Azalia na pniu – wszystko, co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji

Azalia doniczkowa na pniu (rhododendron obtusum) to kwiat zyskujący w Polsce na popularności. Wyjątkowość tej rośliny sprawia, że stanowi ona doskonałą dekorację w domu, jak również upiększa nasz ogród. Przypomina małe drzewo i należy do rodziny wrzosów. Dzieli się ją na azalię wielokwiatową i różanecznik japoński. Osiągają one od 60 cm do 100 cm wysokości. Przypominające wyglądem bonsai nie są wyższe niż 30 cm. Natomiast azalia japońska różowa osiąga nawet 120 cm.

Azalia — opis rośliny i odmiany

Azalia kwiatowa przybiera wiele różnych barw. Ich liście są zimozielone – nieodporne na mróz bądź półzimotrwałe tzw. szklarniowe.

Najpopularniejsze odmiany, azali kwiatowej:

Nazwa Barwa kwiatów Okres kwitnienia
Alexander Czerwony Styczeń – Maj
Antartcica Fioletowy Luty – Maj
Christine Matton Łososiowy Grudzień – Maj
Cocco Różowy Styczeń – Maj
Madame De Crooc Biały Listopad – Luty
Paloma Biały Sierpień – Maj
Terra Nova Różowy Sierpień – Maj

 

Uniwersalność, azali różowej na pniu

Kwiat ten jest jednym z bestselerów wśród ozdobnych roślin doniczkowych. To jeden z najchętniej kupowanych kwiatów. Zachwyca swoją ilością odmian i barw. Charakterystyczny okres kwitnienia tej rośliny wniesie do każdego pomieszczenia trochę koloru. Sprawi, że okres jesienno – zimowy będzie mniej ponury. Uniwersalność tej rośliny daje nam możliwość hodowania jej w okresie letnim zarówno w ogrodzie, jak i w domu.

Rhododendron obtusum – na co należy uważać?

Jeśli naszym marzeniem jest posiadanie tej jakże pięknej rośliny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na stan ogólny rośliny. Krok po kroku sprawdzić liście, pąki i kwiaty. Należy uważać na to, czy roślina nie ma oznak przekwitania.

Najrozsądniej kupić takie okazy, które nie są w pełni rozwinięte. Zagwarantuje nam to dłuższy żywot rośliny i będziemy mogli cieszyć się jej naturalnym pięknem.

Istotny jest też stan ziemi i korzeni. Przed zakupem trzeba wyciągnąć kwiatka. Ocenić czy korzenie są w dobrej kondycji, czy nie ma oznak przesuszenia bądź zbyt dużego nawodnienia. Nóżka rośliny także powinna być w odpowiednim stanie. Sadzonki najlepiej kupować w renomowanych sklepach. Zakup w takim sklepie ogrodniczym pozwoli nam zmniejszyć ryzyko zakupu chorej rośliny. Mamy pewność, że zajmowali się nią pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje. Atutem będzie również możliwość uzyskania kilku dodatkowych informacji na temat rośliny, ewentualnie zakupu odpowiedniej gleby i akcesoriów.

Azalia – dotyk

Ta roślina ozdobna nie przepada za dotykiem. Starajmy się nie dotykać liści ani kwiatów. Na liściach i kwiatach znajduje się bowiem substancja obronna. Wywołać może ona u nas objawy pieczenia na dłoniach i kolejnych partiach ciała, których będziemy dotykać tą dłonią. Jest to naturalny proces obronny tej rośliny. Trzeba o tym pamiętać i uważać szczególnie podczas podlewania. Jeśli mamy z tym pewne problemy, najlepiej będzie założyć rękawice ochronne. Gdy jednak nieopatrznie dotkniemy rośliny, umyjmy od razu ręce – tak aby substancja nie rozprzestrzeniała się dalej. Pamiętaj, że dłużej utrzymujące się zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem, ponieważ może wystąpić reakcja alergiczna.

Wymagania – uprawa azali doniczkowej

Uprawa tej rośliny wymaga wiedzy i umiejętności. Należy zapewnić jej odpowiednie warunki umożliwiające wzrost. Przy hodowaniu tej rośliny każdy czynnik jest ważny. Pominięcie, któregoś z zaleceń może skutkować osłabnięciem rośliny bądź jej całkowitym zwiędnięciem.

Podstawy uprawy:

  1. Rhododendron obtusum nie przepada za nasłonecznionymi miejscami. Należy dobrać optymalne światło, ponieważ zbyt zaciemnione miejsce również będzie wpływało niekorzystanie na jej wzrost.
  2. Późną wiosną i latem możemy przenieść ją z domu na zewnątrz.
  3. Optymalne warunki to pomieszczenia o dość sporej wilgotności i temperaturze pokojowej.
  4. Preferują gleby żyzne i próchnicze. Jest to kwaśnolubna roślina więc gleby powinny oscylować w pH = 3,5 – 4,5. Znaczenie ma również prawidłowe podłoże. Kluczowym aspektem będzie zapewnienie roślinom drenażu, tak aby nie gniły korzenie. Możemy do tego wykorzystać kamyki lub żwirek.
  5. Azalia różowa na pniu nie zimuje na zewnątrz. Ogród zimą będzie nieodpowiednim miejscem, trzeba nosić je do domu, gdy tylko pojawią się pierwsze przymrozki.
  6. Istotne jest podlewanie. Azalia doniczkowa nie może być przesuszona ani przelana. Zbyt duże ilości wody spowodują choroby grzybicze. Można ją delikatnie oprsykiwać, unikając zamoczenia kwiatów i pąków. Nóżka rośliny powinna być opryskiwana poza okresem kwitnienia.
  7. Po przekiwcie kwiaty trzeba usunąć, a gałązki należy przyciąć. Długość przycięcia to około jedna trzecia całej gałązki.

Choroby azali

Azalia jest bardzo wymagającym kwiatem. Ze względu na jej usposobienie tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Kiedy zaniechamy obowiązków związanych z pielęgnacją, możemy mocno zaszkodzić naszej roślinie.

Najpopularniejsze choroby, które dotykają tego gatunku:

  • fytofrotoza,
  • szara pleśń,
  • mączniak prawdziwy azali,
  • plamistość liści azali,
  • powłocznik azaliowy,
  • chloroza.

Niedobór minerałów

Roślina może być również w kiepskiej kondycji nie tylko z powodu chorób. Znaczenie mają także odpowiednie ilości składników mineralnych.

Popularne objawy niedoboru:

  • niedobór azotu – problemy ze wzrostem i kwitnięciem, liście zmieniają barwę na jasnozielone,
  • brak fosforu – plamy na liściach w kolorze czerwonym, co skutkuje ich późniejszym brązowieniem i opadaniem,
  • niedobór potasu – przebarwienia jasnozielone,
  • niewiele żelaza – przebarwienia jasnozielone prowadzące do zmiany koloru liści na białe, bądź kremowe,
  • niedobór boru – drobne plamki brązowe na młodych liściach.

Wszystkie niedobory tych roślin, możemy uzupełnić stosując odpowiednie nawozy przeznaczone specjalnie dla azali i rhododendronów. Warto też zasięgnąć porady u specjalistów zajmujących się nacodzień tymi gatunkami. Podpowiedzą nam również, z jakim niedoborem mamy do czynienia. Dzięki temu będziemy mogli dobrać idealną kurację dla naszej odmiany.

Pielęgnacja

Podczas dbania o roślinę należy zwrócić uwagę na odpowiednie jej umiejscowienie i podłoże.  Ogrom czynników ma wpływ na dobry wzrost i rozwinięcie się kwiatów. Dbając należycie o azalię, możemy być pewni,że ta piękna roślina odpłaci się nam atrakcyjnym wyglądem i przepięknym kwiatostanem.

Podlewanie

Azalia jest bardzo wrażliwa na przesuszanie, dlatego tak ważne jest jej regularne podlewanie. Podczas przesuszenia może ona więdnąć lub zgubić swoje kwiaty. Szczególnie powinniśmy dbać o wilgotność podłoża w porze letniej. Jeśli temperatura jest dość wysoka, wskazane jest codzienne podlewanie. W przypadku gdy mamy problem ze stwierdzeniem czy ziemia jest, odpowiednio wilgotna możemy zastosować hydrożel. Powinien on być umieszczony podczas sadzenia rośliny. Kolejnym dobrym rozwiązaniem są automatyczne konewki. Jest to kwaśnolubna roślina więc do wody, można dodać trochę soku z cytryny. Podczas podlewania pamiętajmy, że azalie nie lubią twardej i chlorowanej wody.

Cięcie

Zabiegu cięcia dokonujemy głównie, aby utrzymać kształt azali – szczególnie gdy mamy doczyienia z bonsai. Musi być regularne, aby uzyskać pokrój. Skracamy pęd z kwiatostanami o średnio 2-3 cm po okresie kwitnienia. W sytuacji, gdy ubytek liści jest spory, przycinamy więcej. Przesadzamy co 2-3 lata. Nowszy pojemnik, doniczka powinien być podobnych rozmiarów co poprzedni bądź trochę większy. Czasami niekonieczne jest przesadzanie, a wystarczy tylko wymiana warstwy wierzchniej.

Różowa azalia na pniu bonsai
Źródło: Freepik.com

Warunki glebowe 

Azalia różowa na pniu potrzebuje bogatej gleby. Najkorzystniejszą będzie gleba torfowa, kwaśna o współczynniku pH 3,5-4,5. Podłoże musi być cały czas wilgotne. Zaleca się usypanie na dnie kilkucentymetrowej warstwy z keramzytu czy żwirku. Warstwa ta będzie drenażem i pozwoli zabezpieczyć korzenie przed procesem gnicia. W porze zimowej konieczne jest co dwutygodniowe nawożenie, kiedy zaczynają się pojawiać kwiaty. Istotna dla gleby jest również temperatura i nasłonecznienie. Roślina musi stać w optymalnym miejscu, zbyt jasne pomieszczenia przesuszą azalię. Natomiast zbyt ciemne spowolnią jej kwitnienie.

Podsumowanie

Azalia to niesłychanie wymagająca roślina. Wymaga od nas stosunkowo odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zajmowaniu się kwiatami. Potrzebna jest tu również cierpliwość, a przede wszystkim miłość do przyrody. Trzeba mocno zastanowić się nam odmianą, która nas interesuje. Przemyśleć kwestie związane z nawodnieniem rośliny. Sięgnąć porad ludzi, którzy hodują azalie. Jak każdy kwiat wymagana ona właściwej opieki. Zdecydowanie największy atutem tej rośliny stanowi możliwość trzymania jest zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Latem stanowi idealną dekorację podczas wieczorów spędzonych na przykład na balkonie. Zimą ożywia mieszkanie swoim wielobarwnym kwiatostanem.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne związane z dbaniem o tę roślinę przyniosą wyczekiwany efekt. Dzięki dbaniu o regularne cięcie nadamy unikalny kształt naszej roślinie. Stworzymy, coś z czego będziemy dumni. Warto poświęcić swój czas tej jakże wyjątkowo pięknej roślinie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.