Budleja trójkolorowa – charakterystyka uprawy i pielęgnacji

Budleja trójkolorowa nie jest gatunkiem botanicznym w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest to zestaw trzech sadzonek, które znajdują się w jednej doniczce lub są posadzone w swoim bliskim sąsiedztwie. Każda z roślin ma niepowtarzalny kolor. Dzięki temu cały zestaw wygląda zjawiskowo. W skład nietypowej kompozycji wchodzą trzy różne odmiany (Budleja ‘Royal Red’, ‘Nanho Blue’ lub ‘Black Knight’, ‘White Profusion’). Sadząc te trzy rośliny w jednym miejscu, zyskamy więc krzew o trzech kolorach. Odmiana ‘Royal Red’ odpowiada za czerwoną barwę, ‘Black Knight’ kwitnie na purpurowo, a ‘White Profusion’ ma niebieskie kwiaty. Budleja trójkolorowa tricolor zestaw dostępna jest w sklepach ogrodniczych oraz w szkółkach. Sadzonki w doniczkach zawierają więc trzy różne odmiany.

Pochodzenie rośliny i przynależność botaniczna

Rodzaj budleja należy do rodziny trędnikowatych. Roślina w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej oraz w Południowej. Niektóre gatunki spotkać można też w Azji. W naszym klimacie uprawiani są liczni przedstawiciele budlei, dość dobrze znoszą surowe zimy i upalne lata. W Polsce najczęściej sadzona jest budleja davida. Inna nazwa rośliny to motyli krzew albo omżyn dawida. Trójkolorowa budleja dawida występuje w stanie naturalnym w Chinach oraz w Japonii. Roślina trójkolorowa tricolor zestaw cieszy się wielką popularnością również w naszym kraju.

Morfologia rośliny

Budleja ma zazwyczaj postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Charakteryzuje się szybkim i intensywnym wzrostem. W stanie naturalnym może osiągnąć nawet kilkadziesiąt metrów. Na pędach znajdują się włoski. Starsze łodygi są zdrewniałe, a młodsze są wiotkie i giętkie. Łodyga jest wyraźnie czterokancista. W naszym klimacie rośliny zrzucają liście na zimę, ale tropikalni kuzyni mogą być zimozieloni. Na łodygach widnieją też przylistki w zredukowanej postaci. Ogonki liściowe są zazwyczaj krótkie, a sama blaszka liściowa jest silnie wydłużona, od spodu pokryta kutnerem.

Roślina wytwarza piękne kwiaty, które zebrane są w charakterystyczne wiechy. Kwiaty mogą być purpurowe, niebieskie, białe i różowe. Są wonne, wytwarzają dużo nektaru i wabią owady zapylające. Po kwitnieniu budleja tworzy owoce. Są to dwuklapowe torebki, w których znajdują się liczne nasiona. Nie mają znaczenia dekoracyjnego, nie służą też do amatorskiego rozmnażania roślin.

Motyl na kwiatku budlei
https://pixabay.com

Budleja trójkolorowa w ogrodzie

Zestaw trzech sadzonek, które tworzą budleję tricolor, charakteryzuje się podobnymi wymaganiami. ‘Black Knight’ wytwarza najciemniejsze kwiaty, jakie udało się do tej pory uzyskać. Pojawiające się grona kwiatowe są bardzo zwarte. Krzew ten potrzebuje zacisznego miejsca. Wymaga też sporego nasłonecznienia, aby pędy były zwarte, a kwiaty dobrze wybarwione.

‘Red Royal’ tworzy bardziej kulisty pokrój, kwiaty są purpurowe, pachną bardzo intensywnie. Zestaw 3 motylich krzewów zawiera również białe kwiaty, które zapewnia odmiana ‘White Profusion’. Krzew ten charakteryzuje się długim okresem kwitnięcia, dlatego chętnie wybierany jest do nasadzeń parkowych. Trójkolorowa budleja davida to tak naprawdę trzy różne odmiany. Mają one jednak bardzo zbliżone pokroje i wymagania, dlatego przyjęło się mówić, że to budleja tricolor.

Wymagania i pielęgnacja budlei

Trójkolorowa budleja davida nie jest rośliną wymagającą, ale należy wiedzieć, jak zapewnić jej optymalne warunki wzrostu. Dbając o roślinę, gwarantujemy sobie zjawiskowy i niepowtarzalny krzew w ogrodzie. Roślina trójkolorowa tricolor zestaw dostępna jest w jednym pojemniku lub jako zestaw trzech sadzonek. Sadzonki w doniczkach mogą być ozdobną balkonów i tarasów, należy je jednak zabezpieczyć przed zimą.

Wymagania siedliskowe trójkolorowej budlei dawida

Roślina wymaga miejsc osłoniętych od wiatrów. Wytrzymuje niewielkie przymrozki, ale w miejscach narażonych na silnie i wietrzne zimy, powinna być osłaniana. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, żyznej, z dużą zawartością próchnicy. Powinna być nawożona regularnie w okresie silnego wzrostu oraz regularnie przycinana. Najlepszy odczyn podłoża dla budlei trójkolorowej tricolor mieści się w przedziale 5,5 do 6. Budleję kupuje się w pojemnikach.

Sadzonki w doniczkach można wysadzać do gruntu w ciągu całego roku. Najlepszą porą jest wiosna lub jesień. Zimą można sadzić rośliny, ale tylko, kiedy gleba nie jest zamarznięta. Dołek pod roślinę najlepiej wzbogacić kompostem. Dzięki temu roślina podczas wzrostu otrzyma dawkę nawozu. Zabieg ten polepszy strukturę gleby i zwabi organizmy pożyteczne. Podczas zimy roślina może przemarzać. Nie dzieje się nic złego, kiedy przemarzną pędy. Nie można dopuszczać do przemarzania dolnej części rośliny. Warto osłaniać szyjkę korzeniową za pomocą gałązek z jodły lub słomą. Podczas lekkich zim roślina nie traci liści, co może być jej dodatkowym atutem. W przypadku większości odmian liście nie wybarwiają się jesienią.

Pielęgnacja i cięcie budlei

Najważniejszym zabiegiem, o którym należy pamiętać, jeśli w naszym ogrodzie rośnie trójkolorowa budleja dawida, jest cięcie. Najlepszym terminem przycinana pędów rośliny jest wczesna wiosna. Należy skrócić wszystkie gałązki krzewu. Nawet silne cięcie jest korzystne dla rośliny.

Odmiany wchodzące w zestaw 3 budlei doskonale znoszą cięcie. Można wykonywać je również w czasie kwitnienia, pobudza to roślinę do tworzenia nowych pędów kwiatowych. Sadzonki w doniczkach i pojemnikach balkonowych należy przycinać częściej. Dzięki temu roślina nie straci swojego zwartego pokroju. Cień sprawia, że roślina wydłuża swoje pędy, dlatego krzewy powinny rosnąć na stanowisku słonecznym.

Budleja jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Czasem może pojawiać się przędziorek lub mączniak prawdziwy. Właściwe nawożenie rośliny sprawi, że będzie ona bardziej odporna na choroby i okresowy brak wody. Trzeba pamiętać o odpowiednim stosunku azotu do fosforu i potasu. Nawożenie powinno zakończyć się już we wrześniu, aby przygotować roślinę do spoczynku. Na glebach żyznych i zasobnych w próchnicę, roślinę podlewa się tylko podczas suszy.

Pielęgnacja budlei w ogrodzie
https://pixabay.com

Budleja tricolor zestaw 3 roślin w ogrodzie

Budleja najlepiej czuje się posadzona wprost do gruntu. Świetny efekt uzyskuje się, sadząc zestaw trzech sadzonek blisko siebie. Aby zwiększyć efekt dekoracyjny, zapewnić sobie niepowtarzalny zapach, można blisko siebie posadzić większą ilość roślin.

W słoneczne dni, podczas intensywnego kwitnienia w ogrodzie zagoszczą motyle, bzygi i pszczoły. Roślina jest bardzo miododajna, silne wabi owady zapylające. Jest to doskonała roślina dla osób lubiących oglądać owady podczas pracy. Warto też zaznaczyć, że obecność dobroczynnych bzygów sprawia, że ogród jest chroniony przed szkodnikami. Budleja wykorzystywana jest także w medycynie. Substancje zawarte w roślinie przyspieszają gojenie się ran, dlatego są składnikiem maści i kremów.

Popularne i mniej znane odmiany budlei

Budleja trójkolorowa tricolor zestaw to niejedyna interesująca roślina z tej rodziny. Warto zapoznać się z krewnymi budlei oraz z ciekawymi odmianami uprawianymi w naszym klimacie.

Najważniejsze odmiany budlei

Oprócz przedstawicieli, którzy tworzą trójkolorową budleję dawida należy poznać inne odmiany dobrze prezentujące się w ogrodach.

  • ‘Pink Delight’ – odmiana o dużych kwiatostanach, które osiągają wielkość nawet do 40 cm. Kwiaty są barwy różowej. Liście jesienią przebarwiają się na piękny, żółty kolor.
  • ‘Santana’ – ciekawa odmiana o silnie wybarwionych, dwukolorowych liściach. Kwiaty są nieco mniejsze, w kolorze ciemnego fioletu. Kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach, ponieważ nie osiąga dużej wielkości.
  • ‘Sungold’ – roślina tworzy nietypowe kwiaty. Są delikatne o niepowtarzalnym, pomarańczowym kolorze. Środek pojedynczego kwiatu jest ciemniejszy.
  • ‘Skyblue’ – odmiana karłowa o intensywnie niebieskich gronach.

Mniej znane odmiany budlei

  • ‘Blue Chip’ – typowa miniaturowa odmiana, która doskonale sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Sadzonki w doniczkach doskonale wyglądają na balkonach oraz na tarasach. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu, roślina kwitnie aż do przymrozków. Odmiana powstała w Stanach Zjednoczonych i jest krzyżówką dwóch gatunków budlei. Odporna jest na suszę oraz na mróz. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W ogrodach może służyć jako roślina okrywowa.
  • ‘Flower Power’ – to wielobarwna odmiana budlei. Tworzy niesamowite kwiatostany. Zamknięte kwiaty są fioletowe, a po otwarciu są pomarańczowe. Dzięki temu cała wiecha wygląda niezwykle efektownie. Prawdziwa gratka dla koneserów. Warto też zaznaczyć, że roślina jest niewielka i świetnie sprawdzi się w pojemnikach.
Białe kwiaty budlei
https://pixabay.com

Inne gatunki budlei

Omawiając mniej znane gatunki budlei należy wspomnieć o budlei skrętolistnej. Roślina tworzy krzewy o niezbyt zwartym pokroju. Pędy rosną bardzo szybko, są wiotkie i giętkie. Roślinę można formować i nadawać jej kształt niewielkiego drzewka. Świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, a także w parkach. W okresie kwitnienia cała roślina obsypana jest kwiatkami. Długie pędy aż uginają się od fioletowych kwiatostanów.

Na uwagę także zasługuje budleja Weyera. Ten krzew dorastać może nawet do 4 metrów. Ma luźny pokrój i bardzo szybko rośnie. Wymaga ostrego cięcia, nawet kilka razy w roku. Wytwarza pomarańczowe kwiaty, które tworzą wiechy. Skupiska kwiatów na wiechach są zebrane w punkty. Kwiaty bardzo przyjemnie pachną i przyciągają motyle. Gatunek ten uznawany jest za dość trudny w uprawie, głównie ze względu na wrażliwość na mróz. Mówi się, że to roślina kolekcjonerska, dla prawdziwych pasjonatów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.