Balustrady całoszklane – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Balustrady z hartowanego szkła to coraz powszechniejszy rodzaj wykończenia balkonu. Wśród bogatej oferty producentów znajdziemy wiele różnych typów tych balustrad, różniących się grubością, kolorem szkła, wysokością, formatem a także rodzajem montażu. Jak wybrać spośród nich odpowiedni, dostosowany do otoczenia właściwościami i wyglądem?

Rodzaj szkła – kwestie estetyczne i praktyczne

Współczesne balustrady całoszklane wykonane są ze specjalnego szkła hartowanego, wyposażonego w atesty, które gwarantują jego odporność na uszkodzenia. Nie znaczy to, że taka balustrada nie może się rozbić, jednak lekki nacisk na nią przy opieraniu się nie jest dla niej dużym obciążeniem. Wśród balustrad szklanych zewnętrznych znajdziemy zarówno te wykonane z przezroczystego szkła, jak i ze szkła barwionego.

Wybór warto tu dostosować do indywidualnego gustu, ale także do miejsca montażu. Na odsłoniętym, parterowym balkonie nie zaszkodzi wykorzystać ciemniejsze szkło, co pozwoli nieco ochronić się przed wzrokiem przechodniów. Wysoko położony balkon albo taras będzie natomiast świetnie wyglądał z całkowicie przezroczystą balustradą całoszklaną.

Montaż balustrady – rodzaj i kolor rotuli

W przeciwieństwie do balustrad szklanych montowanych na ramie, balustrady całoszklane nie wymagają żadnego dodatkowego podtrzymania. Za ich stabilność i bezpieczeństwo odpowiadają solidne metalowe rotule, czyli uchwyty punktowe do szkła.

Średnica gwintu rotuli jest dobierana do ciężaru szkła oraz innych jego właściwości. Ale kolor rotuli, kształt oraz w pewnym stopniu materiał z którego są wykonane, pozostają w naszej gestii. Na rynku dostępne są rotule pojedyncze i podwójne, okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Mogą mieć neutralny kolor stali lub też mosiądzu miedzi, a nawet być malowane proszkowo. Warto dobrać ich styl do elewacji lub aranżacji balkonu.

Gdzie najlepiej zamówić balustrady ze szkła?

Dochodzimy do najważniejszej kwestii – jakość i zaufanie do producenta, od którego chcemy zamówić balustrady całoszklane. To niezwykle istotne – nie jesteśmy na ogół przyzwyczajeni do szklanych powierzchni na dużych wysokościach. Dlatego często potrzebujemy dodatkowych zapewnień, żeby poczuć się bezpiecznie z taką konstrukcją.

Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić opinię producenta w Google i nie ignorować żadnego zastrzeżenia, które napotkamy. Warto także zobaczyć, jak wygląda oferta na stronie firmy i jakiego rodzaju atesty posiada producent.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.