Borówka kanadyjska – co warto o niej wiedzieć?

Borówka kanadyjska to krzew, z którego owoców po zebraniu robimy wiele przetworów. Ponadto, borówka kanadyjska zjadana w postaci nieprzetworzonej, ma wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie krzewu borówki kanadyjskiej w naszym ogrodzie, dowiedzmy się jakie warunki musimy jej zapewnić. Krzewy sprzedawane w sklepach ogrodniczych są dość drogie. Warto więc najpierw zastanowić się, czy mamy jakiekolwiek szanse na sukces. Nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z zadbaniem o borówkę. Należy mieć świadomość, jak przebiega proces jej sadzenia, a następnie uprawiania. Bardzo istotna jest też jej pielęgnacja.

Fenomen borówki kanadyjskiej

Borówki kanadyjskie, tak samo jak amerykańskie, cieszą się ogromną popularnością i dużym zainteresowaniem. Aktualnie, w sklepach ogrodniczych możemy natrafić na możliwość kupienia sadzonki niskiej, średniej i wysokiej borówki kanadyjskiej. W pierwszej kolejności zastanówmy się więc jaka sadzonka będzie odpowiednia do naszego ogrodu.

Poszczególne odmiany borówki mogą osiągać wysokości od 0,5 do nawet 6 metrów. Ich liście wyglądają z reguły dość podobnie, różnią się głównie wielkością. Są owalne i mają grubo lub drobno ząbkowane brzegi. Ponadto, są pokryte charakterystycznymi białymi włoskami, które pojawiają się na nich w momencie kwitnienia. W przypadku każdej z odmian ma to miejsce w maju.

Borówka kanadyjska kwietnie bujnie i intensywnie. Kwiaty pojawiają się już w pierwszej połowie maja. Możemy wtedy zaobserwować dużo białych kwiatów. Będą one wydzielać subtelny i przyjemny zapach. Jednak najważniejszą cechą krzewów borówki nie jest wcale ich wygląd. Większość osób decyduje się na kupno ze względu na owoce. Są one przepyszne i przede wszystkim bardzo zdrowe. Nadają się na dżemy, powidła i soki. Niejednokrotnie nie dochodzi o etapu robienia przetworów, ponieważ borówki są zjadane od razu. Można je jeść same lub wykorzystać do deserów lodowych albo do ciast.

Ciasto z borówkami kanadyjskimi
https://www.pexels.com

Jak wygląda sadzenie i uprawa borówki amerykańskiej?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup sadzonki borówki kanadyjskiej, koniecznie musimy wiedzieć, jakie ma ona wymagania pielęgnacyjne. Ponadto sprawdźmy, czy przyjmie się na glebie, która jest w naszym ogródku. Uprawa nie jest trudna, ale należy przestrzegać pewnych zasad, aby osiągnąć sukces w postaci pięknych i bujnych owoców.

Do posadzenia borówki kanadyjskiej najlepszym miejscem będzie wilgotna gleba. Zdecydowanie nie poleca się sadzenia jej na glebie suchej lub takiej, która ulega częstemu zalewaniu. Borówka potrzebuje gleby wilgotnej, ale nie takiej, która jest podtapiana. Z reguły większość zwykłych gleb ogrodowych stworzy dla borówki odpowiednie warunki. Pod tym względem nie jest ona szczególnie wymagająca.

To samo dotyczy poziomu nasłonecznienia. Pamiętajmy tylko, aby w okresie suszy (zwłaszcza jeśli przypada ona na czas owocowania krzewu) podlewać nasze krzewy. Potrzebują one odpowiedniego nawodnienia. Musimy obserwować stan gleby i odpowiednio reagować. Nie musimy się natomiast martwić o temperaturę, w której przyjdzie żyć naszej borówce.

Należy ona do roślin mrozoodpornych i nie musimy się obawiać o wiosenne przymrozki, ponieważ jej pąki bardzo dobrze sobie z nimi. Nie jest ona też podatna na działanie szkodników. Rzadko dotykają ją jakieś choroby. Mimo tego musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych.

To właśnie od nas zależy dobra forma naszych krzewów i to, ile owoców uda nam się uzyskać. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze krzewy obrodziły w dużą liczbę owoców, warto postawić na zasilanie ich obornikiem lub kompostem. Jeżeli zdecydujemy się na cięcie, to skupmy się tylko na formowaniu odpowiedniego kształtu. Borówka amerykańska powinna być poddawana formowaniu korony. Będzie to miało pozytywny wpływ na rozkrzewianie się naszego krzewu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani rozmnażaniem to musimy przede wszystkim wiedzieć, że borówki kanadyjskie rozmnaża się z nasion, odrostów korzeniowych, odkładów albo z wykorzystaniem sadzonki zielnej lub półzdrewniałej. Natomiast w przypadku, gdy zdecydujemy się na rozmnożenie borówki z nasion, koniecznie musimy wiedzieć, że jej siewki nie muszą być dokładnie takie same jak typowy gatunek.

Jagoda kanadyjska — jej odmiany i zastosowanie

Borówka kanadyjska to krzew przeznaczony nie tylko do rodzenia owoców. Owoce borówki mają też inne przeznaczenie niż tylko charakter użytkowy. Fakt, że najczęściej sadzimy je ze względu na smaczne owoce. Ta funkcja borówki kanadyjskiej zdecydowanie przeważa.

Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że borówka kanadyjska może pełnić też funkcję ozdobnego krzewu lub niewielkiego drzewka o uroczym wyglądzie. Wiele osób sadzi borówkę kanadyjską, aby uzyskać krzew ozdobny. Co niektórzy tworzą nawet żywopłoty z krzewów borówki.

Pamiętajmy jednak o cenie sadzonek. Zależy to oczywiście od tego, gdzie kupimy sadzonkę i w jaką odmianę postanowimy zainwestować. Ceny będą się wahać od 8 do 20 zł za sztukę. Odmian jest wiele. Różnić się będą od siebie wysokością, pokrojem krzewu, a ponadto wielkością i kolorem owoców. Musimy też zastanowić się w jakiej odległości posadzimy nasze krzewy. Będzie to miało wpływ na przykład na późniejszy wygląd naszego żywopłotu. Jeżeli zachowamy zbyt duże odstępy, to nie uzyskamy pożądanego efektu.

Borówka kanadyjska — właściwości lecznicze, kalorie, witaminy

Borówka amerykańska to owoc o niezwykłych właściwościach leczniczych. Jej zalety doceniają przede wszystkim osoby, które pragną zadbać o swój wzrok. Ciekawostką z tym związaną jest historia, która opowiada o tym, że w czasie II wojny światowej brytyjscy piloci jedli borówki po to, by poprawić swoje widzenie w złym świetle, zwłaszcza nocy. Ponadto, borówka kanadyjska ma też wpływ na naszą pamięć i wątrobę.

Sniadanie z borówkami kanadyjskimi
https://www.pexels.com

Najważniejsze właściwości prozdrowotne przypisywane borówce kanadyjskiej:

Korzystny wpływ funkcję zapamiętywania w naszym mózgu

Dzieje się tak ze względu na flawonoidy, które wpływają na odwrócenie przychodzących z wiekiem ubytków pamięci. Zostało to udowodnione naukowo podczas 12 tygodniowego eksperymentu. Już po 3 tygodniach odnotowano pozytywny wpływ borówek na procesy zapamiętywania. W kolejnych tygodniach efekty były coraz bardziej widoczne i wręcz spektakularne. Udowodniono, że dzieje się tak dzięki usprawnieniu połączeń istniejących w mózgu, które to dzięki borówkom usprawniają komunikację pomiędzy poszczególnymi komórkami. Dzieje się tak z powodu pozytywnej stymulacji regeneracji neuronów.

Borówka kanadyjska ma korzystny wpływ na zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu

Naukowcy udowodnili, że osoby, które jedzą około 200 gram borówek co najmniej raz na tydzień, zmniejszają ryzykowania zachorowania na nadciśnienie o 10%.

Borówka może pomóc w zapobieganiu nowotworom

Dzieje się tak za sprawą dużych ilości fitoestrogenu (czyli hormonu roślinnego) zawartego w borówkach. Dzięki niemu następuje skuteczne zablokowanie działania enzymów, które przyczyniają się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych. Do takich nowotworów należy między innymi tak często w ostatnich latach występujący nowotwór piersi. Antynowotworowe właściwości zawiera też zawarty w borówkach kwas elagowy.

Borówki są w stanie zapobiegać marskości wątroby

Borówka kanadyjska hamuje replikację wirusa zapalenia wątroby typu C. Zawarta w liściach borówki proantocyjanidyna może spowolnić replikację wirusa HCV, który to jest zlokalizowany właśnie w wątrobie.

Borówka wspomaga pracę oczu

Jest to chyba najbardziej znana z właściwości borówki kanadyjskiej. Dzięki temu stosuje się ją w chorobach oczu. Należą do nich zaćma i zwyrodnienia plamki żółtej.

Borówka ma korzystny wpływ na układ pokarmowy

Błonnik i antyoksydanty zawarte w borówce kanadyjskiej biorą czynny udział w usuwaniu z organizmu toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii.

Borówka kanadyjska z innymi owocami
https://www.pexels.com

Podsumowanie

Borówka kanadyjska (zwana też świdośliwą olcholistną) to roślina o ogromnych walorach nie tylko smakowych, ale też ozdobnych i użytkowych.

Po zakwitnięciu wygląda spektakularnie i potrafi dodać uroku w każdym ogrodzie. Natomiast owoce tej rośliny to czyste bogactwo substancji mineralnych. Borówka kanadyjska zawiera w sobie mnóstwo witamin, rozpoczynając od witamin z grupy B, aż po magnez i potas. Są to jedne z najbardziej wartościowych owoców. Trudno znaleźć owoce, które będą od niej zasobniejsze w składniki mineralne i będą miały lepsze właściwości odżywcze.

Zdecydowanie na korzyść borówki kanadyjskiej działa też jej niska kaloryczność. Nie musimy się obawiać, że przekroczymy swój dzienny limit kalorii. Zjedzenie 100 czy 200 gramów borówek nie przysporzy nam zbyt dużej ilości kalorii. Ponadto, są to same zdrowe kalorie, więc jedząc borówki tylko zyskujemy.

Będziemy z pewnością pod ogromnym wrażeniem tego, jak roślina ta prezentować się będą w naszym ogrodzie. Jej przepiękne białoowłosione pędy są wspaniałe. Zaskakujący jest fakt, że wiosną kwitną na biało, ale z lekkim odcieniem różu. Kwiaty krzewów borówkowych są zebrane w zwisłe grona. Gdy nadejdzie lato, będziemy zbierać pyszne jagody o niebiesko-czarnym kolorze.

W zależności od naszych preferencji będziemy mogli je wykorzystać na wiele sposobów. Większość osób zje borówki zaraz po zebraniu ich z krzewu, ale jeśli mamy ich więcej to warto je przetworzyć. Bardzo popularne są dżemy i powidła z borówek. Ponadto, na pewno posmakują nam też soki borówkowe. Pamiętajmy, że oprócz pysznego smaku, borówki ro samo zdrowie. Ważne, że ich uprawa nie jest skomplikowana, a choroby i szkodniki nie stanowią problemu, ponieważ rzadko się zdarzają.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.