Begonia stale kwitnąca – charakterystyka i warunki uprawy

Kwiaty bezsprzecznie dodają uroku każdemu miejscu, w którym się znajdują. Niezależnie od tego, czy są to kwiaty w ogrodzie, czy na parapecie mieszkania. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio dbać o rośliny, by można było nimi cieszyć oczy jak najdłużej.

Kultywar to odrębna, jednorodna i trwała odmiana uprawna rośliny. Wyróżnia się walorami użytkowymi lub estetycznymi. Jest to roślina powstała w wyniku ingerencji ludzkiej, np. krzyżowania bądź selekcji. Czasami jednak zdarza się, że roślina została znaleziona w naturze lub uprawie przypadkiem.

Mieszaniec to osobnik, który powstał w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich. Organizmy należą do różnych ras, gatunków, podgatunków, rodzajów, czy odmian. Mieszańce roślin nazywane są hybrydami. W ich przypadku bardzo często stosuje się metodę krzyżowania. Wiele roślin uprawnych powstało właśnie w ten sposób, w tym begonia stale kwitnąca.

Co wiadomo o begonii stale kwitnącej?

Begonia stale kwitnąca nazywana jest inaczej ukośnicą stale kwitnącą, begonią trwałą albo ukośnicą trwałą. Należy do grupy kultywarów — mieszańców, ponieważ powstała po skrzyżowaniu kilku gatunków begonii. Begonia stale kwitnąca pochodzi z Ameryki Południowej, a konkretniej z Brazylii. Jak sama nazwa mówi, roślina rośnie przez cały rok.

Jak wygląda begonia stale kwitnąca?

Begonia stale kwitnąca ma mięsistą, rozgałęzioną łodygę. Bardzo często jest nabiegła czerwonawo. Liście rośliny są stosunkowo niewielkie, jajowate, owalne i niesymetryczne u nasady. Są mocno zielone i lśniące.

Kwiaty begonii stale kwitnącej zależne są od odmiany. Jednak najczęściej są białe, czerwone lub różowe. Zebrane są w spore kwiatostany. Roślina osiąga do 50 cm wysokości.

Co wiadomo o begonii stale kwitnącej?

Odmian begonii stale kwitnącej jest sporo. Najczęściej odróżniają się kolorem kwiatów, liści bądź wzrostem.
Poniżej została przedstawiona lista najbardziej popularnych odmian i ich krótka charakterystyka.

  • Begonia Papillon Rose. To odmiana o jasnych różowych kwiatach oraz średnio zielonych liściach. Osiąga niewielkie rozmiary, ponieważ maksymalny wzrost, jaki może osiągnąć to zaledwie 25 cm.
  • Begonia stale kwitnąca czerwona, czerwonolistna. Jest ona bardzo charakterystyczna. Kwiaty są czteropłatkowe i mocno czerwone, które okalają żółty środek. Również liście są krwiście czerwone. Choć podobnie do poprzedniej odmiany begonia stale kwitnąca czerwona osiąga do 25 cm wzrostu, to ze względu na swój wygląd zwraca na siebie sporą uwagę.
  • Begonia stale kwitnąca Juwel- white. Cechuje się sporymi, białymi kwiatami i żółtym środkiem. Liście są głęboko zielone. Osiąga 25 cm wzrostu.
  • Begonia stale kwitnąca Big, Red With Bronze Leaf. To odmiana o kwiatach podobnych do begonii stale kwitnącej czerwonej. Różnią się jedna wzrostem i kolorem liści. Są one ciemnozielone z brązową otoczką. Roślina należy do większych odmian, ponieważ osiąga do 50 cm wysokości.
  • Begonia Ascot Bicolour. Wyróżnia się dwukolorowymi kwiatami. W kolorze płatków dominuje biel, przeplatana różem. Środek jest żółty. Rośliny są zwarte i rozkrzewione. Całość jest niewielka. Ascot Bicolour osiąga do 15 cm wysokości.

Wymagania uprawowe begonii stale kwitnącej

Begonia stale kwitnąca
Źródło: Pixabay.com

Uprawa begonii stale kwitnącej nie jest skomplikowana. Jednak trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko, by mogła silnie i pięknie rosnąć. Przede wszystkim roślina potrzebuje specjalnej gleby. Powinna ona być żyzna, próchniczna, wilgotna, lekka i lekko kwaśna. Begonia stale kwitnąca nie lubi gliniastego podłoża i nie będzie dobrze na nim rosnąć o ile w ogóle. Należy także unikać sadzenia na zimnym, mokrym bądź zbitym podłożu. Begonii stale kwitnącej nie należy także uprawiać w miejscu suchym oraz takim, gdzie zachodzi szybkie parowanie wody.

Rośliny nie powinno się sadzić w miejscu, gdzie będzie narażona na pełne promienie słoneczne, ponieważ może dojść do poparzenia liści i kwiatów. Nie można jej także sadzić w pełnym cieniu. Roślina źle znosi suszę, nadmierną wilgoć oraz zimno. W trakcie upałów trzeba ją systematycznie podlewać. Nie można jednak polewać wodą liści i kwiatów. Podlewa się tylko i wyłącznie podłoże!

Rozmnażanie begonii stale kwitnącej

Przede wszystkim należy wspomnieć, że begonii stale kwitnącej nie sieje się wprost do gleby. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać w pojemnikach. Nasiona należy wysiać na początku rok, w styczniu lub lutym. Następnie trzeba trzymać pojemnik w ciepłym, przewiewnym i widnym miejscu. Optymalna temperatura to 20-22 stopni.

Wysiane nasiona należy pokryć odrobiną czystego piasku. Nie wolno zasypywać ich ziemią, ponieważ są bardzo malutkie i nie dadzą rady się przez nią przebić. Kiedy nasiona begonii stale kwitnącej troszkę podrosną, należy przesadzić je dwukrotnie. Najpierw do skrzynek, a następnie do małych doniczek. Roślinę na stałe miejsce powinno się sadzić późną wiosną, najlepiej w maju. W tym czasie nie pojawiają się już przymrozki.

W sklepach ogrodniczych bądź w internecie jest sporo ofert, gdzie można kupić rozsadę. Jest to już wysiana, młoda roślina. Taką rozsadę można od razu wsadzić na stałe miejsce, dlatego najlepiej kupić ją wiosną. Ponadto jest dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się, że nie poradzą sobie z wysiewem, a także dla tych, którzy nie mają czasu na pielęgnację nasion.

 Zastosowanie begonii stale kwitnącej, czyli gdzie najlepiej się będzie prezentować?

Kwiaty w polskiej kulturze mają umiarkowane zastosowanie. Jednak nie tylko kwitną. Nie dość, że znacznie upiększają miejsce, w którym się znajdują, to dodają mu także charakteru i ciepła. Cięte kwiaty nadają się do wazonu, a ponadto jako wyraz uznania, czy prezent. Również kwiaty doniczkowe sprawdzają się jako podarunek.

Begonia stale kwitnąca sprawdza się nie tylko w ogrodzie, czy na działce. Bardzo dobrze się czuje na balkonach i parapetach wewnątrz domu. Ponadto często jest sadzona na miejskich trawnikach i rabatach. Nierzadko stosowana jest także jako kwiat zdobiący groby na cmentarzu, ze względu na swoją długą żywotność. Begonia stale kwitnąca w doniczce może się okazać ciekawym prezentem, dla kogoś, kto lubi kwiaty.

Choroby dotykające begonię stale kwitnącą

Begonia stale kwitnąca podobnie do innych roślin jest narażona na czynniki chorobowe.
Choroby dotykające begonię stale kwitnącą to:

  • Mączniak prawdziwy. Jest to bardzo często spotykana choroba u roślin. Objawia się białym, mączastym nalotem na różnych częściach rośliny. Choroba jest bardzo prosta w rozpoznaniu, ponieważ roślina wygląda, jakby została posypana mąką. Dotyka ona nie tylko byliny ozdobne, ale również krzewy i drzewa owocowe oraz warzywa. Zainfekowane liście robią się brunatne, zwijają się i z czasem opadają. Natomiast łodyga w miejscu nalotu zamiera, a pąki przestają się rozwijać. Szybko zdiagnozowanego mączniaka można leczyć za pomocą specjalnych preparatów, które dostępne są w ofercie praktycznie każdego sklepu ogrodniczego. Produkty można kupić w formie sprayu albo granulek.
  • Szara pleśń. Jest to choroba wielu roślin, którą powoduje grzyb gronkowiec szary. Objawia się wodnistymi plamami, które najczęściej pojawiają się na liściach i łodydze. Gdy choroba się rozwija, plamy się zwiększają i pokrywają szarym nalotem. Następnie na całej roślinie mogą pojawić się czarne kropki, które są zarodnikami grzyba. Szara pleśń najbardziej rozwija się w miejscach, gdzie jest wilgotno i zimno. Ponadto często atakuje rośliny uszkodzone przez warunki atmosferyczne. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja roślin, by nie dopuścić do choroby.
    Pleśń szara podobnie jak mączniak atakuje warzywa, drzewa i krzewy owocowe, a także kwiaty ozdobne.
    Choć istnieją środki, które zwalczają skutki choroby, jednak nie da się rośliny wyleczyć w pełni. Należy więc ją obserwować i dbać o nią.

Pozostałe choroby

  • Plamistość liści. To choroba trochę podobna do szarej pleśni. Charakteryzuje się plamami, które pojawiają się na liściach. Mają one inną barwę niż zdrowa część rośliny. Najczęściej są brązowe. Chorobą wywołują grzyby, bakterie albo lęgniowce. Gdy przypadłość się rozwinie, liście obumierają i opadają, co znacznie osłabia roślinę.  Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy usunąć zakażone liście. Zarówno te, które pozostały na roślinie, jak i te, które już opadły. Liście leżące na ziemi są idealnym miejscem do rozwoju choroby.
    Po usunięciu zakażonych części roślin powinno się ją spryskać specjalnym preparatem na to schorzenie. Produkt dostępny będzie w sklepie ogrodniczym bądź internetowym.
  • Mszyce. Rzadko spotykana choroba u begonii stale kwitnącej, jednak czasami się zdarza. Mszyce to niewielkie owady. Występują w różnych kolorach, od zielonego do czarnego. Są one uskrzydlone lub nie. W przypadku roślin ozdobnych mszyce osłabiają fotosyntezę i hamują wzrost. Owady najlepiej czują się na słabych i wysuszonych roślinach. Często siedzą na chwastach, by potem przenieść się na roślinę uprawną. Mszyce można zwalczać specjalnymi preparatami. Jednak można również wykorzystać domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się owadów. Wystarcz przygotować wywar choćby z cebuli czy czosnku. Choć zapach może nie być zbyt przyjemny, to mszyce na pewno znikną.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.