Bakterie do szamb – zastosowanie, działanie, korzyści

Aktywatory do szamb są powszechnie stosowanym produktem do prawidłowej eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Znajdziemy je zarówno na półkach sklepów branżowych, np. marketów budowlanych, jak i w sprzedaży online. Bakterie do szamb pozwalają na usunięcie odorów, lepsze parametry przepływu ścieków oraz wyższą sprawność samooczyszczania. Przygotowaliśmy dla was mini poradnik, który pomoże w optymalnym doborze biopreparatów do szamb.

Co dają bakterie do szamba?

Jeśli zastanawiacie się, po co tabletki do szamba wrzucane są do muszli klozetowej lub do włazu osadnika – śpieszymy z odpowiedzią. Bakterie do szamba (aktywatory) mają za główny cel rozpocząć procesy samooczyszczania w zbiorniku na ścieki. Środek do szamba może mieć postać tabletki, proszku lub płynu, w każdym wypadku mieszanka czynna składa się ze szczepów bakterii, enzymów oraz witamin, wszystko by przyspieszyć namnażanie się kolonii bakterii, a co za tym idzie rozkład materii organicznej.

Bez względu na to, jakie bakterie do szamba wybierzemy, będą one usuwały nieprzyjemne zapachy. Dezodoryzacja to druga kluczowa rola tych preparatów. Jak to działa? Otóż na powierzchni ścieków często gromadzi się cuchnący kożuch tłuszczowy – to główne źródło odorów. Bakterie do szamba pozwalają na szybki rozkład kożucha, jak również osadów na dnie zbiornika (ograniczających jego powierzchnię na zanieczyszczenia) oraz złogi tłuszczowe w rurociągach (utrudniające przepływ ścieków).

Nazwa „aktywatory do szamb” sugeruje nam już na starcie, że preparaty te mają za zadanie rozpocząć reakcję oczyszczania. Stosuje się to w sytuacjach, gdy przez pewien czas nie ma dopływu ścieków do osadnika i żyjące tam kultury bakterii zwyczajnie obumarły. Czasami dopływ zwiększonej ilości detergentów może spowodować obniżenie efektywności oczyszczania i wówczas bakterie do szamba pomogą przywrócić prawidłowe działanie.

Jak stosować bakterie do szamba?

Jak już wspomnieliśmy, preparaty do szamb występują w trzech postaciach: tabletek, proszku oraz płynu. Najłatwiej stosować tabletki, gdyż dystrybuowane są one w gotowej dawce do aplikowania, są łatwe w przechowywaniu i dozowaniu. Tabletki do szamb wystarczy wrzucić do muszli klozetowej lub bezpośrednio przez właz zbiornika na ścieki. Aby stosować proszek do szamba, trzeba znać jednorazową dawkę i posiadać miarkę – to troszkę więcej kłopotu, również z przechowywaniem, gdyż preparaty do szamb w proszku mają zwykle większe opakowania. Najmniej wdzięczne do stosowania są preparaty w płynie, głównie ze względu na warunki przechowywania i ograniczoną datę przydatności.

Gdzie kupić bakterie do szamba?

Biopreparaty do szamb są szeroko dostępne w sklepach wielkogabarytowych o charakterze budowlanym, jak również w sklepach online. W Internecie znajdziemy zazwyczaj ciekawsze produkty i zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać bakterie do szamba typowo pod nasze zastosowanie i potrzeby. Produktów jest naprawdę wiele, różnią się formą, wielkością opakowania, sposobem dozowania, częstotliwością dozowania itd. Do sklepów internetowych z dużym wyborem preparatów do szamb należy np. Aktywatory.pl.

Czy stosowanie aktywatorów do szamb jest bezpieczne?

Możemy uspokoić czytelników – wrzucanie tabletek do szamba jest bezpieczne. Są to preparaty ekologiczne, nastawione na wysoką efektywność oczyszczania, a ich obecność w zbiorniku nie stanowi zagrożenia ani dla domowników, ani dla środowiska naturalnego. Co więcej, regularne stosowanie bakterii do szamb pozwala na ograniczenie ilości drobnoustrojów chorobotwórczych w zbiorniku!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.