Bluszcz zimozielony pospolity – cenne porady dotyczące uprawy i pielęgnacji

Bluszcz pospolity, inaczej nazywany hedera helix zimozielony. Należy do grupy roślin araliowatych. Pnącze zimozielone można uprawiać zarówno w domu, w warunkach pokojowych, jak i w ogrodzie lub donicach na balkonie. Wspaniale wygląda w koszach czy glinianych misach, połączone z kwiatami jednorocznymi. Pięknie komponuje się z bratkami wiosną, latem z pelargoniami. Jesienią można tworzyć kompozycje z wrzosami czy chryzantemami. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. To przepiękne zimozielone pnącze w lasach i parkach objęte jest ochroną.

Doskonale nadaje się do maskowania ścian czy płotów. Rozrasta się niezwykle szybko, a co najważniejsze jest wiecznie zielone. Wije się po ogrodzeniach, budynkach i murach. Nie potrzebuje specjalnych podpór, gdyż posiada korzenie przybyszowe. Ma bardzo silne łodygi, rozgałęzia się szybko na rozległej powierzchni.

Uprawa i pielęgnacja bluszczu zimozielonego

Hedera helix zimozielony łatwo adaptuje się w każdym praktycznie środowisku. Poradzi sobie w glebach zasadowych, żyznych, ale też i kwaśnych. Nie przeszkadza mu słońce, jak i półcień, wspaniale będzie rósł również w miejscach mało słonecznych. To o czym warto pamiętać to, że bluszcz jest wrażliwy na przemarzanie. Lepiej wybrać dla niego miejsce osłonięte od silnego wiatru. W cieniu czuje się znakomicie, dlatego, jeśli szukamy pomysłu na obsadzenie północnej ściany, to hedera helix jest idealnym wyborem.

Sprawdza się doskonale jako izolator ścian domu. W upalnie dni nie pozwala nagrzewać się ścianie, chroni ją przed silnym słońcem. Zimą pokrywa z liści, nie pozwala na nadmierne parowanie ciepła i zatrzymuje je w budynku. Znajduje zatem zastosowanie w tworzeniu zielonych, zdobnych ścian. Spotykany często jako roślina okrywowa. W parkach i starych ogrodach tworzy wspaniałe kompozycje.

Jest rośliną leczniczą, kosmetyczną oraz miododajną. Ma wiele zastosowań prozdrowotnych. Jego symboliczna obecność była zauważalna w kulturze wielu narodów. Jest symbolem długości, trwałości oraz wierności. Jako symbol nieśmiertelności od wieków używany był w obrzędach pogrzebowych wiary chrześcijańskiej. Bluszcz może rosnąć bardzo długie lata, znane są przypadki roślin, które miały kilkaset lat.

Bluszcz zimozielony na skale
https://www.pexels.com

Odmiany bluszczu pospolitego

Istnieje wiele odmian bluszczu zimozielonego. Różnią się one długością pędów, kształtem i kolorem liści oraz wyglądem kwiatów i owoców. Jednak każda z odmian wygląda zjawiskowo. Obecność bluszczu w ogrodzie powoduje magiczną atmosferę, gdyż roślina ma bogatą symbolikę.

Woerner hedera

Jest to odmiana o ciemnozielonych liściach, w dotyku skórzaste z małymi włoskami. Docelowo łodygi osiągają do 25 m długości, rocznie przyrasta do 1 m. Korzeniami przybyszowymi przyczepia się i wspina po murach, płotach. Używana również jako roślina okrywowa. Jest to bluszcz o dużych liściach, jest to jego charakterystyczna cecha. Liście mają wyraźne, jaśniejsze unerwienie, na tle ciemnozielonym. Wygląda to niezwykle efektownie. Na początku jesieni bluszcz zaczyna kwitnąć. Kwiaty pozostają na roślinie do pierwszych przymrozków. Kwiaty o białej barwie wspaniale kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Roślina pod koniec wiosny ma ciemne owoce. Bardzo dobrze czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym. Przesadzać roślinę można od wiosny do jesieni, kiedy ziemia nie jest zmarznięta.

White ripple

Piękne pnącze, które dość szybko przyrasta. Ma trójklapowe liście o barwie ciemnozielonej z marginesem w odcieniach bieli. Roślina przyrasta rocznie do 40 cm. Pędy wymagają przycinania, ponieważ przyrastają dość szybko. Osiągają długość nawet do 10 m. Roślina kwitnie już od sierpnia, aż do końca października. Odmiana white ripple nie ma dużych wymagań, doskonale aklimatyzuje się w różnym środowisku. Nie lubi dużego słońca, jak wszystkie bluszcze woli miejsca półcieniste lub cieniste. Gleba może być uniwersalna, ale dobrze, gdy będzie wilgotna. Jest odmianą mrozoodporną. W wersji doniczkowej świetnie sprawdzi się jako sąsiedztwo pelargonii lub bratków.

Little Diamond

Odmiana ma piękne, błyszczące liście. Kwitnie bujnie i owocuje. Wiosna na łodygach pojawiają się żółtozielone drobne kwiatki. Jesienią ciemnofioletowe jagody. Little diamond wytwarza bardzo długie pędy, nawet do 20 m długości. W doniczkach przyrasta znacznie mniej. Jest odmianą mrozoodporną, bardzo szybko się rozwija. Nie wymaga stosowania podpór, dzięki korzeniom przybyszowym sam utrzyma się na murze czy ogrodzeniu. Jest bardzo łatwy w rozmnażaniu. Sadzonki bardzo prosto się ukorzeniają.

Hibernica

Odmiana o pięknych, błyszczących mocno liściach o barwie ciemnozielonej. Hibernica dzięki korzeniom przybyszowym z łatwością wspina się po budynkach, murach i płotach. Świetnie sprawdza się również jako roślina okrywowa. Nie czuje się dobrze w pełnym słońcu. Zdecydowanie lepiej znaleźć jej stanowisko półcieniste lub cieniste. Ściany północne są idealnym miejscem. Bez problemu wspina się po drzewach i słupach. Osiąga długość do 20 m. Lubi wilgotne podłoże. Nie jest zupełnie odporna na mróz, dlatego lepiej sadzić ja w miejscu osłoniętym i ciepłym. Efekt gęstej zielonej ściany za pomocą tego pnącza uzyskamy bardzo szybko, ponieważ roślina bardzo szybko przyrasta. Ponieważ nie znosi dobrze zimnych temperatur, przesadzanie i rozmnażanie lepiej wykonywać od wiosny do jesieni.

Green ripple

Liście tego bluszczu są duże o ciemnozielonej barwie i jasnym unerwieniu. Dorastają do długości 10 m. Ma jagodowe owoce o kształcie kulek oraz białe pięknie prezentujące się kwiaty. Roślina nie jest mrozoodporna, warto wybrać dla niej miejsce spokojne, zaciszne. Bardzo łatwo ją rozmnożyć poprzez podział łodyg. Świetnie znosi przycinanie, a sadzonki ukorzeniają się szybko i bez problemu. Łatwo zagęścić roślinę i stworzyć kilka nowych sadzonek.

Goldheart

Wieloletnie pnącze o liściach w dwóch kolorach. Piękne odcienie zieleni cudownie komponują się z jasnym, prawie białym ubarwieniem. Jasna barwa tworzy kształt podobny do serca. Jest to odmiana, która przyrasta wolniej niż pozostałe oraz jej finalna długość to od 3 do 7 m. Można ją przycinać, bardzo dobrze znosi takie formowanie. Z przyciętych łodyg bardzo łatwo uzyskamy nowe sadzonki. Wystarczy włożyć je do wody z ukorzeniaczem i po 2 tygodniach mamy gotowe sadzonki do rozsady. Goldheart kwitnie na biało. Ma też piękne fioletowe owoce, utrzymujące się na roślinie do pierwszych przymrozków. Jest odmianą o niezbyt wygórowanych oczekiwaniach. Dostosuje się do różnych miejsc. To o czym warto pamiętać to, aby nie przesuszać podłoża. Kiedy lato jest bardzo suche i gorące warto wspomóc roślinę i regularnie podlewać. Roślina nie jest mrozoodporna. Dobrze czuje się w zacisznych, osłoniętych miejscach, gdzie nie jest wystawiona na pełne słońce. Poradzi sobie nawet w całkowitym cieniu, jednak w miejscu z większym dostępem do światła wybarwia się na bardziej soczyste kolory.

Goldchild

Odmiana jest zupełnie odporna na mróz, dlatego sprawdzi się nawet w trudnych miejscach, gdzie roślina narażona jest na silne podmuchy wiatru. Poradzi sobie i w słońcu i w cieniu. Ma piękne zielone liści z żółtą obwódką. Kwitnie na seledynowo. Owocuje, wydając ciemnofioletowe jagody. Bardzo łatwo się krzewi, jest odporna na przycinanie. Dzięki temu bardzo prosto można ja formować. Tworzy piękne kompozycje wspinając się po murach, drzewach oraz altanach. Często wykorzystywana jest jako roślina okrywowa. Poradzi sobie nawet w zupełnie zacienionym miejscu. Nie wymaga wsparcia w podlewaniu. Rozmnażać należy w okresie od wiosny do późnej jesieni. Tak, aby nowe sadzonki zdążyły ukorzenić się przed przyjściem zimy.

Glacier

Odmiana, która posiada srebrzystozielone liście z jasną obwódką. Kwiaty odmiany glacier są miododajne. Owoce zebrane w grona, mają ciemnofioletowy kolor i wyglądają bardzo efektownie. Jest to pnącze samoprzyczepne, które dzięki korzeniom przybyszowym wspina się doskonale bez stosowania podpór. Osiąga wysokość nawet do 15 m. Nie ma dużych wymagań co do gleby oraz stanowiska. Nie lubi bezpośredniego silnego słońca i przeschniętej gleby. To jedyne warunki, jakie warto spełnić, aby odmiana glacier pięknie przyrastała oraz wybarwiała. Świetnie sprawdza się sadzona na działkach, w ogrodach, parkach. Doskonale sprawdzi się również w warunkach domowych, jako roślina doniczkowa.

Kotara bluszczu zimozielonego
https://www.pexels.com

Rozmnażanie bluszczu zimozielonego

Bluszcz pospolity rozmnaża się niezwykle łatwo. Dzięki temu można bardzo niewielkim nakładem zdobyć wiele sadzonek. Do rozmnożenia służą sadzonki wierzchołkowe. Możemy wykorzystać je na dwa sposoby. Jeden sposób to odcięcie na wiosnę nowych pędów o długości 10- 15 cm. Sadzonki można umieścić w przepuszczalnym podłożu lub w wodzie z ukorzeniaczem. Po kilku tygodniach ukorzenione łodygi możemy wsadzać do gruntu. Drugi sposób to układanie łodyg przy ziemi oraz przysypanie ziemią w kilku miejscach. Po kilku tygodniach taką ukorzenioną łodygę tniemy na kilka części i przesadzamy. Jest to sposób przez tzw. okłady.

Sztuczny bluszcz zimozielony dla niecierpliwych

Dla osób, które cenią sobie urok pnącza, ale nie chcą czekać kilka lat, aż urośnie, dostępne są sztuczne bluszcze zimozielone. Wiele sklepów oferuje rośliny do złudzenia przypominające żywe okazy. W ofercie znajdziemy różne odmiany sztucznych bluszczy oraz paproci i innych roślin. Pnącza dostępne są w girlandach. Zazwyczaj ok. 2 m. Można je dowolnie łączyć. Komponować okrywy na balkon, altany. Produkt wspaniale nadaje się do dekorowania wnętrz oraz tarasów, balkonów i ogrodów. Jest świetną alternatywą do żywych roślin. Nie ma potrzeby myślenia o odpowiedniej glebie, nawadnianiu i nawożeniu. Od razu mamy piękną ozdobę na lata.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.