Azalia wielkokwiatowa – odmiany, wymagania, pielęgnacja, uprawa

Wrzosowate to rodzina roślin krzewinkowych, krzewiastych lub drzew z rzędu wrzosowców. Występują one na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Rzadko można je także spotkać na dużych pustyniach, czy na terenach zasolonych. Rośliny wrzosowate występują również w Polsce, zarówno jako krzewy owocowe, jak i ozdobne. Najpopularniejsze to borówka wysoka, wrzos, modrzewnica i różanecznik.

Różanecznik inaczej nazywany jest azalią bądź rododendronem. Naturalnie występuje w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie. Różanecznik jest popularną ozdobną, uprawną rośliną. Ze względu na liście wyodrębniono zwyczajowe nazwy. Rośliny o zimozielonych, skórzastych liściach nazywa się rododendronem albo różanecznikiem. Natomiast te, które posiadają miękkie, lekko owłosione zrzucane na zimę liście lub są półzimotrwałe, nazywane są azaliami.

W Polsce najczęściej uprawia się azalię japońską bądź wielkokwiatową. Azalia wielkokwiatowa dzięki swoim odmianom pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Śmiało, można stwierdzić, że odpowiednio zadbana będzie przyćmiewać inne krzewy i kwiaty. Warto wspomnieć, że niezwykle ciekawie wygląda na przykład azalia na pniu.

Popularne odmiany azalii wielkokwiatowej

Azalia wielkokwiatowa to roślina uprawna bardzo popularna w Polsce. Osoby, które lubią mieć wokół siebie kolorowe kwiaty, chętnie sięgają właśnie po azalię. Dzięki temu, że  ma ona wiele odmian, każdy może znaleźć coś dla siebie.
Azalie odmiany wyróżniają się przede wszystkim kolorem i kształtem kwiatów. Piękna jest na przykład azalia pomarańczowa. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło “azalia wielkokwiatowa odmiany” czy “azalia rodzaje” z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Oto popularne odmiany azalii

  • Azalia wielkokwiatowa Juanita. Pąki są jasnoczerwone, natomiast gdy rozkwitną, stają się ciemnoróżowe. Na górze kwiatu pojawia się wyrazista żółta plamka. Kwiaty zebrane są w spore kwiatostany. Liście zmieniają kolor ze względu na porę roku. Latem oraz wiosną są mocno zielone, a na jesień przebarwiają się, na czerwono bądź pomarańczowe. Krzew rośnie wiele lat. To azalia wysoka. Może osiągnąć do 1,5 m wysokości.
  • Doloroso Knap Hill. To odmiana, która ma charakterystyczne silnie czerwone kwiaty, które zebrane są w szerokie kwiatostany. Mają lejkowaty kształt. W środku kwiatu widać długi, zielony słupek, który otoczony jest krótszymi, złotymi pręcikami. Liście w cieplejszych porach roku są mocno zielone, na jesień robią się czerwone. Krzew osiąga do 1,2 m wysokości.
  • Gibraltar Knap Hill. Tę odmianę cechują sporych rozmiarów pomarańczowe kwiaty, które mają pofalowane płatki. Liście są silnie zielone, choć przebarwiają się na jesień. Zimą opadają. Rośnie maksymalnie do 1 metra.
  • Chanel. W pąku kwiaty są jasnoróżowe, a po rozwinięciu kremoworóżowe, lejkowate. Zebrane są w spore kwiatostany po kilkanaście kwiatów. Azalia chanel posiada jasnozielone, błyszczące liście o eliptycznym kształcie. Dorosły krzew osiąga 1,5 m wysokości.
  • Tunis. W tej odmianie kwiaty są malinowoczerwone z pomarańczową plamką na górnym płatku. Zebrane są w kwiatostany, powyżej 10 sztuk. Liście są żywozielone, lekko wydłużone, błyszczące. Może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.

Pozostałe azalia odmiany

  • Arima. Cechuje się dużymi białymi kwiatami z jednym żółtym płatkiem. Liście są mięsiste i mocno zielone. Arima osiąga do 2 metrów wysokości.
Azalie wielkokwiatowa Arima
Źródło: Pixabay.com
  • Golden lights. To odmiana o charakterystycznych pomarańczowo żółtych kwiatach. Są duże i zebrane w spore kwiatostany. Liście są ciemnozielone, owłosione, skórzaste. Jesienią przebarwiają się na różne kolory. Docelowa wysokość rośliny to 2 metry.
  • Azalia wielkokwiatowa feuerkopfchen to odmiana o dużych, pięknych czerwonych kwiatach. Kształtem przypominają gwiazdy. Jej liście są silnie zielone, na jesień przebarwiają się na żółto. Wzrasta maksymalnie do metra.
  • Oxydol Rhododendron Knap Hill. Kwiaty tej odmiany są białe i posiadają żółte plamki na górnych płatkach. Liście są jasnozielone i zabarwiają się na czerwono lub brązowo. Roślina dorasta do maksymalnie dwóch metrów.
  • Azalia wielokwiatowa Knap Hill hybride satan. To odmiana z czerwono pomarańczowymi kwiatami i żółtą plamką. W pąkach są czerwone. Młode liście są żywozielone z bordowym lub brązowym odcieniem. Ta odmiana może osiągnąć nawet 3 metry wysokości!
  • Azalia Knap Hill Daviesii. Kwiaty w tej odmianie są kremowe białe z żółtym przebarwieniem na górnym płatku. Zebrane są w szerokie kwiatostany od kilku do kilkunastu sztuk. Roślina posiada charakterystyczne niebiesko zielone liście. Może osiągnąć 2 metry wysokości.
  • Cannon’s Double. Tutaj bardzo wyróżniają się kwiaty, które są trójkolorowe: różowe, żółte i kremowe. W niektórych miejscach są pofalowane i bardziej różowe. Dorasta do 1,8 metra.
  • Feuerwerk. To odmiana o ognistych kwiatach z pomarańczowymi przebarwieniami o lejkowatym kształcie. Posiadają duży zielony słupek, który otoczony innymi złotymi pręcikami. Bardzo podobna odmiana do Doloroso. Osiąga 1,5 metra wzrostu.
  • Oprócz nich występują jeszcze takie odmiany jak: azalia mandarin lights, azalie wielkokwiatowe pachnące, azalia schneegold, azalia wielkokwiatowa glowing embers, azalia wielkokwiatowa pomarańczowa, azalia japońska biała i azalia red.

Uprawa azalii wielkokwiatowej w ogrodzie

A co z tematem “azalia wielkokwiatowa wymagania”? Azalia wielkokwiatowa jest rośliną średnio wymagającą. Przede wszystkim przed posadzeniem należy przygotować jej odpowiednie podłoże. Ziemia powinna być pozbawiona chwastów oraz przekopana wraz z równomiernie rozłożonym obornikiem bądź kompostem. Można także uzupełnić glebę o torf lub igliwie. Najodpowiedniejszą glebą dla azali wielkokwiatowej będzie żyzna, przepuszczalna, próchniczna i kwaśna.

Azalia ogrodowa, jak większość kwiatów, lubi słońce, jednak nie nadmiernie. Woli stanowiska lekko ocienione. Bardzo dobrze czują się przy zbiornikach wodnych oraz w miejscach, gdzie jest spora wilgotność powietrza. Azalia wielkokwiatowa nie lubi suszy, więc trzeba ją dość często podlewać. Dobrze sprawdza się woda deszczowa. Nie należy jednak powodować, że woda w nadmiarze będzie się zbierać w glebie.

Sadzenie azalii wielkokwiatowej

Warto wcześniej przygotować mieszankę, która sprawi, że gleba będzie kwaśna. Można zrobić ją samemu lub zakupić gotową mieszankę w sklepie.

Najpierw należy wykopać dołek na około 40 cm głębokości i 70 cm średnicy. Następnie trzeba spulchnić ścianki na dole i wysypać dno wcześniej przygotowaną mieszanką. Potem można umieścić sadzonkę azali. Całość trzeba ugnieść, tak by korzenie nie zostały uszkodzone. Bryła korzeniowa powinna być zrównana z powierzchnią podłoża. Następnie trzeba podlać roślinę. Można ją także przykryć, np. ściółką z kory. Ograniczy to parowanie wody. Podczas sadzenia azali wielkokwiatowej, należy zachować regularne odstępy, żeby mogła swobodnie się rozwijać.

Jak pielęgnować azalie wielkokwiatowe?

Temat “azalia wielkokwiatowa pielęgnacja” również jest niezwykle ciekawy. Jeśli azalia wielkokwiatowa już zakwitnie (maj i czerwiec) nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim musi być regularnie podlewana. Można także zraszać deszczówką korony kwiatów. W związku z tym, że jest to roślina lubiąca kwaśną glebę to należy zapewniać jej stałe nawożenie. Warto skorzystać ze specjalnych nawozów dla różaneczników. Można nawozić azalie kilkakrotnie w sezonie, bądź jednorazowo nawozem długo działającym. A jak wygląda cięcie azalii wielkokwiatowych? Roślina nie wymaga przycinania, jednak warto usuwać przemarznięte i wyschnięte gałęzie. Nie zaszkodzi ścinać przekwitniętych kwiatów.

Uprawa azalii w ogródku

Azalie wielkokwiatowe najczęściej uprawia się w ogrodzie. Jednak dzięki temu, że mają płytko osadzony korzeń, można je łatwo przesadzać, również do doniczek. Należy tylko pamiętać, że te rośliny osiągają dość spore rozmiary, więc trzeba przygotować się na to, że będę potrzebne duże donice.

Kolekcja azalii. Czy azalie wielkokwiatowe lubią towarzystwo?

Azalie wielkokwiatowe lubią towarzystwo innych roślin. Szczególnie sprawdzają się inne kwiaty z rodziny wrzosowatych, czy iglaków. Nie pogardzą sąsiedztwem z wrzosem bądź azalią japońską. Ponadto dobrze czują się pod dębami i sosnami. Azalie wielkokwiatowe lubią też towarzystwo swoich odmian. Warto jednak zaznaczyć, że rośliny będące w pobliżu, nie mogą zabierać azalii dostępu do słońca.

Choroby dotykające azalię wielkokwiatową

Jeśli chodzi o choroby azalii wielkokwiatowych to przy odpowiedniej pielęgnacji azalia wielkokwiatowa nie powinna sprawiać problemów uprawnych. Jednak może się zdarzyć, że się rozchoruje.

Co grozi azalii?

Do chorób mogących zaskzodzić naszej roślinie należą:

  • Mączniak prawdziwy. To częsta choroba, która atakuje rośliny. Objawia się białym mączastym nalotem na różnych częściach rośliny. Bardzo często schorzenie jest spowodowane zbyt gęstym posadzeniem kwiatów bądź zbyt wilgotną glebą. Jeśli roślina zachoruje, to należy skutecznie pozbyć się zainfekowanych liści, czy kwiatów. Następnie należy spryskać roślinę odpowiednim środkiem.
  • Opuchlak truskawkowiec. Nazywany inaczej czarnym zwijaczem. Pochodzi z Europy, jednak znany jest też w Ameryce Północnej. Szczególnie lubi rośliny ozdobne. Jest to odmiana chrząszcza, który atakuje kwiaty, pąki i liście rośliny. Najczęściej obgryza liście. Opuchlak truskawkowiec pozostawia swoje larwy w glebie i korzeniach. Powoduje to niszczenie tych ostatnich, przez co roślina może nawet obumrzeć. W przypadku czarnego zwijacza należy użyć silnych środków opryskujących, które pozbędą się szkodnika. Opuchlak truskawkowiec może się przenieść również do domu. W takim wypadku będzie potrzebna firma, która zajmuje się deratyzacją tego typu chrząszczy.
  • Chloroza liści. Jest to choroba polegająca na zaburzeniu wytwarzania chlorofilu. W takim wypadku zmienia się kolor liści, tzn. żółkną. Najczęściej schorzenie spowodowane jest brakiem niektórych pierwiastków np. potasu, magnezu bądź żelaza. Choroba dotyka rośliny lubiące kwaśne gleby, ponieważ nie są w stanie pobrać wszystkich potrzebnych do życia składników. Na schorzenie stosuje się specjalistyczne nawozy i spryskiwacze.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.