Bakopa – gatunki, wymagania, uprawa

Bakopa (bacopa) zależnie od odmiany i klasyfikacji to roślina z rodziny babkowatych lub trędownikowatych. Obejmuje ona około 60 gatunków. Są one rozprzestrzenione w strefie międzyzwrotnikowej i pojawiają się na wszystkich kontynentach. Najróżniejsze okazy można spotkać w tropikalnej Ameryce.

Największa liczba gatunków porasta bagna lub okolice wodne. Większość z nich wykorzystywane są jako rośliny ozdobne. Sprawdzają się w akwariach i terrariach. Niektóre odmiany, np. bakopa drobnolistna, są wykorzystywane w leczeniu. W Polsce staje się coraz bardziej popularna bakopa sutera. Najczęściej spotkać można ją jako ozdobę balkonów lub rzadziej uprawianą w ogrodzie. Bakopa wyróżnia się niewielkim kwiatami, których kolor jest zależny od odmiany. Liście rośliny rosną obficie i naprzemiennie.

Najciekawsze odmiany Bakopy sutery

Jak większość roślin bakopa ma wiele odmian. Przede wszystkim można je rozróżnić ze względu na kolor kwiatów. Ponadto bardzo ciężko określić jest wysokość bądź objętość rośliny, ponieważ charakteryzuje się tym, że jej pędy wznoszą się, płożą, podnoszą i pływają. Długość pędów nierzadko przekracza 40 cm.

Najczęściej spotykane odmiany bakopy znajdują się poniżej.

  • Snowflake. Śnieżnobiałe kwiaty.
  • Double White. Pełne, białe kwiaty.
  • Everest Blue. Duże niebieskie kwiaty.
  • Great Rose. Cechuje się kwiatami różowymi.
  • Abunde Gigant White ma kwiaty białe.
  • Pink Domino. Kwiaty różowe.

Odmiany bakopy z serii Suteranova

Seria roślin znajduje się w kategoriach taksonomicznych w obrębie królestwa roślin. Rangą znajduje się bardzo nisko, zaraz pod rodzajem. Seria suteranova to jedna z nowszych odmian bakopy. Oferowana jest przez grupę Proven Winners. Jest to światowa organizacja marketingowa, która wiedzie prym wśród producentów roślin. Grupa współpracuje z najlepszymi, niezależnymi hodowcami roślin z całego świata.

Bakopy z serii Suteranova wyróżniają się większymi kwiatami, niż mają podstawowe odmiany. Mają także jędrne i mocne łodygi. Rośliny kwitną bardzo obficie.

Najpopularniejsze z serii są odmiany:

  • Bakopa suteranova ‘Big Pink Improved’. Duże różowe kwiaty.
  • Big White. Duże białe kwiaty.
  • Evrest Blue. Niebieskie. Jest to wczesna odmiana.
  • Everest Pink. Różowe kwiaty.
  • Everest White. Bardzo duże, białe kwiaty.

Bakopy z serii Suteranova, mimo że istnieją od niedawna, to już zyskały popularność wśród wielbicieli kwiatów.

Uprawa i wymagania bakopy

Kwiaty bacopa
Źródło: Wikipedia.org

Bakopa jest byliną niezbyt wymagającą. Jednak ma pewne zapotrzebowania, które należy zaspokoić, aby roślina rosła pięknie i obficie. Bakopę najlepiej uprawiać na balkonach, tarasach albo jako roślinę pokojową.

Przede wszystkim bakopie należy zapewnić odpowiednią glebę. Najlepiej sprawdzi się kwaśna, żyzna i pulchna gleba z dodatkiem gliny. Gleba powinna przepuszczać wodę oraz powietrze. Jednak roślina poradzi sobie również w zwykłej ziemi ogrodowej.
Bakopa, choć lubi słońce to nie można narażać jej na największe promienie. Musi mieć do niego dostęp, ale tak by jej nie parzyło, czyli należy wybrać stanowisko ciepłe i słoneczne.

Bardzo ważne jest także stałe nawadnianie rośliny. Musi mieć ona lekko wilgotne podłoże przez cały czas. Nie można jednak doprowadzać do tego, żeby wzbierała się w donicy bądź podstawce, by nie robiły się zastoje. Jeśli powstał nadmiar wody, jak najszybciej trzeba ją wylać. Przy uprawie bakopy istotną rolę odgrywają składniki odżywcze. W związku z tym, że roślina nie jest w stanie pobrać ich z gleby, to należy je dostarczyć za pomocą płynnych nawozów. Dostarczać bakopie pokarmu trzeba w okresie jej kwitnienia, czyli od kwietnia do września.

Zimowanie bakopy sutery

Bakopa nie wykazuje odporności na mrozy. Najniższą temperaturę, jaką jest w stanie znieść to -5 stopni. Niestety w takich warunkach udaje jej się przeżyć bardzo krótko. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny na zimę. Jeśli przed mrozami bakopa znajdowała się na balkonie, czy tarasie, to teraz trzeba ją zabrać do domu bądź pomieszczenia, które będzie jasne i nieprzemarzające. Nie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju komórki i szopy. Idealna temperatura dla sutery w pomieszczeniu to 5-15 stopni. W tym okresie również trzeba systematycznie podlewać, tak aby jej podłoże było ciągle umiarkowanie wilgotne.

Rozmnażanie bakopy

Rozmnażanie bakopy można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich odbywa się za pomocą nasion. Rozsiewa się je na wcześniej przygotowanym podłożu. Nie zasypuje się nasion ziemią. Aby nasiona dobrze kiełkowały, to trzeba im zapewnić odpowiednią temperaturę. W dzień powinna wynosić 15-24 stopni, natomiast nocą 13-15 stopni. Dotyczy to roślin, które wysiewane są w pomieszczeniu. Jeśli roślina ma kiełkować na zewnątrz, to należy wysiać nasiona w czasie, kiedy nie występują już przymrozki. Podczas wzrostu rośliny powinno się ją przycinać, by nie tworzyła zagęszczających się pędów. Kwiatom wtedy ciężej jest rosnąć.

Drugim sposobem na rozmnażanie bakopy jest skorzystanie ze sadzonek. Wystarczy umieścić je w lekkiej, wilgotnej ziemi, a następnie dbać o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym terminem na rozmnażanie bakopy za pomocą sadzone jest czas od stycznia do marca. Można te zabiegi wykonać także we wrześniu lub sierpniu.

Bakopa Monnieri. Coś o właściwościach bakopy drobnolistnej

Bakopa drobnolistna, inaczej nazywana jest bakopą Monnieri, bądź w tradycyjnej medycynie indyjskiej Brahmi. Występuje również w tropikalnej Afryce, Azji, Ameryce i Australii.

W Ajurwedzie (tradycyjna medycyna indyjska) właściwości bakopy drobnolistnej wykorzystywane są w leczeniu padaczki i bezsenności. Ponadto wykazuje działanie uspokajające i ograniczające napady lękowe.

Mieszkańcy Indii uważają Brahmi za boską roślinę, która wspiera ludzki mózg i znacznie poprawia koncentrację. Badania potwierdzają, że bakopa poprawia pracę mózgu dzieci, które cierpią na ADHD. Dzięki właściwościom uspokajającym pozytywnie wpływa też na ich zachowanie, delikatnie je wyciszając. Te same badania potwierdzają, że Brahmi wspomaga leczenie Parkinsona czy Alzheimera.

Jakie jeszcze właściwości ma Bacopa?

Ponadto bakopa drobnolistna swoje zastosowanie znajduje podczas leczenia osób po udarze mózgu. Bakopa może być stosowana również w leczeniu wrzodów żołądka. Wykazuje też cechy poprawiające funkcjonowanie układu oddechowego. Rozkurcza mięśnie gładkie tętnic płucnych, aorty, tchawicy i oskrzeli.

Nad rośliną przeprowadzane jest wiele badań, które mają stwierdzić jakie inne działanie bakopa może mieć na ludzkie zdrowie.  Jednym, które wykonano, było badanie na szczurach, mające na celu sprawdzenie tego, czy roślina może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Zwierzętom dożylnie podawany był ekstrakt z bakopy. Tak podawana substancja znacznie zmniejszała rozkurczowe i skurczowe ciśnienie, przy czym rytm serce pozostawał bez zakłóceń.

Kolejnym przeprowadzone badanie miało wykazać, czy bakopa ma działanie przeciwzapalne. Okazało się, że roślina wykazuje podobne właściwości do substancji, które wykorzystywane są w medycynie, jako leki przeciwzapalne. Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości stosowania bakopy w leczeniu miejsc zapalnych. Najpierw trzeba przeprowadzić szereg kolejnych badań, które wykażą, czy takie leczenie nie będzie miało skutków ubocznych dla człowieka.

Bardzo ciekawym doświadczeniem okazało się badanie przeprowadzane na zdrowych ludziach ok. 30 roku życia. Zostali oni podzieleni na dwie grupy, gdzie jedna miała przyjmować 300 mg ekstraktu z bakopy. Natomiast druga grupa przyjmowała placebo. U tych, którzy przyjmowali ekstrakt, zaobserwowano poprawę zdolności umysłowych. Jednak nastąpiła ona dopiero po długotrwałym przyjmowaniu ekstraktu, a dokładniej po upływie około trzech miesięcy.

Przyjmowanie bakopy zaleca się uczniom i studentom, którzy mają do przyswojenia wiele materiału. Mogą ją również przyjmować naukowcy i wszyscy ci, którzy pracują umysłowo. Dzięki właściwościom uspokajającym ekstrakt z rośliny polecany jest osobom, które cierpią na bezsenność lub ciągłe zmęczenie. Świetnie sprawdza się też u osób starszych, u których widoczne są problemy z pamięcią i koncentracją. Bakopa poprawia także nastrój.

Przeciwwskazania do przyjmowania bakopy? Kiedy nie wolno jej stosować?

Choć bakopa drobnolistna jest stosowana w medycynie od lat, to podobnie jak inne zioła i leki nie może być przyjmowana przez wszystkich. Nie zaleca się podawania bakopy kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Nie wiadomo, czy bakopa wchodzi w interakcję z innymi ziołami bądź suplementami diety.

Jednak może wykazywać interakcje z lekami, które stosowane są w leczeniu depresji. Bakopa może również wzmacniać działanie leków nasennych.

Bakopa drobnolistna dostępna jest na rynku w kilku wariantach. Najpopularniejszym są tabletki i kapsułki, ze względu na łatwość dawkowania. Można również zakupić suszone liście, kropelki, ziele cięte oraz Brahmi mielone.

Produkty można kupić w drogeriach z naturalnymi kosmetykami, sklepach zielarskich bądź Internecie. Cena zależna jest od formy kupowanego ziela. Jednak cena za 100 kapsułek w Internecie waha się od 45 do nawet 90. Natomiast za Brahmi w proszku zapłaci się trochę ponad 10 zł. Można je pić w postaci wodnej zawiesiny. Wystarczy zalać 2 gramy proszku wodą i odstawić na 10 minut. Następnie całość trzeba wypić, razem z wytrąconym osadem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.