Bieluń Surmikwiat – charakterystyka, pielęgnacja, warunki uprawy

W świecie roślin istnieją takie okazy, obok których nie da się przejść obojętnie. Zachwycają nie tylko kolorem, zapachem, budową kwiatostanu, ale również swoim tajemniczym obliczem. Niewątpliwie do takich roślin należy datura surmikwiat. Cała roślina wzbudza nie tylko podziw, ale również może budzić strach. Wszystkie części bielunia są bardzo toksyczne. Liście, kwiaty i nasiona zawierają trujące alkaloidy. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać do posadzenia bielunia w ogrodzie. Należy jedynak pamiętać, aby nie spożywać rośliny i zachować ostrożność podczas prac pielęgnacyjnych. Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta. Jedyne czego potrzebujemy to nasiona i odpowiednie nawozy do roślin, ponieważ są to okazy bardzo żarłoczne.

Pochodzenie i przynależność rośliny

Bieluń należy do rodziny psiankowatych. Jest więc kuzynem popularnego pomidora i papryki. W stanie naturalnym piękna datura występuje w klimacie tropikalnym. Znajdziemy ją w krajach afrykańskich lub azjatyckich. W swoim naturalnym środowisku bieluń osiąga ponad metr wysokości. Uprawiany w ogrodzie jest rośliną jednoroczną. Niektóre z gatunków bielunia mogą być roślinami wieloletnimi. Wymagają one wtedy jednak miejsca do zimowania. Do tych gatunków zalicza się bieluń drzewiasty. W Polsce pospolicie występuje bieluń dziędzierzawa, który jest gatunkiem jednorocznym. Bieluń dziędzierzawa wytwarza nieco mniejsze i skromniejsze kwiaty niż surmikwiat piękna datura.

Ciekawostki na temat bielunia

Datura zawiera alkaloidy, z racji tego jest uznawana za silnie toksyczną roślinę. Czasami wykorzystywana jest jako narkotyk, za właściwości narkotyczne odpowiada między innymi skopolamina. Substancja ta jest również wykorzystywana w medycynie, jako lek rozkurczowy i przeciwbólowy. Dawniej bieluń wykorzystywany był przy religijnych obrzędach. W XVII wieku roślina ta przysporzyła problemów przybyłym do osady Jamestown Brytyjczykom. Osadnicy, którzy obawiali się żołnierzy, dodali liści bielunia do pożywienia. Armia męczona była wielodniowymi halucynacjami. Stąd też na bieluń mówi się “ziele z Jamestown”. Wszystkie gatunki bielunia są trujące. Bieluń surmikwiat to piękna roślina, ale należy zachować ostrożność przy uprawie i podczas pielęgnacji.

Kwiaty bieluna surmikwiata
https://pixabay.com/

Morfologia bielunia

Roślina jednoroczna charakteryzuje się dużymi i okazałymi kwiatami. Ich wielkość to nawet 20 cm. Łodygi rośliny są grube, roślina wytwarza jajowate liście, nieco asymetryczne. Kwiaty są wzniesione, osadzone na szypułkach. Ta piękna datura wytwarza kwiaty o rurkowatych kielichach. Czasem porównywane są one do lejków. Zwykle płatki korony są koloru białego, mogą być żółte lub w odcieniach różu.

Surmikwiat to piękna roślina, która zakwita już na początku lipca. Okazałe kwiaty możemy podziwiać jeszcze w październiku. Roślina nie wytwarza cebulki, ale pokaźne korzenie, które doskonale mocują ją w podłożu. Surmikwiat o kwiatach pełnych jest niewątpliwie najchętniej wybieraną rośliną do ogrodów.

Uprawa i pielęgnacja

Najlepszym miejscem dla pięknej datury jest nasłonecznione miejsce o żyznej glebie. Bieluń można uprawiać w pojemnikach, należy wtedy zapewnić odpowiedni drenaż. Doniczki z daturą są idealną ozdobą balkonów i tarasów. Trzeba nie zapominać jednak, że rośliny rosną bardzo szybko. Wymagają częstej zmiany pojemników w ciągu jednego roku. W uprawie datury wypada pamiętać, że szybki wzrost rośliny generuje zapotrzebowanie na nawóz. Wszystkie nawozy do roślin podaje się w ciągu całego sezonu wegetacji. Można stosować organiczne lub mineralne nawozy do roślin.

Młode osobniki mają mniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze, więc wystarczy posadzić je do ziemi wzbogaconej kompostem. Starsze okazy są bardzo żarłoczne, roślina nienawożona nader słabo kwitnie. Nawozy do roślin powinny zawierać niezbędne mikroelementy i makroelementy. Bieluń nie znosi suszy, ale równie szkodliwe może być jego przelanie. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie może dojść do zastoju wody w doniczce. Surmikwiaty źle rosną na glebach ciężkich, które narażone są na okresowe zalanie. Gleby luźne i piaszczyste mogą być obsadzane tymi gatunkami, ale należy pamiętać o nawadnianiu. Szczególne znaczenie ma to podczas upalnego lata.

Rozmnażanie bielunia surmikwiat

Rozmnażanie rośliny to bardzo ważna kwestia. Bieluń surmikwiat to piękna roślina, którą możemy, mieć w swoim ogrodzie wysiewając nasiona. Mieszanka o kwiatach pełnych producenta legutko jest dostępna w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Roślinę wysiewa się do pojemników. Doniczki ustawia się w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi powyżej 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach pierwsze wschody obserwuje się po 15 dniach. Nasiona legutko wysiewa się już w marcu. W maju sadzonki przesadza się do gruntu lub pikuje do dużych pojemników. Mieszanka o kwiatach pełnych jest doskonałym sposobem na uzyskanie roślin w różnych kolorach. Po przekwitnięciu można zebrać nasiona i wysiać je ponownie. Decydując się na uprawę roślin, warto też zaopatrzyć się w nawozy do roślin.

Datura o pełnych kwiatach rośnie bardzo szybko. Dlatego wymaga ciągłego dokarmiania. Nawozy do roślin są więc niezbędne, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi kwiatami. Roślina nie rozmnaża się poprzez cebulki, ale można zrobić sadzonki pędowe. Jednak najlepszym sposobem na pozyskanie rośliny jest wysiew nasion legutko.

Mieszanka o kwiatach pełnych do wysiania w ogrodzie

Nasiona producenta legutko gwarantują, że otrzymamy rośliny o różnej barwie. Mieszanka o kwiatach pełnych zawiera rośliny w odcieniach różu, fioletu, bieli i żółci. Wysiewając nasiona pod osłonami, w odpowiedniej temperaturze już po dwóch tygodniach otrzymamy pierwsze wschody. Sadzonki doskonale dają się pikować do gruntu lub do pojemników.

Datura o pełnych kwiatach kwitnie tego samego roku, już w lipcu możemy zachwycać się wielobarwną rabatą. Stosując nawozy do roślin, przedłużymy okres kwitnienia, aż do października. Po przekwitnięciu można zebrać nasiona i wysiać w kolejnym roku. Aby zwiększyć siłę kiełkowania nasion, można je moczyć w wodzie przed wysianiem. Zwykle robi się to przez dwie doby. Dzięki temu zainicjowane zostają procesy ułatwiające kiełkowanie. Wysiane do pojemników nasiona zaleca się nakryć folią. Ten zabieg zapewni stałą wilgotność, co wspomoże wschody.

Pikowanie roślin powinno odbyć się, kiedy rośliny wytworzą silny system korzeniowy. Zwykle dzieje się to w po paru tygodniach. W czasie wzrostu roślin w pojemnikach, nawozy do roślin są zbędne. Podczas kiełkowania źródłem pierwiastków jest podłoże. Nawozy do roślin można zacząć stosować po wysadzeniu bielunia do gruntu lub do pojemników docelowych. W doniczkach niezbędna jest gruba warstwa drenażu, ponieważ roślina nie znosi stojącej wody. Miejsce do uprawy bielunia musi mieć właściwy odczyn. Roślina nie lubi zbyt kwaśnych gleb. Zasadowy odczyn również jest nieodpowiedni. Najlepsze pH to takie w granicach 5,5 do 7.

Zastosowanie datury w ogrodzie

Surmikwiat to piękna ozdoba rabat kwiatowych. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie bylin. Cebulki wiosenne, które wysadziliśmy jesienią, mogą być doskonałym sąsiadem datury. Kiedy tulipany i hiacynty przekwitną, na ich miejsce wsadzamy datury. Wiosenne cebulki nie stanowią konkurencji dla żarłocznych datur. Nawozy do roślin, które stosujemy w ciągu intensywnego wzrostu bielunia, też nie są dla nich szkodliwe. Z tego powodu cebulki kwiatowe w stanie spoczynku i datury to świetni kompani. Surmikwiat o kwiatach pełnych doskonale wygląda w dużych pojemnikach. Kiedy ma zapewniony drenaż, rośnie bardzo szybko. Cały obsypuje się pięknymi kwiatami.

Warto do jednego pojemnika posadzić rośliny o różnych kolorach. Surmikwiat piękna datura posadzona w dużej grupie niewątpliwe przykuwa wzrok. Zaleca się zasadzić więcej sadzonek na dużej przestrzeni. Roślina może być tłem dla innych, mniejszych roślin. Na pierwszym planie można posadzić niskie cebulki lub niewielkie byliny. Wiosenne lub jesienne cebulki od legutko są doskonałym sposobem na całoroczną rabatę. Jedne rośliny kończą okres kwitnienia i przechodzą w stan spoczynku, drugie zaczynają rozwijać kwiaty.

Bieluń surmikwiat po rozkwitnięciu
https://pixabay.com

Ciekawe gatunki i odmiany, które pokochasz

Surmikwiat piękna datura występuje w wielu odmianach, które warto zaprezentować.

  • ‘Flore Pleno’ – kwiaty tej rośliny są dwukolorowe. Pełne fioletowe kwiaty posiadają w środku białe plamki.
  • ‘Balerina Yellow’ – roślina wytwarza pokaźne, żółte kwiaty.
  • ‘Trubadur’ – tworzy wyjątkowe śnieżnobiałe kwiaty. Osiąga nieco mniejszą wielkość docelową.

Datura o pełnych kwiatach to niejedyny gatunek bielunia, który z powodzeniem uprawia się w polskich ogrodach. Na uwagę zasługuje również bieluń drzewiasty, inaczej zwany trąbami anielskimi. Jest to wieloletnia roślina, która dorasta nawet do 4 metrów. Kwiaty są bardzo duże i przyjemnie pachną. Podobnie jak surmikwiat o kwiatach pełnych, bieluń drzewiasty wymaga dokarmiania. Nawozy do roślin stosuje się przez cały okres kwitnienia. Roślinę należy przezimować w pomieszczeniu, ograniczając podlewanie i zaprzestając nawożenia.

Omawiając gatunki bielunia, nie można nie wspomnieć o bieluniu indiańskim. Roślina również pochodzi z rejonów tropikalnych. W naszym kraju jej uprawa jest przeznaczona do celów farmaceutycznych. Niegdyś bieluń indiański stosowany był jako środek uspokajający i nasenny. W Polsce pozyskuje się z niego skopolaminę. Liście są ciemnoszare, pusta w środku łodyga pokryta jest włoskami. Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, którymi są mieszki. W mieszkach występują liczne nasiona.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.