Boniowanie budynków wielokondygnacyjnych – jak je przeprowadzić?

Wielu inwestorów budowlanych decyduje się na boniowanie, które urozmaica wygląd klasycznej elewacji. Warto zauważyć, że ma ono w sobie nutę eklektyzmu, a jednocześnie przy tym wpisuje się w ponadczasową stylistykę. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wykonanie boniowania wbrew pozorom nie jest takie łatwe i wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, a także użycia rusztowania elewacyjnego. Niezbędne jest także zatrudnienie najlepszych specjalistów. Jeżeli jesteście ciekawi jak wykonać bonie na elewacji budynków wielokondygnacyjnych, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik.

Bonie znane od lat

Bonie wykonywano już dziesiątki lat temu, nawet w latach 30-tych. Są to tzw. dekoracje fasad o linearnym kształcie, które dodają elewacji wyjątkowo unikalnego charakteru. Jednak podział na elewacji obecnie wykonuje się zdecydowanie inaczej. Kiedyś obrabiało się krawędzie kamiennych okładzin. Kolejną opcją było także tworzenie boni metodą rowkowania w grubej warstwie tynku. Na szczęście obecna technologia sprawia, że ten proces nie jest już taki trudny, jednak wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia.

Jak wykonać bonie?

Boniowanie można wykonać na wiele sposobów. Doskonałym wyborem wydają się być szablony. Wystarczy je przytwierdzić do elewacji. Po wykonaniu tynku przeciąga się je po prowadnicach zamontowanych do ściany. Dzięki temu uzyskuje się efekt boni. Można także zastosować specjalne listwy drewniane bądź też z tworzywa PCV, a pola pomiędzy nimi wypełnić specjalną zaprawą. Te listwy należy następnie usunąć, jednak, co ważne, dopiero po pełnym stwardnieniu tynku. Kiedy stosuje się tynki cienkowarstwowe okazuje się, że bonie są płytkie. Wtedy konieczne jest ich uformowanie w izolacji. W tym przypadku może być to materiał, który służy do ocieplania, np. styropian. Ciekawą alternatywą jest także wykonanie boni poprzez przyklejenie cienkiej warstwy izolacji na warstwę główną. Oczywiście brzegi trzeba wzmocnić. Tutaj trzeba pamiętać, że wykonanie zbyt głębokich boni może powodować mostki cieplne, a przez to zwiększyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent. Alternatywą jest wykonanie pseudoboni. W tym przypadku wystarczy tylko narysować liniową przerwę między warstwami tynku. Należy użyć taśmy malarskiej. Aby uzyskać lepszy efekt najlepiej przerwy pomalować ciemniejszą farbą. Dzięki temu pseudobonie będą wydawały się głębsze.

Jakiego sprzętu należy użyć?

Do zrobienia boni w styropianie wystarczy użyć zwykłej wycinarki. Na samym początku konieczne jest zaznaczenie miejsca boniowania. Ostatnim etapem jest wycinanie rowków. Tutaj polecamy Wam wyginanie końcówki tnącej, co pozwoli uzyskać właściwy przekrój. Można także użyć frezarki. Najbardziej czasochłonne może być boniowanie w wełnie mineralnej. Do tego celu najczęściej używa się frezarki, jednak wymaga to dużej wiedzy i umiejętności. Jeszcze innym rozwiązaniem są specjalne kształtki, które imitują bonie. Najczęściej wykonane są z twardego styropianu i utwardzone żywicą epoksydową. Dzięki temu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie bonie najlepiej stosować do boniowania narożnego bądź też cokołowego.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Gdy już wybierzemy najlepszy sposób boniowania, konieczne jest zatrudnienie firmy, która posiada doświadczenie. Najlepiej przeprowadzić przetarg. Dzięki temu można porównać różne oferty, a także kwalifikacje danych pracowników. Podczas prac niezbędne jest także zastosowanie rusztowań elewacyjnych. Dzięki temu praca może być wykonana szybciej i precyzyjniej. Montaż rusztowania elewacyjnego jest bardzo łatwy, a demontaż szybki. Poszczególne kondygnacje rusztowania oddzielają drabinki, co umożliwia pracowniom szybkie i bezpieczne przemieszczanie się. Ponieważ praca przy wykonywaniu boni może generować sporą ilość pyłu, to oprócz zaopatrzenia pracowników w maski należy zadbać, by rusztowanie elewacyjne zostało zabezpieczone siatką.

Boniowanie niewątpliwie stanowi doskonałą formę ozdabiania tynku, a jednocześnie dzięki niemu budynek jest jeszcze bardziej prestiżowy. Ponadto zyskuje unikalny charakter i wyróżnia się na tle pozostałej architektury miejskiej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.