zbocza. Rośliny te należą do rodziny Acanthaceae. Pod nazwą akant tak naprawdę kryje się około 20 gatunków różnych bylin. Akant miękki to najbardziej rozpowszechniona w naszych ogrodach roślina z tej grupy.

Dlaczego?

Wszystko ze względu na jego wysoką odporność na zimę i walory estetyczne. Uważa się, że skok popularności akantu, jako rośliny ozdobnej, miał miejsce w XIX wieku. Jednak w tym celu akant jest już używana od bardzo dawna. Charakterystyczny kształt akantu posłużył starożytnym Grekom jako wzór dla ich ozdobnych dekoracji kolumn korynckich. Motyw akantu jest jednym z najważniejszych ornamentów całej historii architektury. Ten fakt podkreśla tylko klasyczne piękno tej rośliny.

Ozdobne byliny najlepiej zaprezentują się posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Ich liście mają szczególne miejsce we florystyce, dzięki ich zastosowaniu w tworzeniu bukietów. Akant to także roślina lecznicza, gdyż jej niektóre gatunki są używane w medycynie naturalnej.

Akant – charakterystyka

Piękne, zielone rośliny ożywają wraz z wiosną i kwitną od czerwca do sierpnia. Akant osiąga wysokość od 40 do nawet 200 centymetrów. Przylistki są nieco jajowate i zachodzą na siebie jak w podobny sposób jak dachówki. Długie i grube pędy kwiatowe z niezwykle ozdobnymi kłosami wyrastają z rozety liściowej w środku rośliny.

Akant miękki to jeden z najwyższych gatunków z grupy Acanthus, z reguły około 140 centymetrów wysokości. Bylina ta rośnie podobnie jak skrzyp, a swoją ostateczną wielkość uzyskuje po kilku sezonach. Wiele zależy od warunków panujących w ogrodzie.

Liście rośliny

Liście akantu mają wyrazisty i ciekawy kształt. Są gęste, długie oraz mogą dorastać nawet do jednego metra przy 20 cm szerokości. Matowozielone listowie tworzy formę rozety, a jego wycięcie nadaje mu wyraźny, ząbkowany wygląd. Można rzec, że wizualnie przypomina liście gigantycznego mniszka lekarskiego. Ulistnienie akantu może mieć różne rozmiary i kształtu. Liście zewnętrze swój ozdobny charakter zawdzięczają estetycznej, prostej blaszce.

Kwiaty akantu

Kwiaty akantu
Źródło: Freepik.com

Akant przyciąga na siebie wszystkie spojrzenia w ogrodzie przede wszystkim dzięki swoim kwiatom. Kwiatostany roślin składają się z wielu pomniejszych kwiatów. Przypominają one kształtem wargi i znajdują się pod zielonymi lub purpurowymi przylistkami.

Kwiaty akantu zwykle są białe lub jasnoróżowe, czasem także żółte, a w nielicznych przypadkach przybierają kolor szkarłatny lub niebieski. Wielkość kwiatów akantu to zwykle 5 centymetrów, często towarzyszy im obramowanie kolczastymi przylistkami przypominające kołnierz. Kwiaty są obupłciowe oraz zygomorficzne (składają się z symetrycznych, lustrzanych połówek). Zazwyczaj są czteroramienne, a działki ich kielichów pozostają zrośnięte.

Dolne warstwy kwiatostanu są mniejsze od górnych, a w jego szczycie znajduje się korona zwieńczona trzema płatkami. W kwiatach znajdują się cztery pręciki. Zalążnia składa się z jednej pary komór, z których każda zawiera po dwie komórki jajowe. Akant jest zapylany przez owady.

Jesienią z kwiatostanów rośliny powstają liczne owoce, które zawierają od dwóch do czterech nasion. Kiedy owoc już dojrzeje, kapsułki otworzą się wzdłuż uformowanych szwów, a nasiona zostaną wyrzucone.

Sadzenie i pielęgnacja

Wszystkie odmiany akantu preferują nasłonecznione miejsca w ogrodzie. Jednak rośliny tolerują także umiejscowienie w półciemnych przestrzeniach. Idealnym miejscem do posadzenia akantu wydaje się być sąsiedztwo z krzewami liściastymi. W ten sposób byliny będą miały więcej dostępu do promieni słonecznych wiosną. Latem krzewy zapewnią im odpowiednią ilość cienia.

Podobne środowisko powinny być utrzymane także w przypadku sadzenia akantu w donicach. Trzeba jednak pamiętać, aby dany pojemnik był na tyle duży, aby mógł zapewnić odpowiednią ilość miejsca gęstym korzeniom akantu. Gleba powinna być bardzo dobrze zdrenowana, w miarę głęboka oraz bogata w składniki odżywcze. Akant najlepiej rozwija się w ziemi o lekkim zawilgoceniu. Jednak dobrze radzi sobie również na suchych glebach. Dlatego z powodzeniem może być także posadzony w ogrodach skalnych.

Akant miękki to piękna roślina!

Ozdobna bylina z czasem rozrasta się do sporych i okazałych rozmiarów, więc może zajmować sporo miejsca w rabacie. Dlatego przy sadzeniu akantu należy dobrze zaplanować jego odstęp od innych roślin. W przeciwnym wypadku, zwłaszcza mniejsi sąsiedzi, zostaną z łatwo wyparci. Zaleca się, aby odległość sadzenia nie była mniejsza niż 70 centymetrów. Z tego powodu nie należy sadzić więcej niż dwa egzemplarze akantu na metr kwadratowy.

Ważnym jest, aby pamiętać o tym, że akant może być trudny do usunięcia z ogrodu. Powodem tego jest gęsta oraz głęboka sieć korzeni. Dlatego należy bardzo starannie wybrać miejsce do sadzenia.

Prostota uprawy w ogrodzie

Uprawa akantów jest łatwa, podobnie jak pielęgnacja. Roślina rozwija się najlepiej, gdy nie będzie często dzielona i pozostawiona w spokoju. Oprócz obowiązkowego corocznego przycinania należy ją jedynie chronić przed wilgocią w zimie. Można to zrobić poprzez otoczenie roślinny piaskiem już w momencie jej zasadzenia. Na glebach ubogich w składniki odżywcze należy wspomóc się odrobiną kompostu, który będzie uzupełniany co wiosnę. To zaspokoi wysokie wymagania akantu z zakresu dostępu do składników pokarmowych. Akanty należy przycinać na krótko przed zawiązaniem pierwszych pąków. Pędy kwiatowe świetnie spiszą się w roli kwiatów ciętych do wazonów.

Rozmnażanie

Rośliny mogą być rozmnażane poprzez siew, podział lub sadzonki korzeniowe. Jeśli chcemy rozmnażać akant przez podział, najlepiej dokonać tego wiosną. W przypadku siewu można użyć nasion powstałych przy kwitnieniu i posadzić je w małych doniczkach. Najlepszą porą na posadzenie nasion jest okres między listopadem a marcem. Akant to roślina ciemno kiełkująca. Dlatego należy zadbać, aby nasiona były lekko przykryte dostateczną ilością ziemi.

W ciągu dwóch lub czterech tygodni gleba w doniczkach musi być zawsze wilgotna, a pojemniki powinny być umieszczone w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze w zakresie 18-22 stopni Celsjusza, jednak nie powinny być wystawione na stałe na działania Słońca.

Doniczki następnie umieszcza się w chłodniejszej przestrzeni, w której temperatura będzie wynosić między -4 a 4 stopnie i pozostawia się ja tam przez około 4 lub sześć tygodni. Akant będzie potrzebować takiego zimnego bodźca do rozpoczęcia kiełkowania. Zanim pierwsze listki zaczną się formować, może minąć nawet kilka tygodni, ponieważ nasiona rośliny mają tendencje do kiełkowania bardzo nieregularnie. Gdy to już się stanie, po upływie dwóch miesięcy można przesadzić roślinę do gleby.

Wydzielenie sadzonek

Wczesną wiosną lub późną zimą można rozmnożyć akant przez wydzielenie sadzonek korzeniowych.

Aby tego dokonać, wystarczy wykopać kilka korzeni oraz pociąć je na niewielkie kawałki o długości 5. centymetrów. Powstałe sadzonki następnie umieszcza się pionowo w doniczkach wypełnionych częściowo piaszczystym podłożem i przykrywa ziemią. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na prawidłowy kierunek wzrostu korzenia. Ta część, która wcześniej była skierowana bliżej powierzchni, w doniczce także musi być umiejscowiona ku górze.

Podobnie jak w przypadku sadzenia poprzez wysiew, należy mieścić doniczki z korzeniami w odpowiednim miejscu, o temperaturze w okolicach 21 stopi Celsjusza i dbać o stałą wilgotność gleby przez pierwsze tygodnie. Po miesiącu powinny pojawić się pierwsze liście, a roślina będzie mogła zostać przeniesiona na grządkę. Ta metoda będzie szczególnie odpowiednia dla pozostałych odmian akantu. Bowiem w warunkach ogrodowych ciężko rozmnożyć ją przez wysiew.

Choroby i szkodniki

Akant słynie ze swojej wytrzymałości i stosunkowo niewielkich wymagań. Jednak niestety jest czasem atakowany przez mączniaka prawdziwego. Można temu zapobiec, zapewniając bylinie odpowiednio przewiewne stanowisko. Następną metodą przeciwdziałania może być stosowanie odpowiednio rozcieńczonego nawozu roślinnego. Najlepiej takiego na bazie pokrzywy lub skrzypu polnego. Gruba warstwa ściółki także skutecznie zredukuje szanse na pojawienie się problemu pleśni i chorób.

Zastosowanie akantu w ogrodzie

Dzięki swoim efektywnych kłosom roślina będzie idealna do podkreślenia granic rabaty bylin. Żeby w pełni odsłonić jej piękno, najlepiej sadzić roślinę pojedynczo lub co najwyżej w parze. Nieco dziki charakter predysponuje akant do sadzenia go w miejscach zbliżonych do naturalnych. Jako bylina ozdobna bylina świetnie wkomponuje się z różnymi obiektami architektonicznymi i ozdobami w ogrodzie.

Akant doskonale nadaję się do tworzenia fundamentu kolorowych rabat. Duże okazy będą najlepiej wyglądać w towarzystwie niższych roślin ozdobnych w harmonizujących grupach. Byliny akantowe będą doskonale pasować do ogrodu w motywie pierwotny ze względu na ich charakterystykę.

Ozdobne, kształtne liście rośliny będą dobrym i łagodnym tłem dla kamiennych murków, zbiorników wodnych takich jak oczka wodne, a także dla kamiennych stopni i zboczy tarasów. Ponieważ macierzyste gatunki tej rośliny pochodzą z cieplejszych fragmentów Bałkanów, akant bardzo dobrze spisze się do projektowania ogrodów w tematyce śródziemnomorskiej. Roślina będzie także niezwykle barwnym akcentem dla każdej rabaty kamiennej.

Z jakimi roślinami sadzić akant?

Akant jest niezwykle żywą rośliną. Zatem należy upewnić się, że jego najbliżsi sąsiedzi będą w stanie sprostać jego ekspansywnej naturze. Takim zadaniem dobrze poradzą sobie wysokie gatunki krwawników, kocimiętki oraz niektóre odmiany irysów. Byliny o filigranowych i delikatnych kwiatach, takie jak mordak morski, będą stanowić piękny kontrast dla wyrazistych i przykuwających uwagę kwiatów akantu. Co więcej, jest to roślina jadalna, a jej uprawa i wymagania glebowe są bardzo podobne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.