Atpolan 80 EC – jak stosować?

Artykuł sponsorowany.

Szkodliwe skutki uboczne chemicznych środków ochrony roślin dla ludzi zostały dobrze udokumentowane. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że te same substancje mogą być wykorzystywane do pozytywnych rezultatów w ogrodnictwie – jeśli traktuje się je z odpowiednią wiedzą i ostrożnością! Wybierając te, które będą najlepiej chronić twoje uprawy przed szkodnikami, zwróć uwagę nie tylko na ilość substancji czynnej, ale także na jej rodzaj, ponieważ niektóre z nich mogą mieć negatywne skutki. Czym jest Atpolan 80 EC i jak działa? Przeczytaj w naszym artykule.

Adiuwanty – co to za środki?

W celu ochrony roślin przed szkodnikami stosuje się szereg produktów. Jedną z takich grup są substancje pomocnicze, które w połączeniu w produktach ochrony roślin mają pozytywny wpływ na skuteczność. Adiuwanty zapewniają lepsze pokrycie i rozprowadzenie cieczy roboczej, a jednocześnie poprawiają wchłanianie przez rośliny dzięki zdolności do obniżania napięcia powierzchniowego kropel wody, co umożliwia im łatwiejszy dostęp do gleby lub liści. Przykładem może być Atpolan 80 EC.

Działanie adiuwantów

Adiuwanty mogą poprawić skuteczność chwastobójczą preparatu, poszerzyć jego spektrum działania w stosunku do gatunków i faz rozwojowych chwastów poprzez ograniczenie oddziaływania czynników środowiskowych na substancję aktywną. Główną funkcją aktywacji dodatku jest zwiększenie jego ilości w miejscu działania – tj. zwiększenie ilości cieczy użytkowej nanoszonej na liście, co poprawia wchłanianie przez struktury.

Zastosowanie adiuwanta nie tylko pomaga w bardziej równomiernym rozprowadzeniu oprysku, lecz także sprawia, że roślina jest sucha. Zmniejsza to ryzyko infekcji, ponieważ choroby grzybicze są mniej prawdopodobne, gdy rośliny nie pozostają mokre dłużej niż powinny!

Niektórzy będą stosować adiuwanty na uprawach o sztucznym podłożu, ponieważ mogą one pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów między różnymi uprawami uprawianych na takich powierzchniach.

Adiuwanty używane są również w ogródkach kwiatowych, gdyż mogą przedłużyć ich trwałość.

Atpolan 80 EC

Atpolan 80 EC jest adiuwantem, który w składzie ma 80% oleju parafinowego wysoko rafinowanego. Jest stosowany do wspomagania takich środków ochrony roślin stosowanych do liści jak herbicydy czy fungicydy.

Atpolan jest stosowany przy uprawach:

  • pszenżyta ozimego
  • buraka cukrowego
  • buraka pastewnego
  • kukurydzy
  • jęczmienia jarego
  • pszenicy jarek
  • pszenicy ozimej.

Stosowanie Atpolanu 80 EC ma wiele zalet, warto więc wciąć jego stosowanie pod uwagę. Na przykład obniża on napięcie powierzchniowe na powierzchniach roślin – działa to lepiej w porównaniu z innymi produktami, takimi jak opryski dolistne, które mogą prowadzić do nierównomiernego pokrycia z powodu ich rozmieszczenia na różnych obszarach lub rodzajach liści. Herbicydy są w stanie dzięki niemu lepiej działać, ponieważ krople pozostają blisko siebie, zamiast rozprzestrzeniać się wokół nich.

Warto więc stosować adiuwanty przy używaniu środków ochrony roślin na swoich polach czy w ogrodach.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.