Azalia ogrodowa – wybór stanowiska, warunki uprawy, wymagania

Azalia ogrodowa jest wspaniałą ozdobą każdego typu ogrodu. Istnieją odmiany, które z powodzeniem mogą być uprawiane w niewielkich ogródkach. Nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie, ponieważ posiada specyficzne wymagania. Warto jednak zaznajomić się z tematem i rozpocząć uprawę tej pięknej rośliny w swoim ogrodzie. Roślina przez ogrodników nazywana jest również różanecznikiem i rododendronem.

Charakterystyka azalii ogrodowej

Ogrodowe azalie, w rzeczywistości różnią się nieznacznie od różaneczników. Liście azalii są bardziej delikatne i wykształcają się wówczas, gdy kwiaty przekwitną. Jest ona pięknym krzewem. Znamy kilka różnych odmian azalii. Dzielą się w zależności od rodzaju ich kwiatów i liści. Roślinę zalicza się do grupy wrzosowatych.

Azalia w ogrodzie stanowi bardzo kolorowy, pięknie ozdabiający element dekoracji. Odmiany wielokwiatowe należą do tych o najbardziej spektakularnym wyglądzie. Są bardzo kolorowe i pięknie rozkwitają. Różnorodność barw jest tak duża, od bieli, poprzez odcienie barwy żółtej, różowej po ciemno-fioletowe tony.

Roślinę śmiało możemy wsadzać w donice, na małych balkonach czy tarasach doskonale się sprawdzą.

Aby podkreślić niecodzienną urodę azalii, warto sadzić je w grupach, tworząc różnokolorowe kompozycje. Takie kwiaty rosnąc obok siebie stanowią wspaniałą, niecodzienną ozdobę ogrodu.

Azalia ogrodowa jest kwiatem, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie cieszył nasze oko długie lata. Może osiągać bardzo duże rozmiary, dorasta do nawet 2 m wysokości oraz 2 m szerokości. Warto brać to pod uwagę planując rozmieszczenie nowych sadzonek. Roślina powinna mieć dużo miejsca do prawidłowego rozwoju.

Stanowisko idealne dla azalii

Azalie najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, lub lekko zacienionym. W odpowiednich warunkach mogą bogato rozwijać się ich kwiaty. Jeśli chodzi o podłoże to warto samemu stworzyć mieszankę dla roślin z gatunku wrzosowatych. Charakteryzuje się ona odczynem kwaśnym, z dodatkiem gleb próchniczych, dobrze przepuszczalnych. Możemy wymieszać korę, torf z ziemią ogrodową.

Ziemię warto zasilić kompostem z dodatkiem obornika. Azalie nie lubią stanowiska narażonego na podmuchy wiatru, dobrze czują się w miejscach osłoniętych. Odpowiedni mikroklimat dla tej rośliny może stworzyć sąsiedztwo akwenów wodnych. Idealnymi sąsiadami dla krzewów azalii będą też drzewa, które posiadają głębszy system korzeniowy, wspaniale prezentują się rosnąć obok sosen.

Miejscem bardziej korzystnym na uprawę tej rośliny będzie obszar kraju o łagodniejszym klimacie. Azalia w momencie zrzucania liści jest bardzo wrażliwa na przymrozki.

Uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja azalii w ogrodzie wymaga od nas zaangażowania i zdobycia podstawowej wiedzy na temat wymagań tej rośliny. Powinniśmy regularnie dokarmiać ją związkami odżywczymi. System korzeniowy tej rośliny jest płytki, w związku z tym ma ona duży problem z pobieraniem składników z ziemi. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy, ze specjalnym przeznaczeniem dla roślin wrzosowatych. Dzięki temu utrzymamy optymalne zakwaszenie gleby. Dostarczymy związków mineralnych niezbędnych do obfitego kwitnienia. Nawozy stosujemy wiosną oraz latem w okresie kwitnienia rośliny. Nawóz rozkładamy pod rośliną i obficie podlewamy. Pozwoli to wchłonąć składnikom w głąb ziemi do korzeni.

Systematyczne podlewanie naszej azalii jest bardzo istotne. Należy chronić roślinę przed utratą wody. W tym celu można wokół rozprowadzić ściółkę. Warstwa ta uchroni przed parowaniem i odprowadzaniem wody z gleby. Przesuszenie ziemi, szczególnie kiedy mamy do czynienia z lekką glebą, może doprowadzić do więdnięcia krzewu i opadania liści. Przyczynić się to może do tego, że w kolejnym sezonie kwitnienia, roślina będzie miała dużo mniej kwiatów.

Azalia ogrodowa z powodzeniem poradzi sobie w pełnym słońcu, ponieważ ceni ciepłe stanowiska.

W cieniu azalia kwitnie znacznie bardziej ubogo, potrzebuje słońca, aby mogła rozwinąć piękne kwiaty. Bardzo korzystne dla prawidłowego wzrostu tej rośliny, jest utrzymanie możliwie dużej wilgotności powietrza.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie uszkodzonych i chorych gałęzi.

Przycinanie azalii

Jeśli chcemy, aby nasza roślina była pięknym krzewem, należy wczesną wiosną delikatnie ją uformować. Doskonale poradzi sobie również bez tych zabiegów. Po przycinaniu jednak lepiej kwitnie i pięknie się rozkrzewia. Zanim zaczniemy przycinać krzewy powinniśmy nabrać najpierw doświadczenia, aby nie zaszkodzić naszej roślinie. Zabieg ten przeprowadzamy pod koniec marca lub z początkiem kwietnia. Usunąć należy około 20 procent zeszłorocznych pędów. Jeśli posiadamy starsze azalie, które mają ogołocone pędy, warto przeprowadzić mocniejsze cięcie. Roślinę skracamy wtedy do ok. 40 cm od ziemi.

Odmłodzenie starszych krzewów odbywa się poprzez przycinanie, starych gałęzi przy ziemi, aby roślina mogła wypuścić nowe pędy. Tym samym możemy nadać jej nowy kształt. Wzmocniona, w następnym sezonie odbije i odmłodzi swój pokrój. Przekwitłe kwiatostany usuwamy, aby nie dopuścić do sytuacji kiedy roślina zacznie zawiązywać nasiona i owoce. Ten proces może bardzo osłabić roślinę.

Sadzenie azalii krok po kroku

Miesiącem, który jest najbardziej odpowiedni do sadzenia rośliny, jest kwiecień. Sadzonki przed zakupem należy dokładnie sprawdzić. Kupujemy je w formie kwiatów doniczkowych, wsadzamy bezpośrednio do gruntu. Sprawdzamy bryłę korzeniową, nie powinna być uszkodzona.

Jak powinno się sadzić krzewy azalii:

  1. Sadzonkę wyciągamy z doniczki uważając, aby nie uszkodzić korzeni. W glebie sadzimy na takiej samej głębokości, w jakiej rosła w doniczce.
  2. Glebę wokół rośliny lekko przyciskamy, bez mocnego udeptywania. Azalia ma płytkie korzenie, gdy ją podlejemy, ziemia osiądzie bardzo szybko.
  3. Krzew podlewamy wodą, która będzie uprzednio przygotowana. Musi to być woda miękka, pozyskana z deszczówki lub ze zbiornika wodnego.
  4. Warto jest w czasie sadzenia nowej rośliny zostawić tylko część pąków na łodyżkach. Wtedy roślina nie musi zużywać całej mocy do rozwinięcia wszystkich pąków. Resztę energii może spożytkować na wytworzenie korzeni oraz rozwój liści.
  5. Ostatnim ale równie ważnym etapem, jest rozłożenie pod rośliną igliwia, ściółki leśnej lub torfu. Pozwoli to zachować odpowiednią wilgotność gleby. Ziemia będzie też mniej narażona na wyrastanie chwastów.

Sadzonki możemy kupić w sklepach ogrodniczych, szkółkach roślin ozdobnych lub w sieci u sprawdzonych sprzedawców. Ceny sadzonek wahają się od 20 do 80 zł. Cena zależna jest od wielkości rośliny, oraz od jej odmiany.

Gatunki i odmiany azalii ogrodowej

Różowa azalia ogrodowa
Źródło: Freepik.com
  • Azalia pontyjskaJest to odmiana azali ogrodowej, która charakteryzuje się żółtymi, lejkowatymi kwiatami. Pozostają one bardzo długo na roślinie. Kwitnie ona nawet przez 3 tygodnie. Rozpoczyna kwitnienie w maju. Cechuje ją intensywny, piękny zapach. Ta odmiana azalii w swoim naturalnym środowisku jest całkowicie chroniona. Liście tej azalii są wyjątkowo piękne, jesienią przybierają głębokie barwy pomarańczowe i bordowe. Na zimę opadają. Azalia pontyjska osiąga ogromne rozmiary, dorasta do 2,5 m wysokości.
  • Azalia japońska – Gatunek ten wzrasta wolno. jest odmianą karłowatą, dlatego z powodzeniem może stać się ozdobą małych ogrodów. Osiąga najczęściej od 50 cm do 1,2 metra wysokości. Uprawa tej odmiany rośliny w grupach daje możliwość stworzenia bardzo ciekawych aranżacji. Można sadzić ją w towarzystwie karłowatych iglaków, czy innych roślin wrzosowatych. Gatunek ten posiada ciekawe odmiany:
  • Allotria- wyróżniająca się czerwonymi kwiatami pojawiającymi się podobnie do innych odmian w maju.
  • Sazawa- posiada ona różowe drobne kwiatki, krzew cechuje kulisty kształt o wysokości do 30 cm.
  • Ledicanense– krzew, który ma wyprostowany pokrój. Dorasta do ok. 60 cm. Wypuszcza kwiaty o barwie jasnego fioletu.
  • Azalia gandawska – Jest to gatunek skrzyżowany z azalią pontyjską oraz gatunkami północno- amerykańskimi. Kwitnienie rozpoczyna w maju. Posiada 5-centymetrowe kwiaty, które intensywnie pachną. Ten gatunek cechuje całkowita odporność na przymrozki.

W ogrodach najczęściej spotykamy odmiany:

  • Corneille-  jest warta uwagi, charakteryzuje się kwiatami o jasno- różowym kolorze.
  • Daviesii- o kwiatach kremowobiałych.
  • Nancy Waterer- która kwitnie na żółto.
  • Fanny– charakteryzuje się ciemno- różowymi kwiatami o silnym zapachu.
  • Azalia wielokwiatowa – Oszałamiające wrażenie robić mogą krzewy o dużych mocno wybarwionych kwiatach. Wyróżnia je bardzo intensywna woń.
  • ‘Cecile’ – to roślina dorastająca do 2 m wysokości. Łososiowo- różowe, wielkie kwiaty, o średnicy do 10 cm, można dostrzec na przełomie maja i czerwca. Płatki zdobi złocisto- żółta plama.
  • ‘Schneegold’- krzew o kwiatach barwy białej, których średnica przekroczyć może 9 cm. Płatki z pofalowanymi brzegami, żółtozłota plama zarysowuje się na środkowym płatku. Ta odmiana azalii dorasta do 1 m wysokości.
  • ‘Gold Dust’ – osiąga wysokość do 2 m.  Kwitnie z końcem maja, rozwijając kwiaty o barwie pomarańczowej, o średnicy 8 cm. Różowe i żółte plamy zdobią płatki, odróżniając je tym samym od innych odmian.

Choroby azalii

Azalia jak większość kwiatów w naszych ogrodach, narażona jest na wiele chorób. Jeśli nie chcemy tego typu kłopotów, powinniśmy zająć się odpowiednią pielęgnacją rośliny.

Gleba o odpowiedniej kwasowości, odpowiednie stanowisko i regularne podlewanie to podstawa. Wystarczy jednak, że zostanie popełniony niewielki błąd i kłopoty z naszą azalią gotowe.

Do najczęstszych chorób tej rośliny należą:

  1. Choroby grzybowe– warto pamiętać, że rozwojowi grzybów sprzyja zła pielęgnacja oraz występowanie na roślinie różnych szkodników. Jeśli zauważymy, że liście oraz pąki azalii brązowieją, może to oznaczać, iż mamy do czynienia z chorobą grzybową. Na roślinie mogą pojawić się czarne punkciki, są to owocniki grzyba. Od razu, gdy dostrzeżemy problem, należy zabrać się do działania.  Pozbywamy się chorych części rośliny i stosujemy odpowiedni rodzaj oprysku. W sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe mieszanki lub stworzyć swoje na bazie składników naturalnych.
  2. Plamistość liści– jest to odmiana choroby grzybowej. Jest wywoływana przez bakterie oraz grzyby. W wyniku ataku tej choroby krzew marnieje. Podobnie w tym przypadku musimy usunąć chore części rośliny i spalić je. Na resztę zastosować oprysk. Na przyszłość, aby zapobiegać chorobie, nasze azalie musimy regularnie wzmacniać.
  3. Szara pleśń– kolejna odmiana choroby wywołanej bakteriami i grzybami. W środowisku bardzo wilgotnym, kiedy lato jest deszczowe i mało słoneczne, rozwijają się grzyby. Chorobę tę cechuje szaro- biały nalot, który pojawia się na pędach, kwiatach i liściach. Części, które zostały zaatakowane trzeba usunąć i najlepiej spalić. Preparatem pomocnym w walce z szarą pleśnią może okazać się gnojówka z pokrzywy.
  4. Mączniak– na obecność choroby mogą wskazywać pojawiające się na roślinie rdzawe plamy. Roślina z wolna zamiera. Chore rośliny musimy usunąć. Niezainfekowane krzewy możemy spróbować potraktować preparatem skierowanym na walkę z mączniakiem. Jest to choroba, która w ogrodzie występuje bardzo często.

Szkodniki, które zagrażają krzewom azalii

Kolejnym, bardzo niebezpiecznym zagrożeniem dla naszych pięknych roślin są pasożyty. Kiedy na roślinie pojawią się bardzo charakterystyczne wygryzione części w kształcie litery “U” niewątpliwie mamy do czynienia z opuchlakiem truskawkowcem. Na roślinie pojawiają się dziury. Samego pasożyta nie jest łatwo dostrzec, ponieważ jest aktywny w nocy. W ciągu dnia jest schowany pod ziemią. W maju i czerwcu potrafi wyrządzić najwięcej szkód. Najlepsze efekty w pozbyciu się tego pasożyta przyniosą opryski chemiczne. Gotowe mieszanki dostępne są w sklepach ogrodniczych.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.