Astry kwiaty – jakie mają wymagania? Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować te rośliny

Astry dzielone są na setki gatunków, których naturalne środowisko porozrzucane jest po całym świecie. Naturalnym środowiskiem dla tych kwiatów, z którego pochodzą, nim zostały rozsiane po niemal całej kuli ziemskiej, jest półkula północna. Półkula północna bowiem jest cieplejszą strefą klimatyczną klimatu umiarkowanego. Roczna średnia temperatura waha się w granicach od zera do dziesięciu stopni Celsjusza. Deszcz można spotkać o każdej porze roku. Natomiast amplituda temperatury waha się od dwudziestu do nawet czterdziestu pięciu stopni Celsjusza. Te uwarunkowania pogodowe sprawiają, że astry w różnorakich odmianach można napotkać w formie naturalnej bądź hodowlanej na obszarze całego świata.

Jak wyglądają astry?

Astry w Polsce uważane są głównie za kwiaty cmentarne. Znaczy takie, które najczęściej spotyka się na cmentarzach i to właśnie jest miejsce odpowiednie, by je posadzić. Nie jest to jednak prawdą. Ze względu na wiele gatunków tych roślin, sadzenie i uprawa może odbywać się również w warunkach domowych. Astry można spotkać także w lesie czy na polanach — najczęściej w Tatrach.

Jak zatem wyglądają kwiaty jesieni, bo tak są przez wielu nazywane?

Wzięło się to stąd, że spora ilość gatunków zakwita właśnie w okresie jesiennym.

Sama nazwa „aster” pochodzi od greckiego słowa, które w tłumaczeniu na język polski oznacza „gwiazda”. Porównanie oraz nazewnictwo wzięły się od wyglądu rośliny. Jej kwiaty bowiem swym rozłożystym wizerunkiem przypominają gwiazdę.

Wysokość astrów wynosi od kilkunastu centymetrów do nawet trzech metrów. W ogrodzie jednak najczęściej sadzi się odmianę, której wysokość waha się w granicach od dwudziestu do sześćdziesięciu centymetrów. Dla wszystkich gatunków, które różnią się minimalnie, bądź znacząco wyglądem, charakterystyczne są kwiatostany w formie koszyczków. Rozwijają się one pojedynczo lub grupą.

Odmiany astry kwiat

Na temat odmian astrów można usłyszeć wiele różnych zdań. Jedni mówią, że jest ich ponad 600, inni z kolei przekonują, iż nie ma ich więcej, niż 150. Różnica między tymi opiniami jest całkiem spora. Jaka jest zatem prawda?

Astry dzielone są na wiele różnych odmian, z których jedne różnią się mniej lub bardziej od innych. Doprowadziło to do tego, że odmiany kiedyś uznawane za ten sam gatunek, zostały przeklasyfikowane na inny. Nazwa jednak tych roślin nie została zmieniona, a ich występowanie jest na tyle zróżnicowane, iż nie występują one blisko siebie. Kwiat astra — jakie więc można wyróżnić odmiany? Oto najczęściej spotykane:

Astry wieloletnie

Są to tak zwane kwiaty bylinowe. To znaczy, że należą do roślin, które zakwitają przez wiele lat bez tracenia swych właściwości. Astry bylinowe, czyli astry wieloletnie znane są również pod inną nazwą, mianowicie określane są słowem „marcinek”. Określenie pochodzi najprawdopodobniej od imienin, które obchodzone są na jesień, w okresie kwitnięcia tych kwiatów.

Astry amerykańskie

Astry amerykański w rzeczywistości mylnie zaliczane są przez wielu do roślin astrowatych, ponieważ już dawno temu zostały przeklasyfikowane na zupełnie inny gatunek kwiatów. Stąd bardzo często biorą się różnice w szacowaniu ilości gatunków astrów, gdyż jedno zaliczają astry amerykańskie do tego samego gatunku.

Aster alpejski

Jest rośliną rzadką, występującą głównie w Górach. W Polsce można się na niego natknąć w Tatrach oraz Pieninach. Najczęściej występuje w dzikim środowisku i nie nadaje się do pielęgnacji domowej. Aster alpejski można jednak zakupić w innej formie. Taką formą jest aster alpejski mix, którego nasiona można zasadzić w ogrodzie i wyhodować. Alpejski aster mix (mieszanka) jest jednak jedynym sposobem na pielęgnacje tych kwiatów na własną rękę.

Aster Chiński

Aster chiński jest najczęściej spotykaną odmianą astra w ogrodach. Jest on bardzo często stosowany do wypełniania luk w uprawach kwiatów, ponieważ nie potrzebuje wiele miejsca, by zakwitnąć, a jego wysokość sięga od dwudziestu do sześćdziesięciu centymetrów, dzięki czemu może wpasować się w każdą pustą przestrzeń bez psucia całej kompozycji.

Inne odmiany

Odmian tej rośliny jest bardzo dużo, jednak do najczęściej spotykanych należą właśnie te:

  • aster bylinowy, czyli tak zwany marcinek, astry wieloletnie,
  • gawędka,
  • aster aplejski,
  • aster nowoangielski,
  • lancetowaty,
  • aster wierzbolistny,
  • aster nowobelgijski,
  • solny,
  • aster drobnokwiatowy.

W jakim okresie zakwitają?

Roślina ta nie jest nazywana kwiatem jesieni bez powodu. Dzieje się tak, ponieważ spora ilość odmian astrów kwitnie właśnie na jesień. Okres zakwitania kwiatów jesieni przypada na październik. Jednak wszystko zależy od uwarunkowań pogodowych, które mogą przyspieszyć, bądź opóźnić zakwitanie tych roślin.

Wymagania — czyli jak sadzić i uprawiać kwiat astra?

Astry kwiaty
Źródło: Pixabay.com

Astry wieloletnie, bylinowe czy wszelkiego rodzaju mieszanka tych kwiatów, nie wymagają zbyt dużego wysiłku, jeżeli chodzi o ich uprawę. Potrzebują jedynie kilku rzeczy, by mogły rosnąć przez wiele lat i dopełniać obraz w każdym ogrodzie swym wyglądem.

Gleba

Przede wszystkim, podczas sadzenia i uprawy nasion kwiatów ważne jest, aby zorientować się, jakiego rodzaju glebę posiada się w swoim ogrodzie. Kwiaty astry mają bowiem pewne wymagania glebowe, które niespełnione mogą sprawić, że kwiat w ogóle nie zakwitnie, bądź nie zrobi tego w odpowiedni sposób. Jakie zatem nasiona kwiatów mają wymagania?

Najważniejsze jest to, aby gleba była bogata w wapń. Gleba powinna być także żyzna, przepuszczalna oraz lekka. Spełnienie tych warunków sprawi, że kwiaty będą mogły zakwitnąć i ozdobić ogród. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż najlepiej rosną na glebie o odczynie zasadowym.

Co jeśli jednak gleba w ogrodzie nie spełnia wszystkich, bądź żadnych z powyższych uwarunkowań?

Istnieją sposoby, aby na to zaradzić. Pierwszym z nich jest standardowy, domowej roboty nawóz. Jeśli z jakichś powodów nie chce się jednak z takiego korzystać, można nabyć odpowiednie nawozy w przeznaczonych ku temu sklepach i wzbogacić glebę w swoim ogrodzie o odpowiednie składniki mineralne, a nawet zmienić jej odczyn.

Odpowiednie miejsce

W momencie, gdy odpowiednie uwarunkowania glebowe zostaną spełnione, należy zastanowić się, w jakim miejscu chce się zasadzić astry do uprawy. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zwrócić uwagę na fakt, iż astry lubią miejsca przewiewne oraz nasłonecznione. Dlatego w momencie, gdy posadzi się je na przykład za domem, mogą nie zakwitnąć. Dlaczego? Ponieważ miejsce za domem, choćby nasłonecznione, może być osłonięte od wiatru, co jest przeciwne do wymagań tej rośliny.

Dobrze by również było, gdyby miejsce, w którym zostaną posadzone kwiaty astra, będzie odpowiednio nawilżone. Astra kwiaty lubią bowiem miejsca wilgotne. Dlatego tak ważne jest ich regularne podlewanie. Aby dobrze zapewnić idealnie wilgotną glebę, trzeba podlewać kwiaty mniej więcej jeden do dwóch razy na tydzień. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Podlewać należy przez cały okres wegetacyjny, a pod koniec lata można robić to częściej. Dzięki temu kwiaty puszczą więcej pąków.

Sadzenie

Podczas sadzenia koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie miejsce, które będzie nasłonecznione oraz przewiewne. Ważna jest także żyzna gleba z odpowiednimi minerałami oraz jej wilgotność. Sadzenie astrów może odbywać się w dwóch porach. Pierwszą z nich jest okres od marca do maja, natomiast drugą jesień, od września do listopada. Nasiona kwiatów należy sadzić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby miały czas przystosować się warunków. Warto przy tym pamiętać o tym, astry mogą rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w grupie.

Mogą znajdować się także w pobliżu innych roślin. Dlatego są często stosowane do uzupełniania luk w ogrodach, ale także mogą kwitnąć w samotności. Te uwarunkowania pozwalają na wykorzystanie kwiatów na wiele możliwości. Mieszanka astrów oraz wszelkie odmiany są tak samo łatwe w sadzeniu i pielęgnacji. Są również bardzo ładne i mają charakterystyczny, przyjemny zapach.

Przycinanie

Przycinanie jest formą dbania o roślinę. Dzięki temu można sprawić, że kwiat zakwitnie bardziej obficie. W jaki sposób przyciąć roślinę? Najlepiej jest to zrobić na wiosnę. Przede wszystkim trzeba pozbyć się chorych liści czy nawet całych kwiatów. Przekwitłe łodygi należy przyciąć kilka centymetrów nad ziemią. Dzięki temu roślina odrośnie później zdrowsza, a jej kwiaty będą bardziej obfite.

Rozmnażanie kwiat astra

Na rozmnażanie astrów istnieje kilka różnych sposobów. Jednak jak to bywa ze wszystkim, istnieją łatwiejsze i bardziej skomplikowane metody. Do najprostszych i najbardziej zgodnym z naturą metod należy rozdzielanie brył korzeniowych i sadzenie w innym miejscu, tak zwanej sadzonki. Bardzo często jest to także zalecany sposób na dbanie o astry, nawet jeżeli nie ma się zamiaru ich rozmnażania.

Dlaczego? Ponieważ z czasem kwiaty mogą się przerzedzać. Dlatego, by utrzymać odpowiednią kondycję rośliny, należy stosować właśnie rozdzielanie bryły korzeniowej.

Choroby, jakie mogą dotknąć te kwiaty

Do najczęściej atakujących astry chorób zalicza się mączniak prawdziwy, który z łatwością sprawi, iż hodowana roślina umrze. Jak więc zatem zabezpieczyć się przed atakowaniem szkodliwej choroby roślin?

Drugą chorobą, która często przeszkadza w uprawie i pielęgnacji astrów, jest zgorzel naczyń, objawiający się poprzez nalot w dolnej części rośliny i żółknięcie kwiatów.

Jak uniknąć chorób roślin?

Najprostszym sposobem na uniknięcie choroby astrów — mączniaka prawdziwego, jest wybieranie nasion na kwiaty astra, które będą posiadały uwarunkowania odporne na tę chorobę. Można także stosować profilaktykę, do której należy usuwanie opanowanych liści. Jednak nie wkładanie ich do kompostownika, ponieważ to może sprawić, że choroba się rozniesie.

Stosowanie nawozów organicznych także może sprawić, że mączniak prawdziwy się nie pojawi, ponieważ ta choroba lubi przenawożenie. Choroba może pozostawać w glebie, dlatego też ważnym jest, aby zakażone kwiaty usunąć. Następne sadzić na ich miejscu dopiero po kilku latach. W innym przypadku można spowodować zakażenie chorobą nowo posadzonych egzemplarzy.

Zastosowanie

Astry, jako rośliny wykorzystywane jedynie w formie ozdoby, poza swym naturalnym środowiskiem, są najczęściej spotykane w wiejskich ogrodach. Świetnie sprawują się także jako rośliny cięte, idealnie nadające się do kompozycji w bukietach składających się z różnych rodzajów kwiatów i roślin. Można także skomponować bukiet z samych astrów. Ich kolorowe kwiaty i charakterystyczny przyjemny zapach sprawiają, że wyżej wymienionymi zastosowaniami, można bez przeszkód wykorzystać astry na balkonie.

W jaki sposób? Po prostu zasadzić je w doniczce. Również określane są mianem kwiatów cmentarnych, poprzez wzgląd na to, że często wykorzystuje się je do ozdoby grobów na cmentarzach.

Jak widać zatem, mimo tego, iż zastosowanie tych roślin ogranicza się jedynie do funkcji ozdobnych, można to zrobić na wiele sposobów. Pozwala na to ich różnorodność kształtów oraz kolorów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.