Aster krzaczasty – cenne porady dotyczące wymagań i uprawy

Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosum), to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. W Polsce nazywany astrem, ponieważ dawniej zaliczany był do rodzaju Aster dumosus. Czasami możemy spotkać się również z określeniem kwiaty michałki, bądź marcinki. Dzieje się tak, ze względu na to, że kwiaty rozwijają się głównie, pomiędzy Dniem Świętego Michała a Dniem Świętego Marcina. Bylina to roślina, która żyje więcej niż dwa lata. Ma niezdrewniałe części nadziemne. Najczęściej wielokrotnie wydaje nasiona albo zarodniki. Bylina określana jest jako roślina wieloletnia.

Odmiany astra krzaczastego

Większość astrów krzaczastych nie osiąga wzrostu większego niż 40 cm. Byliny mają pojedyncze wąskolancetowate liście. Ich kwiaty zebrane są w koszyczki. Najczęściej są niebieskie, jednak zależy to od odmiany astra. Środek koszyczka to żółte, rurkowe kwiaty.

Aster kwiat i odmiany

Najbardziej popularne odmiany astra krzaczastego zostały przedstawione poniżej.

 • Aster krzaczasty Marjorie. To bylina, która kwitnie od końca sierpnia, aż do pierwszych przymrozków. Przyciągają uwagę pełnymi bukietami różowych lub fioletowych kwiatów. Aster krzaczasty marjorie świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Osiąga do pół metra wysokości.
 • Aster krzaczasty Jenny. Charakteryzuje się kwiatami w kolorze purpurowo różowym, które wyglądem przypominają stokrotki. Bylina rośnie bardzo obficie. Aster krzaczasty Jenny dorasta do około 30-40 cm wysokości.
 •  Aster krzaczasty Blaue lagune. Charakteryzuje się niebieskimi bądź fioletowymi kwiatami, z silnie żółtym środkiem. Jego liście są mocno zielone. Roślina osiąga nawet do 50 cm wysokości. Aster krzaczasty Blue lagune kwitnie od sierpnia do października.
 • Aster krzaczasty Lilac time. Wyróżnia się kwiatami liliowo różowymi. Bylina osiąga do 35 cm wysokości.
 • Alice Haslam. Ma intensywnie fioletowe kwiaty. Osiąga wysokość do 30 cm.
 • Aster krzaczasty wood’s purple. To odmiana karłowa o mocno fioletowych kwiatach. Dorasta maksymalnie do 45 cm. Aster krzaczasty wood’s purple wyróżnia się żółtym środkiem, który z biegiem czasu staje się różowy.

Pozostałe odmiany aster kwiaty

 • Aster krzaczasty wood’s pink. To odmiana o półpełnych, matowych i różowych kwiatach. Również osiąga 45 cm wzrostu. Kwitnie przez kilka tygodni od późnego lata do pierwszych przymrozków.
 • Aster krzaczasty wood’s blue. Jak można wywnioskować z nazwy, kwiaty w tej odmianie są czysto niebieskie. Wzrost rośliny nie przekracza 50 cm. Aster krzaczasty wood’s blue jest wyjątkowo odporny na większość chorób pochodzących od grzybów.
 • Apollo. To odmiana szczególnie przypominająca stokrotkę. Kwiaty są białe z wyrazistym żółtym środkiem. Bylina nie przekracza 40 cm wzrostu.
 • Island Tonga to kolejna odmiana o różowych kwiatach. Rośnie na wysokość od 15 do 40 cm.
 • Blue star. To odmiana bardzo podobna do astra krzaczastego blaue lagune. Roślina ma jasnoniebieskie kwiaty o delikatnym żółtym środku. Blue star nie przekracza 50 cm wysokości.
 • Golden Sunshine. To jedna z nowszych odmian. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami i równie żółtym środkiem. Jest jedną z wyższych roślin, ponieważ osiąga do 90 cm wysokości.
 • Starlight czerwony. Wbrew nazwie, kwiaty tego astra są intensywnie różowe. Bylina osiąga maksymalnie 40 cm wzrostu.
 • Aster krzaczasty Guliver. To odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach i złotym środku. Kwitnie od lipca do września. Aster krzaczasty Guliver nie przekracza wysokości 40 cm.
 • Anneke. Odmiana o półpełnych silnie, różowych kwiatach. Wysokość maksymalna byliny to 30 cm. Kwitnie od wrześnie do listopada.
 • Kassel. Wyraziste amarantowe kwiaty, które okalają żółty środek. Roślina nie przekracza 40 cm wzrostu.
 • Snowsprite. Odmiana podobna do Apollo. Kwiaty białe, żółty środek. Wysokość byliny to maksymalnie 30 cm.

Jak widać powyżej, odmiany astrów krzaczastych nie różnią się od siebie zbyt mocno. Trzeba jeszcze jednak dodać, że łączą się kilkoma cechami. Przede wszystkim astry krzaczaste w każdej odmianie nadają się na kwiaty cięte. Można je włożyć do wazonu bądź podarować komuś w formie bukietu. Poza tym astry są kwiatami jesiennymi, więc rosną, kiedy większa część roślin zanika. Dlatego warto je mieć w ogrodzie, czy na działce, by mogły cieszyć oko, w szare dni.

Dodatkowo astry krzaczaste są roślinami okrywowymi. Oznacza to, że mają zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się za sprawą kłączy, rozłogów bądź rozmnóżek. Astry krzaczaste uwielbiane są przez motyle i pszczoły.

Uprawa astra krzaczastego. Jakie wymagania ma kwiat michałek?

Aster krzaczasty uprawa
Źródło: Pixabay.com

Aster krzaczasty (dumosum symphyotrichum) to bylina, której żadna odmiana nie przekracza pół metra wysokości. Nie są one również zbyt wymagające. Aster krzaczasty przede wszystkim potrzebuje żyznej, wapiennej i dobrze przepuszczalnej gleby. Astry mają bardzo rozwinięte rozłogi, muszą więc mieć dobre miejsce na ich rozwijanie.

Astry krzaczaste najlepiej rosną w pełnym słońcu. Dlatego warto wybrać miejsce słoneczne i ciepłe z delikatnym dodatkiem cienia.
Ponadto astrom powinno zapewnić się umiarkowane podlewanie. Chyba że panuje susza, to ilość wody trzeba zwiększyć. Co prawda kwiat michałek bardzo dobrze sobie radzi z okresowym niedoborem wody, to znacznie lepiej zapewnić mu średnio wilgotną glebę. Będzie wtedy rósł szybciej i mocniej.

Aster krzaczasty wymaga także systematycznego nawożenia. Roślina bardzo lubi kompost organiczny, dlatego warto ją nim nawozić. Można również wmieszać go do podłoża przed posadzeniem astra. Choć roślina pięknie prezentuje się w ogrodzie, to można ją także uprawiać w pojemnikach na balkonie bądź tarasie. Jeśli jednak są uprawiane w ogródku, czy na działce to trzeba wiedzieć, że świetnie się sprawdzają na skarpach, skalniakach czy murkach.

Rozmnażanie astrów krzaczastych

Najbardziej popularną formą rozmnażania astrów krzaczastych jest podział, który polega na dzieleniu bryły korzeniowej. Najpierw należy wykopać roślinę, a następnie podzielić delikatnie jej korzeń na kilka części. Potem usuwa się część centralną, a pozostałe rozsadza w inne miejsca. Istotne jest to, aby w nowych sadzonkach wystawały minimum trzy pędy. Rozmnażać astry krzaczaste powinno się w maju lub czerwcu. Co trzy, cztery lata roślinę należy przesadzać w inne miejsce, ponieważ szybko wykorzystuje ona glebę, na której rośnie.

Czy kwiaty michałki lubią towarzystwo?

Astry krzaczaste są roślinami, które najlepiej sadzić w skupiskach, oczywiście zachowując pewne odległości. Kwiaty bardzo lubią rosnąć w towarzystwie innych swoich odmian. Jednak nie pogardzą też towarzystwem innych gatunków roślin. Co więcej, zaleca się sadzenie astrów krzaczastych w pobliżu wyższych roślin, które będą chroniły kwiaty michałki przed szkodliwym wpływem wiatru.

Cena sadzonek astra krzaczastego. Czyli ile kosztuje piękno w ogrodzie?

Sadzonki astra krzaczastego można kupić w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym, ale również w internecie. W obecnych czasach sprzedawcy roślin również oferują sprzedaż wysyłkową. Jednak nie ma co się obawiać transportu. Sadzonki są odpowiednio zabezpieczane, tak aby w nienaruszonym stanie dotarły do nabywcy.

Cena sadzonek astra krzaczastego jest zależna przede wszystkim od odmiany, którą ktoś chce zakupić. Jednak wysokość cen nie jest mocno zróżnicowana. Przykładowo, na pewnym serwisie sprzedażowym w internecie cena sadzonki astra krzaczastego Jenny nie przekracza 9 zł. Natomiast sadzonka choćby astra Apollo kosztuje niecałe 8 zł. Podczas zakupów w internecie można spotkać także sprzedawców, którzy oferują sadzonki astra krzaczastego z losowo wybieranym kolorem. Jeśli ktoś nie może się zdecydować, który kolor wybrać, to może taka opcja się sprawdzi. Cena sadzonki wysyłanej losowo to niecałe 6 zł.

Choroby dotykające astra krzaczastego (symphyotrichum dumosum). Co niedobrego może spotkać kwiat michałka?

Wszystkie rośliny są narażone na różnego rodzaju choroby. Choć niektóre są mniej lub bardziej odporne, to warto wiedzieć co może spotkać daną roślinę i jak temu zapobiec.

Aster krzaczasty najbardziej narażony jest na choroby pochodzące od grzybów. Przede wszystkim jest to mączniak prawdziwy, który objawia się specyficznym, mączastym nalotem na różnych częściach rośliny. Choroba najczęściej rozwija się na powierzchni. Ponadto pojawiają się również widoczne, czarne punkty, które są zarodnikami grzyba. Mączniak prawdziwy bardzo szybko przenosi się na inne rośliny, dlatego warto jak najszybciej uporać się z problemem.

W sklepach ogrodniczych i internecie można kupić wiele preparatów, które zwalczają mączniaka prawdziwego. Jednak jest to choroba, która lubi powracać. Dlatego też ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin, tak by nie dopuścić do rozwoju grzyba.

Ponadto aster krzaczasty (symphyotchrium dumosum) może zachorować na szarą pleśń. To schorzenie wywoływane jest głównie przez gronkowca szarego. Choroba może zaatakować różne części rośliny, zarówno te na powierzchni, jak i te pod ziemią.
Szara pleśń swoją nazwę wzięła od objawu, który ją charakteryzuje. Jest to szary not, który pojawia się na roślinie. Podobnie jak mączniak prawdziwy choroba bardzo szybko i łatwo może przenieść się na inne rośliny. Szara pleśń najczęściej spowodowana jest nieodpowiednią uprawą. Ponadto na jej rozwijanie mogą wpłynąć duża wilgotność powietrza, brak światła albo mała przewiewność spowodowana zbyt dużym skupiskiem kwiatów. Również w tym przypadku na rynku dostępne są specyfiki, które pomogą roślinie wrócić do zdrowia.

Astra krzaczastego mogą atakować ślimaki i mszyce. Jednak zdarza się to bardzo rzadko.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.