Begonia dragon – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Wiele osób uwielbia kwiaty. Są to piękne, kolorowe rośliny, które zdobią ogrody, tarasy, balkony oraz wnętrza mieszkań. Jednakże, decydując się na wybór jakiegoś kwiatu do swego ogrodu, czy wnętrza, należy wiedzieć co nieco o jego wymaganiach i zasadach pielęgnacji. Tylko wówczas w pełni cieszyć będziemy się ich urokiem. Są rośliny mniej skomplikowane w uprawie oraz takie, które potrzebują, by im poświęcić nieco więcej czasu. W niniejszym artykule zapoznamy się z rośliną begonia dragon i przedstawimy zasady jej uprawy oraz pielęgnacji.

Begonia dragon – charakterystyka

Begonia dragon to roślina nazywana inaczej Begonia dragon wing. Spotykana jest także pod hasłami begonia smocza oraz red dragon. Jest to hybrida powstała w wyniku skrzyżowania odmiany begonii stale kwitnącej (Begonia semperflorens) z begonią bulwiastą.

Hybrida Dragon jest kwiatem, który osiąga do 70 cm wysokości. Jego liście są koloru zielonego i pokrywa je delikatny połysk. Łodygi sa również zielone, a ich budowa przypomina pędy.  Begonie dragony są zwieńczone przez świetnie kontrastujące z listkami kwiatostany. Kwiaty te są one zebrane w obfite kępki, co nadaje roślinie niepowtarzalnego i zachwycającego oglądających wyglądu. Begonia dragon wing spotykana jest do kupienia w dwóch odmianach kolorystycznych, czyli czerwonej oraz różowej.

Kwiaty dragony są najczęściej wybierane przez ich miłośników do ogrodów przydomowych. Można je posadzić same oraz jako kompozycje z innymi roślinami kwitnącymi. Red dragony sprawdzają się dobrze także na balkonach oraz tarasach ze względu na charakterystyczne zwisające pędy, które stanowią ciekawą dekorację tych przestrzeni.

Hybrida Dragon Wing – wymagania

Begonia dragon może kwitnąć nieco gorzej lub w ogólne nie wytworzyć kwiatostanów, jeśli będzie uprawiana w niekorzystnych dla niej warunkach. Wobec tego bardzo istotnym jest zadbanie o spełnienie wszystkich jej wymagań, by móc w pełni cieszyć się pięknem ten rośliny. 

Warto zacząć od wyboru odpowiedniego dla hybridy dragon wing stanowiska. Najlepiej tutaj sprawdzają się miejsca słoneczne albo półcieniste. Roślina ta bowiem potrzebuje słońca do prawidłowego przebiegu procesu wzrastania i kwitnięcia. Istotne jest, by przy sadzeniu, zwrócić uwagę na dopasowanie odpowiedniej gleby.

Begonia dragon (smocza) najlepiej rośnie w ziemi urodzajnej, żyznej i przepuszczalnej, która wykazuje odczyn kwasowy. Jeżeli planujemy uprawiać roślinę na balkonie, bądź tarasie, to jako podłoże dla niej warto wybierać uniwersalną glebę do kwiatów z domieszką piasku.

Sadząc kwiaty Red Dragon w doniczce, ważne jest, żeby wykonać na jej dnie solidny drenaż, ponieważ te rośliny nie lubią wilgoci i jest ona dla nich szkodliwa. Zastosowanie tej strategii pozwoli na odpływ nadmiaru wody, przez co kwiaty dragona nie będą przemoczone, co mogłoby mieć negatywny wpływ na ich rozwój. Przy uprawie Begonii należy zadbać też, by jej stanowisko było osłonięte przed wiatrem, ponieważ może on łamać delikatne płatki kwiatów rośliny, a także jej łodyżki. Poza tym Begonia jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, więc po uwzględnieniu tych czynników, nie musimy przejmować się zmianami atmosferycznymi. Nasze kwiaty odnajdą się świetnie w każdej pogodzie.

Jeśli zadbamy o dobre warunki, sadząc kwiaty dragony, to mniej energii będziemy musieli poświęcić na późniejszą pielęgnację rośliny. Begonie nie mają skomplikowanych potrzeb, jeśli chodzi o opiekę nad nimi.

Red Dragon — uprawa i pielęgnacja

Gdy już zapewniliśmy roślinie odpowiednie warunki, to jej uprawa polega na podlewaniu oraz nawożeniu. Begonia Hybrida Dragon najlepiej rozwija się, jeżeli jest obficie oraz regularnie nawadniana. Najlepszy do tego celu będzie wybór wody miękkiej, która jakiś czas odstała. Można wykorzystywać również wodę zebraną po opadach deszczu. Szkodliwa dla rośliny jest natomiast zimna woda, która jest czerpana prosto z kranu. Wobec tego nie należy jej stosować do podlewania begonii smoczej. Istotne jest, aby nie polewać wodą liści i kwiatów dragony, ponieważ mogą one wtedy ulec zniszczeniu, przez co nasza begonia traci na jakości.

Obok podlewania, znamienne jest, aby pamiętać o nawożeniu właściwym rośliny. Hybrida Dragon Wing potrzebuje do prawidłowego rozwoju nawozów wieloskładnikowych do roślin kwitnących i to w takie powinniśmy się zaopatrzyć. Powinniśmy je raz w tygodniu dodawać do wody, którą podlewany dragony i to wtedy je aplikować na nasze kwiaty.

Żeby zadbać w należyty sposób o uprawiane przez nas kwiaty red dragon, zaleca się także, żeby mieć na uwadze regularne usuwanie przekwitłych, zwiędłych kwiatów oraz zżółkłych liści, które zdążyły już uschnąć. Nie wykonanie tego może zaszkodzić begoniom smoczym oraz powoduje, iż są one nieprzyjemne wizualnie dla naszego oka. . Pozostawiamy te świeże, koloru intensywnie zielonego.

Begonia dragon – wymagania

Czerwone begonie dragon
Źródło: Freepik.com

Hibryda Dragon Wing jest to roślina, którą można samodzielnie rozmnażać, jeśli chce się mieć większą liczbę jej kwiatów. Nie jest to bardzo skomplikowany proces, jednakże wymaga on odrobiny wiedzy oraz właściwego na to czasu w ciągu roku. Kwiaty dragon powinno się rozmnażać wobec tego w marcu. By wykonać tę czynność, bulwy begonii smoczej należy podzielić na części, tak aby na każdej z nich znajdował się przynajmniej jeden zdrowy, nieuszkodzony pączek. Powstałe w ten sposób sadzonki rośliny warto pozostawić przez noc przysypane węglem drzewnym. Dzięki temu one odpowiednio zaschną, co zwiększa szansę na pomyślne zakorzenienie się bulwy kwiatu.  Po wykonaniu tych wszystkich omówionych powyżej czynności, Hybrida Dragon Wing jest już gotowa, by przystąpić do jej zasadzenia.

Najlepiej to zrobić w bardzo obszernej doniczce, gdyż kwiaty dragony przy wzroście potrzebują dużej przestrzeni.  Mimo że sadzonki hybridy dragon wing są niewielkich rozmiarów, to rozrastają się w bardzo szybkim tempie, co może być dla niektórych ogrodników nie lada zaskoczeniem. Dlatego też sadząc kwiaty begonie, zwróćmy uwagę na dobór wystarczająco wielkiej donicy, by nie musieć, w krótkim czasie jej przesadzać.

Begonia – zimowanie

Begonia Dragon Red może być zimowana. Warto wiedzieć, jak poprawnie zadbać o kwiaty przez okres zimowy, by móc znowu podziwiać je w kolejnym sezonie. Begonia Hybrida Dragon posiada także określone potrzeby w tym zakresie. Nie jest dobrym rozwiązaniem pozostawienie tejże rośliny bez opieki w ogrodzie przez okres zimowy, ponieważ wymaga ona zapewnienia temperatur od 12 do 15 stopni Celsjusza. Wobec tego warto wykopać z ogrodu bulwy kwiatu dragona przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami.

Gdy Begonia Smocza zostanie już wykopana, należy skrócić jej pędy do długości 2 centymetrów. Tak przygotowane bulwy rośliny trzeba starannie oczyścić, a potem wysuszyć. Po tych zabiegach są one już gotowe do zimowania. Bulwę Begonia Dragon Red wkładamy do drewnianej albo kartonowej skrzyneczki, po czym przysypujemy delikatnie piaskiem, bądź torfem. Przechowujemy je w temperaturze od 7 do 10 stopni Celsjusza. Przed kolejnym sezonem sadzenia, sprawdzamy, czy nasze Begonie Hybrida odpowiednio przezimowały i nie są w żaden sposób uszkodzone. Po przejrzeniu stanu roślin, te dobrze zachowane sadzimy w ziemi i czekamy na ich rozwój, by móc przez kolejny rok cieszyć nimi swoje oczy.

Begonia Hybrida Dragon  – choroby

Kwiaty dragony, jak każde rośliny, są narażone na różne zagrożenia, które mogą skutkować dodatkowymi trudnościami w uprawie, a co więcej obumarciem roślin. Warto więc wiedzieć o chorobach czyhających na Hybridy Dragon Wing, by móc im zapobiec i nie zmarnować swoich kwiatów. Jednym z niebezpieczeństw są mszyce. Mogą się one niespodziewanie pojawić na naszych begoniach smoczych. Wobec tego warto wyposażyć się w odpowiednie preparaty, aby w sytuacji zagrożenia pozbyć się tych szkodników. Kolejnym niebezpieczeństwo wiąże się ze zbyt częstym i zbyt intensywnym podlewaniem Begonii Hybridy Dragon. O ile jak wspomniano wyżej, te rośliny potrzebują wody, nie można z nią przesadzać, gdyż to może zaszkodzić. Przy takim działaniu na liściach i kwiatostanach pojawi się grzyb. Należy zakupić wtedy preparat, zawierający fungicydy, czyli substancje grzybobójcze.

Begonia Hybrida Dragon – cena

Co niektórych, na pewno zastanawia cena Begonii Smoczych. Nie jest to spory wydatek, gdyż koszt tej rośliny waha się w przedziale pomiędzy kilkoma a kilkunastoma złotymi. Wobec tego są to kwiaty do zakupienia na każdą kieszeń. Jednakże można zakupić też pełne, ciekawie dobrane kompozycje begonii. Te natomiast wyceniane są nawet na kilkaset złoty, a ich cena zależna jest od wielkości kompozycji.

Galeria zdjęć

Dwie begonie dragon stojące na parapecie okna
Źródło: Pixabay
Różowe kwiaty begonii dragon
Źródło: Pixabay
Białe kwiaty begonii dragon
Źródło: Pexels
Czerwone kwiaty begonii dragon
Źródło: Pixabay
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.