Azofoska – skład, cena, dawkowanie, zastosowanie

Azofoska to najwyższej jakości, idealnie zbilansowany nawóz do uniwersalnego zastosowania. Jest to nawóz wieloskładnikowy, który możemy stosować w wielu przydomowych ogrodach. Nadaje się do nawożenia trawników, ogród czy upraw wielopoziomowych. Można nim zasilać rośliny ozdobne. Może być wykorzystywany do nawożenia drzew. Składa się z wielu składników, które są wykorzystywane w uprawach. Zaletą tego nawozu jest ogólna dostępność. Można go nabyć w wielu marketach budowlanych czy sklepów ogrodniczych. Znajdziemy go w wielu sieciach marketów budowlanych, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się nawozów w Polsce.

Ten artykuł będzie dla nas ciekawym kompendium wiedzy ogrodniczej o nawozie. Na początek zajmiemy się składem produktu. Potem omówimy jego cenę na przykładzie kilku sklepów — od sieci aż przez internet. Porównamy granulat azofoska innym typem nawozu. Na zakończenie powiemy nieco o dawkowaniu i szczegółowym zastosowaniu produktu. Na zakończenie zrobimy krótkie podsumowanie.

Azofoska — omówienie składu

Nawóz z formie granulatu posiada zróżnicowany zestaw mikro i makro elementów. Są one połączone w formie wygodnych do zastosowania granulek. Ten rodzaj nawozu pozwala na wygodne dozowanie preparatu, gdyż dawkowanie nie wymaga użycia odpowiednich miarek czy wag. Wystarczy, jedynie przeliczyć ręcznie ilość potrzebnych granulek.

Oto podział składników mineralnych nawozu wraz z krótkim omówieniem każdego z nich:

  • Azot (13,6%) – jest stosowany jako składnik budulcowy dla białek. Bierze udział w syntezie kwasu nukleinowego. Jest regulator zużycia fosforu i potasu. Odpowiada za wzrost i zieloną barwę roślin. Jest jednym z najważniejszych pierwiastków.
  • Dekatlenek tetrafosforu (6,4%) – jest rodzajem organicznej substancji z grupy tlenków kwasowych. Wykazuje silną łączność pomiędzy azotem. Jest stosowany jako środek dodatkowy, ponieważ większa przyswajalność azotu u roślin.
  • Tlenek potasu (19,1%) – ogranicza zawartość przyswajanych dla człowieka azotanów -w częściach liściowych. Jego rodzajem antybiotyku na wszelkiego typu choroby. Tlenek potasu zwiększa odporność komórek roślin na przemarzanie. Doskonale sprawdza się jako środek do fertygowania roślin (nawożenia poprzez nawilżanie).
  • Tlenek magnezu (4,5%) – jest rodzajem składnika pokarmowego. Jako jeden z elementów chlorofilu przyczynia się do prawidłowej fotosyntezy. Odpowiada za prawidłowy przepływ i przemianę fosforu w roślinie.

Mikroelementy

W nawozie znajdują się mikroelementy:

  • Miedź -jest składnikiem odpowiedzialnym za prawidłowy przepływ elektrolitów. Przyczynia się do powstawania ligniny. Bierze udział w kształtowaniu bakterii brodawkowych roślin motylkowatych.
  • Mangan – jest składnikiem budulcowym dla chloroplastów. Wspiera wzrost, korzeni bocznych. Steruje gospodarką węglowodanów. Mangan jest jednym z czynników biosyntezy kwasów tłuszczowych. Działa korzystnie na wzrost długości u roślin. Niszczy wolne rodniki. W połączeniu z magnezem koncentruje składniki jakościowe tj. kwas cytrynowy.
  • Żelazo – jest uczestnikiem prawidłowej fotosyntezy i oddychania. Bierze udział w metabolizmie azotanów z gleby, jak i azotanów w atmosferze.
  • Cynk – jest czynnikiem polimerazy kwasu rybonukleinowego. Wpiera procesy powstawania białek. Jest katalizatorem metabolitu glukozy i fotosyntezy, a dokładnie 6-fosforanu fruktozy. Jest stabilizatorem dla rybosomów. Regulator kwasu odpowiedzialnego za wzrost roślin.
  • Bor -jest rodzaje budulca dla ścian komórkowych węglowodanów. Polepsza jakość powstawania membran komórkowych. Jest rodzajem ochrony dla kwasu dezoksyrybonukleinowego i syntezacji białka. Udziela się w podziałach komórek u roślin.
  • Molibden – jest odpowiedzialny za prawidłowe działania reduktazy azotowej. Bez odpowiedniej dawki molibdenu azot nie może dokonywać przemian azotowych pomiędzy białkami.

Gdzie zapłacimy mało za nawóz?

Przyszedł czas na porównywanie cen azofoski – uniwersalnego granulatu dla roślin. Na początek prześledzimy sobie ceny za paczkę. Weźmiemy pod uwagę cennik z wyszukiwarek internetowych. Pod nazwą azofoska granulowana możemy odszukać produkty o 3 rodzajach wagi.

Na początek prześledźmy sobie ceny za 5- kilogramową paczkę azofoski. W tym przypadku najdroższy produkt kosztuje około 30 złotych. Najtańsza paczka kosztuje około 27 złotych. Trzeba mieć na uwadze, że do kosztów musimy doliczyć cenę przesyłki. Wówczas cena popularnego nawozu wynosi około 38 złotych za 5 kilogramów.

Uniwersalny nawóz azofoska występuje w paczce 25kg. To najcięższa paczka, jaką możemy nabyć. Za worek paczki musimy zapłacić od 101 do nawet 169 złotych za granulat. Ta ogromna paczka z pewnością pomoże nam zadbać o cały ogród. Patrząc na ceny przesyłki azofoska może kosztować od 111 złotych aż do 146 złotych.

Produkt występuje także w paczkach po 10 kilogramów. Ten rodzaj gramatury kosztuje o 50% taniej niż azofoska za 25kg. Ten rodzaj granulatu możemy nabyć w sieciach marketów.

Ciekawym rodzajem środka ochrony roślin jest azofoska pylista. Jest to rodzaj białego, bezwonnego proszku. Występuje ona w paczkach po 3 kilogramy. Cena azofoski pylistej wynosi średnio po 21 złotych za paczkę. Dodając do tego koszty przesyłki cena azofoski wynosi około 30 złotych.

Azofoska czy polifoska?

Cena i skład azofoska
Źródło: Freepik.com

Pośród popularnych typów nawozów możemy liczyć na dwa rodzaje produktów: azofoska lub polifoska. Podane nawozy są stosowane jako środki ochrony roślin o uniwersalnym zastosowaniu. Nadają się one do nawożenia warzyw i kwiatów. Znane i lubiane przez ogrodników nawozy różnią się pomiędzy sobą. Azofoska granulat w przeciwieństwie do polifoski posiada bardziej rozbudowany skład. Polifoska składa się zaledwie z 3 składników: azotu, fosforu i potasu. Uniwersalna azofoska 25kg ma postać granulek, które dość łatwo się dozuje. W mniejszych pojemnościach popularny nawóz występuje w postaci pylistej. Polifoska również ma formę granulatu.

Z uwagi na różnorodność w zakresie doboru składników azofoska i polifoska różnią się zastosowaniem. Wieloskładnikowa azofoska granulowana jest wykorzystywana na w celach lepszej poprawy wyglądu i wegetacji plonów. Poza tym działaniem nawóz uniwersalny 25 jest wykorzystywany do trawników. Doskonale pielęgnuje owoce. Wpływa na ich prawidłowe owocowanie i dojrzewanie. Stosując azofoskę w formie granulatu możemy liczyć na kompleksowe nawożenie gleby bez konieczności stosowania nawozów dodatkowych.

Stosowanie polifoski jest nieco bardziej ograniczone. 3-składnikowy środek do ochrony roślin można stosować do roślin, warzyw oraz krzewów owocowych. Działanie nawozu przyczynia się do lepszego owocowania. Poprawia kwitnienie oraz wpływa na ogólny rozwój roślin. Nawozu nie powinno się stosować w przypadku trawników.

Dawkowanie granulatu azofoska

Stosowanie popularnego nawożenia jest zależne od wielu czynników. Pierwszym z nich jest zapotrzebowanie roślin na tego typu substancje. Z pomocą narzędzi laboratoryjnych można ustalić zapotrzebowanie na mikro- i makro elementy. Można tego dokonać za pomocą analizy wskaźnikowej potrzebnych próbek roślin. W przypadku pola do 1 ha potrzeba 20 próbek z różnych części rośliny. Po ich pobraniu musisz je ususzyć i wysłać do stacji chemiczno-rolniczej. Do próbek możemy zaliczyć m.in. ogonki liściowe, zdrowe liście bądź nerwy. Rośliny mogą być sadzonkami kwiatów lub warzyw.

Przed zastosowaniem uniwersalnego nawozu 25kg możesz dokonać analizy składnikowej gleby. Polega ona dostarczeniu do laboratorium rolniczego około 15 próbek gleby z różnych miejsc. Laborant miesza wszystkie te próbki razem, tworząc jednorodny preparat. Pobór preparatów należy dokonać wiosną lub jesienią. Zwyczajowo próbki pobiera się z warstwy ornej. W przypadku gleby z posadzonymi sadzonkami pobiera się glebę z warstwy podornej albo głębszej. Aby nałożyć granulowany nawóz azofoska proces analizy, powinien być wykonany po pierwszym nawożeniu. Czas na zbadanie gleby nie powinien wynosić około 6 miesięcy.  Po nawożeniu mineralnym okres badania jest znacznie krótszy i wynosi 2 tygodnie.

Na przyswajalność 25kg npk wpływa także odczyn gleby. Kiedy gleba jest lekka przyswajalność składników odżywczych jest, na niższym poziomie.

Co warto nawozić granulatem azofoski?

Nie ma ograniczeń, do stosowania granulatu. Z uwagi na duże opakowania po 25kg npk preparat może być nawozem podłoża pod trawniki. Azofoska granulowana 3 może być wykorzystana do nawożenia sadów owocowych. Małe opakowania azofoski pylistej mogą być używane do niewielkich ogródków warzywnych lub skalniaków. Uniwersalny granulat azofoski może zwiększyć nasze plony. Warto wspomnieć o roślinach ogrodowych, gdyż nawożenie koniecznie wpływa na ich wygląd. Drzewa i krzewy ozdobne nie pogardzą popularnym nawozem.

Krótkie podsumowanie

Azofoska granulowana to nawóz do każdej grupy roślin. Posiada ogromną ilość składników odżywczych, które wpływają na procesy przyswajania azotu z gleby. Jako środek ochrony roślin jego cena jest na bardzo dobrym poziomie. Za 5kg granulatu azofoska zapłacimy około 30 złotych. Za 10 kg azofoska granulowana kosztuje około 55 złotych. Paczka 25kg npk jest warta 100 złotych. Na pytanie azofoska, czy polifoska? Odpowiedz jest tylko jedna: nawóz wieloskładnikowy. Uniwersalny nawóz azofoska w formie granulek musi być dawkowany zgodnie z analizą laboratoryjną.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.