Bramy segmentowe a rolowane – które wybrać?

Oferta rynkowa bram stosowanych w budynkach mieszkalnych czy przemysłowych jest całkiem spora. Do najbardziej popularnych należą bramy segmentowe i rolowane, które są niezwykle komfortowe i funkcjonalne. Warto więc nieco bliżej im się przyjrzeć – poznać ich wady i zalety- by dokonać właściwego wyboru.

Bramy rolowane a segmentowe – budowa i zasadza działania

Budowa bramy segmentowej opiera się na panelach (najlepiej o grubości 45 mm) wypełnionych zazwyczaj pianką poliuretanową, które są ze sobą odpowiednio połączone. Tworzą w ten sposób płaszcz bramy o pionowym sposobie otwierania. Konstrukcja bramy segmentowej jest stabilna i bezpieczna. Umieszczana jest zazwyczaj na suficie nie zbierając w ten sposób cennej przestrzeni wewnątrz. Poza tym bramy segmentowe są proste w montaży, a także mają szeroki wybór wzornictwa i kolorów oraz wykończeń. Ponadto bramy segmentowe oferowane są w dwóch wersjach: otwierania ręcznego lub zautomatyzowanego.

Dla bardziej wymagających i ceniących sobie ekologiczne rozwiązania są również dostępne bramy segmentowe wykonane z drewna – trwałe, solidne i bezpieczne o niepowtarzalnym charakterze. Drewniane bramy segmentowe mają również bogate wzornictwo i są zwykle dostępne w dwóch wariantach:

  • klasycznym z zachowaniem naturalnej struktury drewna;
  • z indywidualnym tłoczeniem (do wyboru z gotowych modeli lub wykonanym na zamówienie na podstawie własnego projektu).

Innym rodzajem nowoczesnych technologicznie bram – są bramy rolowane (roletowe). Ich konstrukcja jest podobna do bram segmentowych. W tym przypadku mamy również do czynienia z segmentami odpowiednio ze sobą połączonymi. Różnica dotyczy materiału z których owe segmenty są wykonane oraz sposobie montażu i otwierania się bramy. Segmenty bram rolowanych wykonane są zwykle z lameli aluminiowych pokrytych bezbarwnym lakierem (choć istnieje możliwość wybory lakieru kolorowego) oraz wypełnionych pianką poliuretanową. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji istnieje możliwość zamówienia bram rolowanych wykonanych na przykład ze stali ocynkowanej metodą Sendzimira. Brama rolowana może również przybrać formę krat rolowanych (krata w kształcie plastra miodu) zapewniając optymalną wentylację pomieszczenia (np. garaży podziemnych).

Mechanizm otwierania i zamykania bram rolowanych polega na zasadzie zwijającej i rozwijającej się rolety. Płaszcz bramy nawija się na wał napędowy (nawojowy) umieszczony w kasecie, która może zostać zamontowana na zewnątrz bądź wewnątrz pomieszczenia (np. hali czy garażu). Bramy rolowane, w zależności od producenta, są dostępne również w niestandardowych wymiarach i wykonywane pod indywidualne zamówienia. Warto również podkreślić, że bramy rolowane są w pełni zautomatyzowane w standardzie z możliwością ręcznej ich obsługi (np. w razie awarii prądu).

Bramy segmentowe – uniwersalizm w przystępnej cenie

Niewątpliwą zaletą bram segmentowych, jest ich przystępna cena i różnorodne wzornictwo, które idealnie komponuje się z różnego typu budownictwem – klasycznym oraz nowoczesnym. Swoją popularność zawdzięczają między innymi dzięki doskonałemu połączeniu wysokiej jakości wykonania z przystępną ceną. Bramy tego typu są zazwyczaj polecane jako bramy garażowe w budownictwie mieszkalnym, ale i przemysłowym – nowoczesnym i po renowacji. Bramy segmentowe mogą być montowane zarówno w garażach o prostokątnym otworze, jak i z pełnym lub niepełnym łukiem czy ściętymi narożnikami. Ich wadą może być konieczność pozostawienia miejsca na suficie do montażu prowadnic.

Dzięki zastosowanemu ociepleniu są energooszczędne, a także zapewniają maksymalną izolację termiczną i akustyczną (przy panelach grubości 45 mm). A szeroka gama dostępnych wykończeń pozwala bramy segmentowe dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Personalizacja może dotyczyć nie tylko koloru bramy, ale również:

– jej powierzchni (np. struktura gładka lub woodgrain);
– wzorów przetłoczeń (np. wąskie lub szerokie, typu Microline bądź kasetony);
– jej powłoki (np.Stain, Microline Stain).
– materiału wykonania paneli (możliwa opcja drewniana – z litego, surowego drewna sosny nordyckiej lub drewna okoumé)

Wśród możliwych do zastosowania dodatkowych rozwiązań można wymienić:

– pakiety antywłamaniowe i fotokomórki w świetle bramy;
– napędy z intuicyjnym trybem programowania i zestawem pilotów;
– drzwi, okna, świetliki czy klamki w różnych wariantach;
– zintegrowane sterowanie w bramach przemysłowych.

Bramy rolowane – różnorodność zastosowań

Bramy rolowane są wykorzystywane zwykle do zamykania otworów budynków i hal, znajdując zastosowanie zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych z montażem na zewnątrz bądź wewnątrz pomieszczania. Są wykonywane na zmówienia przez co dają możliwość dostosowania ich do indywidualny preferencji, co z kolei przekłada się na ich szerokie zastosowanie w biznesie, ale także w budownictwie mieszkalnym jako bramy garażowe.

Bramy rolowane są zautomatyzowane w standardzie, co zwiększa komfort ich użytkowania. Ponadto, dzięki zastosowaniu aluminium są niezwykle trwałe i odporne na korozję. Podobnie jak bramy segmentowe zapewniają również właściwą izolację termiczną i akustyczną. Innowacyjne rozwiązania pozwala na zastosowanie wysokiej jakości form profilu umożliwiającego ciasne zwijanie pancerza zmniejszające wysokość nadproża. Niestety montaż bram tego typu wiąże się z znacznie większym wydatkiem.

Funkcjonalność i różnorodność zastosowań czyni bramy rolowane doskonałym rozwiązaniem dla biznesu, ponieważ są one dostępne w niestandardowych rozmiarach oraz pozwalają na zastosowanie indywidualnych rozwiązań dostosowanych do określonego rodzaju pomieszczeń oraz sposobu ich wykorzystywania. Istnieje więc możliwość między innymi:

  • montażu drzwi wślizgowych (w części stałej lub ruchomej bramy);
  • wycięcia otworów świetlnych bez utraty ciepła;
  • montażu zabezpieczeń antywłamaniowych;
  • zastosowania automatycznego, obustronnego zaryglowania sworzniowego;
  • montażu zabezpieczenia przeciwwypadkowego w postaci listwy kontaktowej;
  • wdrożenie rozwiązań przeciwpożarowych.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.