Aloes drzewiasty – uprawa, właściwości

W Polsce rośliny uprawiane są zarówno w ogrodach i działkach oraz w doniczkach na parapecie bądź balkonie. Dzięki nim można cieszyć oko, przez prawie cały rok. W pomieszczeniach hodowane są rośliny o wielokolorowych kwiatach, a także całe zielone. Jednak nieważne, które kwiaty są w domu. Bez wątpienia ich zasługą jest, że dane pomieszczenie sprawia wrażenie cieplejszego, bardziej przyjemnego. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że rośliny stojące na oknie, czy rosnące w ogrodzie nie muszą być tylko ozdobą.

Zastosowanie aloesu

Aloes drzewiasty to gatunek roślin, które pochodzą z rodziny złotogłowowatych. Dawniej wyodrębniane były w randze roślin aloesowatych. Aloes drzewiasty naturalnie występuje W Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Porasta tereny piaszczyste, kamieniste, z niewielkim dostępem do wody. Wysokość rośliny mierzona od ziemi do najwyżej znajdującego się liścia może osiągnąć do 5 metrów. W klimacie umiarkowanym roślina uprawiana jest w szklarniach bądź domach.

Sprawdza się także w uprawach hydroponicznych. Jest to uprawa bezglebowa na pożywkach wodnych roztworów soli mineralnych. Taka metoda umożliwia produkcję roślin w sztucznych warunkach domowych oraz na skalę przemysłową. Ta metoda sprawdza się głównie w szklarniach i namiotach. Najczęściej wykorzystuje się ją do uprawy roślin, przypraw i ziół.
Aloes drzewiasty na terenach otwartych hodowany jest w klimacie gorącym. W głównej mierze roślinę hoduje się na plantacjach w Japonii, Chinach, Ameryce Południowej i Północnej, a także w Polsce.

Uprawa aloesu drzewiastego w domu

Przede wszystkim na początek trzeba wyjaśnić pojęcie sukulent, ponieważ będzie się ono pojawiało w dalszej części artykułu.
Sukulenty nazywane są także roślinami gruboszowatymi. Charakteryzują się tym, że przystosowały się do życia na terenach, gdzie jest nikły dostęp do wody. Posiadają one specjalną tkankę, która służy do gromadzenia wody. Najczęściej występują na obszarach pustynnych, jednak można je spotkać na całym świecie. Wśród roślin przeważają odmiany dwuliścienne, zwykle rośliny zielne.
W Polsce i innych państwach sukulent uprawiany jest jako domowa roślina ozdobna.

Aloes drzewiasty jest rośliną, która podczas uprawy nie wymaga zbyt wiele. Jednak, aby dobrze kwitł, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Po pierwsze potrzebna jest odpowiednia gleba. Powinna być żyzna oraz przepuszczalna. Sprawdzi się więc ziemia kwiatowa wymieszana z gruboziarnistym piaskiem. Dobra będzie też gleba przeznaczona dla sukulentów i kaktusów. Jest ona gliniasta i piaszczysta.

Rośliny doniczkowe zielone — pielęgnacja aloesu

Następnie trzeba zadbać o odpowiednie światło. Mimo swojego pochodzenia roślina nie powinna być narażona na pełne promienie słoneczne, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu. Tak więc stanowisko musi być jasne, ale nie gorące. Jeśli aloes drzewiasty nie będzie miał odpowiedniej ilości światła, liście będą żółkły oraz robiły się słabe i miękkie.

Pomimo że roślina ma tendencję do przechowywania wody, należy ją podlewać. Regularnie dostarczać aloesowi wodę trzeba w okresie wiosenno-letnim. Wówczas jest najbardziej narażona na suszę. Najlepiej podlewać aloes raz w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym trzeba ograniczyć podlewanie.

Zbyt częste podlewanie rośliny w zimne dni może spowodować gnicie korzeni oraz liści. Podczas nawadniania należy także wystrzegać się polewania liści wodą, ponieważ to również może spowodować gnicie rośliny.

Aloes drzewiasty ze względu na pochodzenie dobrze radzi sobie z suszą. Dlatego nic się nie stanie, jeśli zdarzy się zapomnieć o podlewaniu. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Wiosną, jesienią oraz latem temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni. Natomiast zimą trzeba zmniejszyć temperaturę do 10 stopni. Wiadomo jednak, że ciężko utrzymać taką temperaturę w pokoju. Warto w takim razie przenieść roślinę w inne miejsce. Ważne, żeby było w nim chłodno i widno.

W czasie zimowania aloes drzewiasty odpoczywa, jednak czasami potrafi zakwitnąć, dlatego cały czas trzeba go pielęgnować. Co ciekawe, latem roślinę można wystawić na zewnątrz np. na taras bądź do ogrodu. Jednak nie można o niej zapomnieć i trzeba zabrać ją z powrotem do domu, przed jesiennymi, zimnymi dniami. Aloes drzewiasty powinno się wspierać poprzez nawożenie. Należy zastosować nawozy przeznaczone dla kaktusów albo roślin zielonych. Aloes nawozi się raz w miesiącu od wiosny do jesieni.

Przesadzanie aloesu drzewiastego

Aloes drzewiasty można przesadzać za pomocą odrostów bocznych. Należy delikatnie odciąć odrost. Najlepiej młody. Następnie wsadzić go do doniczki z ziemią. Roślinę można również rozmnożyć poprzez sadzonkowanie bocznych pędów. Podobnie jak w przypadku odrostów trzeba delikatnie usunąć pęd aloesu i przesadzić go do doniczki.

Aloe drzewiasty powinien być przesadzany na wiosnę, ze względu na to, że jest rośliną szybko rosnącą i bardzo szybko zaczyna brakować mu miejsca na wypuszczenie kolejnych odnóg.

Rozmnażanie aloesu drzewiastego

Rozmnażanie odbywa się głównie podczas procesu przesadzania, bowiem właśnie wtedy zostają posadzone nowe rośliny. Jednak aloes drzewiasty można rozmnażać również poprzez wysiew nasion. Warto dodać, że zarówno nasiona, jak i sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych albo internecie. Czasami można je spotkać w dużych sklepach budowlanych.

Pielęgnacja aloesu drzewiastego oraz choroby go dotykające

Aloes drzewiasty nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy systematyczne podlewanie oraz zapewnienie ciepłego i jasnego stanowiska. Od czasu do czasu można przetrzeć liście, aby pozbyć się kurzu i pyłków, które się na nich nagromadziły.

Aloes drzewiasty jest dość silnie odporny na choroby. Jednak czasami mogą go dopaść jakieś przypadłości.

Najczęściej spotykane choroby u aloesu drzewiastego to:

Mszyce

Są to drobne owady, które mają wydłużone cienkie ciało oraz długie odnóża. Zależnie od odmiany mają różne barwy. Są to szkodniki bardzo płodne, które podczas jednego sezonu mogą zrodzić kilkadziesiąt albo kilkaset nowych osobników. W przypadku roślin ozdobnych mszyce osłabiają fotosyntezę i hamują wzrost. Mszyce wydzielają również lepką wydzielinę, która może zwiększać ryzyko występowania chorób grzybiczych.

Te owady najczęściej występują u roślin, które są zaniedbane i słabe. Warto także pielęgnować aloes. Jednak jeśli mszyce już się pojawią, to warto skorzystać ze środków ochrony roślin, dostępnych na rynku ogrodniczym. Najlepiej wybrać preparaty naturalne.

Wełnowce

Inaczej nazywane są czerwce mączyste. Są to niewielkie owady należące do rodziny pluskwiaków. Najczęściej można je spotkać w wilgotnych i ciepłych miejscach. Larwy i samice tych owadów pokryte są wydzieliną woskowatą. Samce z wyglądu przypominają małe osy i posiadają skrzydła. Natomiast samice nie mają skrzydeł i są pokryte nitkami woskowatej wydzieliny w biało-szarym kolorze.

Wełnowce atakują całą roślinę. Jednak ich występowanie najłatwiej zauważyć na liściach i łodygach. Owady żywią się sokiem z roślin, na których występują. Podczas choroby może dojść do zniekształceń praktycznie każdej części rośliny. Chora roślina gubi liście, następnie przestaje rosnąć, a ostatecznie obumiera. Wełnowce powodują także powstawanie chorób grzybiczych.

W przypadku infekcji na początkowym etapie można oczyścić roślinę z owadów, a następnie dokładnie ją umyć. Można zastosować szare mydło, denaturat albo mieszankę wody z alkoholem. Jednak w przypadku choroby silnie rozwiniętej należy zastosować specjalne środki ochrony roślin.

Tarczniki

Są to bliscy kuzyni wełnowców. Również należą do rodziny pluskwiaków. Pochodzą z Eurazji i Afryki Północnej. Jednak obecnie występują na wszystkich kontynentach. Są to niewielkie owady, osiągające kilka milimetrów długości. Ich ciało jest spłaszczone. Charakteryzują się brązową tarczką, pod którą ukrywają odnóża, czułki i oczy. Największą szkodę wyrządzają larwy i samice tarczników. Pod wpływem ich żerowania liście stają się żółte, następnie opadają. Roślina słabnie, przestaje rosnąć i ostatecznie obumiera.

Owady najbardziej lubią ciepłe i suche miejsca. Najczęściej żerują na roślinach osłabionych i nieodpowiednio pielęgnowanych. Zwalczanie tarczników jest praktycznie takie samo jak w przypadku wełnowców.

Warto dodać, że obecnie na rynku można kupić wiele środków ochrony roślin, które są przystosowane do zielonych roślin doniczkowych. Przede wszystkim można zakupić naturalne preparaty, które bardzo dobrze sprawdzają się przy roślinach, które wykorzystywane są nie tylko jako ozdoba, ale również roślina o właściwościach leczniczych.

Właściwości lecznicze aloesu drzewiastego

Zielony aloes drzewiasty
Źródło: Freepik.com

Wiadomo już jak pielęgnować aloes drzewiasty oraz jak uprawiać go w domu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ta niepozorna zielona roślina doniczkowa ma także właściwości lecznicze.

Z aloesu drzewiastego najczęściej wykorzystywany jest świeży sok i miazga z liści. Przede wszystkim stosuje się go podczas leczenia trudno gojących się ran i poparzeń. Sok z aloesu wspomaga także regenerację uszkodzonych tkanek. Ponadto środki na bazie aloesu są podawane osobom cierpiącym na choroby wrzodowe, żołądka oraz dwunastnicy. Sok z aloesu niweluje bóle brzucha.

Dodatkowo wyciąg z rośliny pomaga zregenerować organizm, wzmocnić odporność, a także poprawia nastrój. Poza tym sok z aloesu ma działanie przeczyszczające. Zmniejsza także podrażnienia śluzówki przełyku. Roślina pobudza apetyt i pomaga zwalczyć niestrawności. Aloes znalazł swoje zastosowanie także w kosmetyce i kuchni (choć w tym przypadku wyroby mają mieć leczniczy charakter).

Zastosowanie aloesu w kosmetologii i kuchni

Lecznicze właściwoci aloesu sprawdzają się również w kosmetykach regenerujących skórę. Roślina jest bogata w witaminę A, dzięki czemu doskonale nadaje się jako składnik kremów i balsamów do ciała. Sok z aloesu znajduje swoje zastosowanie także w odżywkach do włosów, brwi i paznokci. Posiadając roślinę w domu, można skorzystać z jej właściwości, tworząc odświeżające maseczki na twarz bądź olejki do kąpieli.

Ponadto aloes można stosować również w kuchni. Najczęściej na jego bazie powstają wina, nalewki, miody lub napary.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.