Barwinek pospolity w ogrodzie – odmiany, wymagania, uprawa

Kwiaty sadzone są w różnych miejscach. Niezależnie od tego, czy umieszczane są w ogrodzie, na działce, balkonie czy parapecie to zawsze pięknie się prezentują i pachną. Hodowcy poświęcają wiele czasu i pracy przy uprawie i pielęgnacji roślin. Choć wiadomo, że nie wszystkie kwiaty są tak samo wymagające. Podczas uprawy roślin podstawą jest zadbanie o odpowiednią glebę i nawodnienie. Bardzo istotny jest także stały dostęp do światła. Przed rozpoczęciem hodowli należy także zwrócić uwagę na to, czy dana roślina jest podatna na choroby. Jeśli okaże się, że tak, to niezbędne będą specjalne nawozy i szczególna opieka nad kwiatem. W tym artykule przedstawiony zostanie barwinek pospolity oraz jego odmiany. Z tekstu będzie się można także dowiedzieć, jak go uprawiać i jakie ma wymagania.

Barwinek — krótka charakterystyka

Barwinek pospolity pochodzi z rodziny toinowatych, czyli rodziny roślin okrytonasiennych z rzędu gorczykowców. Kwiaty występują głównie w południowej Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce.

W Polsce dziko występuje barwinek pospolity (Vinca minor) i jest również uprawiany. Podobnie popularny jest też barwinek większy. Rośliny dziko rosnące występują w lasach, zaroślach i na skałach wapiennych. Barwinek wykorzystywany jest jako ozdoba, jednak kiedyś był stosowany w medycynie ludowej. Barwinek pospolity do 2014 roku był pod ochroną.

Najpopularniejsze odmiany barwinka pospolitego

Odmiany barwinków różnią się kolorem kwiatów, liści oraz okresem kwitnienia.

  • Barwinek Alba. Jego kwiaty są niebieskie, a liście są ciemnozielone. Dorasta do 15 cm. Kwitnie od kwietnia do maja.
  • Argente ovari egata. To odmiana o niebieskich kwiatach i ciemnozielonych liściach z kremową obwódką. Kwitnie od kwietnia do maja.
  • Atropurpurea. Jak sama nazwa mówi, w tej odmianie kwiaty są purpurowe. Natomiast liście są ciemnozielone, eliptyczne, skórzaste. Kwitnie od maja do lipca.
  • Blue Sapphire. Jasne, niebiesko liliowe kwiaty. Kremowo zielone liście. Okres kwitnienie przypada na okres od kwietnia do września.
  • Bowles Cunningham. To odmiana o fioletowoniebieskich kwiatach i ciemnozielonych, błyszczących liściach. Kwitnie od kwietnia do września.
  • Dart’s blue. Kwiaty przybierają barwę od niebieskiej do fioletowej. Liście są ciemnozielone i błyszczące. Kwitnie w kwietniu.
  • Evelyn charakteryzuje się białymi kwiatami, a liście są dwubarwne i mają beżową otoczkę. Kwitnie od czerwca do września.
  • Gertrude Jekyll to odmiana z białymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi, która kwitnie w maju.
  • Illumination Cahill. to barwinek o fioletowoniebieskich kwiatach, złotożółtych liściach z ciemnozieloną otoczką. Kwitnie od kwietnia do września.
  • La Grave to niebieskie kwiaty i ciemnozielone, błyszczące liście. Kwitnie od września do kwietnia.
  • Multiplex to odmiana o purpurowofioletowych kwiatach i ciemnozielonych, błyszczących liściach. Okres kwitnienia przypada od maja do września.
  • Ralph Shugert. Kwiaty są niebieskie, natomiast liście dwukolorowe z kremową otoczką. Kwitnie od kwietnia do maja.
  • Variegata. Niebieskie kwiaty. Jasnozielone, białożółte i pstre liście. Kwitnie od maja do sierpnia.
  • Catharaanthus roseus, czyli polski barwinek różowy. Kwiaty są białe lub różowe. Liście intensywnie zielone. Kwitnie od czerwca do września.
  • Vica minor Rubra Plena to barwinek mniejszy, ponieważ roślina jest stosunkowo niska. Osiąga maksymalnie 15 cm wysokości. Kwiaty w tej odmianie są w odcieniach różowego. Liście są mocno zielone. Potrafi zakwitnąć kilka razy w roku. Barwinek mniejszy rubra jest bardzo podobny do odmiany Atropurpurea.
  • Vinca major Variegata to barwinek większy. Osiąg wysokość do 40 cm. Kwiaty są niebieskofioletowe. Liście są zimozielone, co oznacza, że nawet zimą dobrze je widać. Roślina kwitnie od maja do lipca.

Barwinek pospolity i jego uprawa

Barwinek
Źródło: Freepik.com

Barwinek pospolity (Vinca minor) to roślina dość prosta w uprawie, więc może poradzić z nią sobie nawet początkujący ogrodnik. Przede wszystkim należy wspomnieć, że roślina nie jest również wymagająca. Barwinek potrzebuje gleby żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Chociaż potrafi poradzić sobie również w gorszych warunkach.

Barwinki powinno sadzić się raczej w miejscach z dostępem do światła słonecznego lub lekko zacienionych. W zależności od tego, jaka odmiana jest uprawiana, zapotrzebowanie na słońce również jest zróżnicowane. Przykładowo barwinek różowy woli stanowiska ukryte w cieniu, natomiast odmiana Ralph Shugert chętniej rośnie na pełnym słońcu.

Barwinek pospolity jest odporny na mrozy, pod warunkiem, że będzie przykryty śniegiem. Jeśli na zewnątrz jest tylko mróz, to warto okryć roślinę.

Czasami barwinek może wymagać cięcia. Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy gleba bądź powietrze są zbyt wilgotne. W takiej sytuacji zamierają pędy i czernieją liście. Trzeba wtedy usunąć zniszczone części rośliny, najlepiej zrobić to na wiosnę.
Barwinek pospolity jest nie tylko odporny na mrozy, ale również na wszelkie choroby. Bardzo dobrze radzi sobie również z dewastacją człowieka i zanieczyszczeniami powietrza.

Rozmnażanie i sadzenie barwinka pospolitego

Jeśli ktoś będzie chciał rozmnażać barwinka, to może zrobić to na dwa sposoby.

I. Sadzonki pędowe. Pobierana zostaje sadzonka o długości do 20 cm. Potem koniec sadzonki umieszcza się w preparacie ułatwiającym ukorzenianie się sadzonek, tzw. ukorzeniaczu. Najlepiej posadzić je w mieszance piasku i torfu, w temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza. Następnie sadzonki należy przesadzić do niewielkich doniczek z ziemią próchniczną. W zimie powinny zostać w inspekcie, w temperaturze nie niższej niż 5 stopni.

II. Podział. W tym przypadku przecina się bryłę korzeniową za pomocą ostrego szpadla, a następnie przenosi się go w inne miejsce. Ten proces najlepiej wykonać jesienią.

W zależności od odmiany nasiona barwinek wysiewa się od marca do maja albo od sierpnia do września. W pojemnikach można sadzić je przez całe lato.  Co ciekawe, podczas zasiewu nasiona barwinka mogą roznosić się po okolicy i wyrosną tam, gdzie nie zostały posadzone.

Gdzie można sadzić barwinka pospolitego? Gdzie i w jakiej ilości kupić sadzonki lub nasiona?

Ze względu na swoją siłę roślina sprawdza się na wielu płaszczyznach. Można ją posadzić we własnym ogrodzie, na działce, czy pod blokiem. Doskonale sprawdza się także w miejskich terenach zielonych: parkach, czy rabatach przyulicznych.

Zarówno nasiona, jak i sadzonki można kupić  w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym bądź zamówić przez internet. Sadzonki z reguły sprzedawane są na sztuki, więc każdy może kupić dowolną ilość. Natomiast nasiona dostępne są w kilkugramowych opakowaniach.

Ciekawostka

Choć barwinek pospolity (Vinca minor) jest rośliną, to można spotkać ptaki o bardzo podobnej nazwie. Papuga barwinka to ptak pochodzący z Ameryki Południowej, inaczej nazywana jest papugą białobrzuchą. Występuje w dwóch odmianach: barwinka czarnogłowa i barwinka białobrzucha. Są to ptaki domowe, które są doskonałym towarzyszem człowieka. Jednak są papugami dość wymagającymi. Należy zapewnić im sporo czasu, odpowiedniej klatki, specjalnego jedzenia, a nawet zabawek. Papuga barwinka może przeżyć nawet 40 lat.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.