Budowa altany ogrodowej krok po kroku – wszystko, o czym powinieneś pamiętać

Posiadacze własnych ogrodów często marzą o tym, by czymś zająć wolną przestrzeń. By spożytkować ją w taki sposób, aby jednocześnie dobrze współgrała wizualnie z resztą ogrodu. Idealnym rozwiązaniem tego problemu wydaje się postawienie altany ogrodowej, która zarówno spełni oczekiwania dobrego wyglądu i wpasowania się w ogrodową kompozycję. Będzie także świetnym miejscem na towarzyskie spotkania.

Jak zrobić altanę w ogrodzie?

Altany w ogrodzie powstać mogą dwojako. Pierwszą opcją — łatwiejszą, choć nie dającą satysfakcji z dobrze wykonanej pracy jest po prostu zakup gotowego produktu.
Drugim rozwiązaniem jest postawienie jej samodzielnie od zera. Tylko jak się za to zabrać oraz o czym należy pamiętać?

W tym artykule znajdą się odpowiedzi na pytania:

  • Jaki rodzaj altany wybrać oraz ich plusy i minusy.
  • Jakie drewno najlepiej się sprawdzi do postawienia drewnianej budowli.
  • Jakie są wymogi prawne.
  • Jak przeprowadzić budowę altany ogrodowej krok po kroku.

Altana ogrodowa — drewniana czy murowana?

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja spełnią warunki wizualne i funkcjonalne. Jednak przed podjęciem decyzji, warto jest rozważyć plusy i minusy każdej z nich.

Altana ogrodowa drewniana — plusy:

  • Najważniejszym atutem drewnianej budowli jest łatwość w jej stawianiu oraz składaniu w razie takiej konieczności. Zabrać się za to może dosłownie każdy, kto posiada odrobinę zręczności, czasu oraz samozaparcia.
  • Drewno pasuje do każdego rodzaju budowli oraz wyglądu ogrodu.
  • Stosunkowa niska cena.
Fragment drewnianej altany ogrodowej
https://pixabay.com

Altana ogrodowa — minusy:

  • Drewno wymaga stałego dbania, to znaczy częstej impregnacji, bez której zacznie butwieć.

Altana ogrodowa murowana — plusy:

  • Tak samo, jak drewno, zabudowa murowana bardzo dobrze komponuje się na tle reszty ogrodu oraz będzie pasować do wizerunku domu.
  • Nie ma konieczności zabezpieczania budowli przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Altana ogrodowa murowana — minusy:

  • Budowa takiej altany wymaga już nieco wiedzy z zakresu budownictwa.
  • Nie ma możliwości łatwego demontażu budowli w razie takiej potrzeby.
  • Koszt będzie większy, aniżeli w przypadku altany drewnianej.

Jeśli drewniana, to jakie wybrać drewno?

W przypadku tak niewielkiej budowli, jaką jest altana ogrodowa, najlepiej sprawdzą się dwa rodzaje drewna. Pierwszą opcją jest drewno pochodzące z drzewa świerkDrugą natomiast jest drewno sosnowe. Obydwa rozwiązania przyniosą oczekiwane rezultaty. Będą znakomicie współgrać z otoczeniem, a także sprawdzą się wizualnie w bliskości innych budowli, na przykład domu.

Co na to przepisy? Wymogi prawne

Przymierzając się remontu swojego ogrodu, warto jest wcześniej zorientować się o konieczność posiadania odpowiednich zezwoleń na budowę. Przy budowie altan jednak, w większości przypadków żadne z pozwoleń nie będzie potrzebne.

Przepisy prawne mówią bowiem o tym, że jeżeli budowla będzie posiadać tylko parter oraz nie przekroczy powierzchnią 35 metrów kwadratowych, nie wymaga pozwolenia. Jedna taka budowla może znajdować się na terenie o wielkości 500 metrów kwadratowych.

Altana zatem nie wymaga pozwolenia na budowę.

Drewno na altane ogrodową
https://www.pexels.com

Krok 1 – projekt

Planowanie budowy altany ogrodowej drewnianej najlepiej jest rozpocząć jeszcze przed urządzeniem pozostałej części ogrodu. Dlaczego?

Ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu można będzie wykorzystać większą powierzchnię na samą altanę, bez obaw naruszenia struktury pozostałych elementów ogrodu. Wszelkie ścieżki, dodatkowe oświetlenie czy inne elementy, które są przewidywane jako część mającej powstać drewnianej budowli, będą mogły bez przeszkód znaleźć dla siebie miejsce na przestrzeni ogrodu. Niemniej nie zawsze pomysł o budowie altany pojawia się wystarczająco wcześnie.

Jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, konieczne będzie posłużenie się planem budowy, aby dokładnie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych części na powierzchni.

Wyznaczenie terenu pod altanę

Pierwszym krokiem samego projektowania budowy, będzie wyznaczenie terenu pod altanę. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczą do tego kołki oraz sznurek. Po odmierzeniu odpowiednich odległości kołki należy umieścić w ziemi w wyznaczonych miejscach, a następnie zamocować do nich sznurek. W taki sposób plan narysowany na papierze zostanie urzeczywistniony na gruncie.

W przypadku prostokątnego planu altany, nie będzie większego problemu ze wstawieniem kołków w ziemię. Wystarczy bowiem odmierzyć odpowiednie odległości i zmierzyć kąt prosty. Jeśli jednak planowana altana ma posiadać kształt sześciokąta, należy w pierwszej kolejności wyznaczyć okrąg o takiej powierzchni, jaką finalnie ma zajmować altana. Następnym krokiem będzie odmierzenie równej długości odcinków.

Krok 2 – podstawa

Podstawa, czyli innymi słowy fundament całej budowli. Bez równej podstawy, cała altana może być finalnie do demontażu. Jak więc wykonać odpowiednią podstawę dla budowli?

Należy rozpocząć od wykopania dołu, którego krawędzie powinny być o mniej więcej trzydzieści do pięćdziesięciu centymetrów szersze od samej planowanej powierzchni altany. Następnym krokiem będzie utwardzenie gruntu oraz jego wyrównanie. Później pozostaje już tylko stworzyć szalunek z drewnianych desek ustawionych pionowo w taki sposób, aby tworzyły obramowanie dla budowli. Deski powinny wystawać ponad powierzchnię ziemi.

Gdy szalunek jest już gotowy, można wylać pierwszą warstwę betonu, którą należy zabezpieczyć przed wilgocią po około tygodnia czasu schnięcia. Takim zabezpieczeniem może być warstwa bitumiczna, którą smaruje się wylany beton. Po wyschnięciu można wylać drugą warstwę betonu.

Krok 3 – zabezpieczenie drewna

Krokiem trzecim powstawania drewnianej altany jest zabezpieczenia drewna, czyli tak zwana impregnacja. Jest to krótko mówiąc nasycenie drewna specjalnym środkiemktóry będzie chronić je przed niekorzystnymi warunkami biologicznymi oraz atmosferycznymi. Odpowiednio zaimpregnowane drewno zachowa niezmienny wygląd przez wiele lat, oraz jego życie zostanie wydłużone.

Impregnacja drewna może odbywać się na kilka różnych sposobów. Wybór ostatecznie nie ma większego znaczenia, jeśli całość zostanie dobrze wykonana. Jednak warto zapoznać się z możliwościami.

Wyróżnia się impregnację głęboką, powierzchniową oraz ciśnieniowo próżniową. Najpopularniejszym jednak sposobem i co najważniejsze, najłatwiejszym do samodzielnego wykonania jest impregnacja powierzchniowa. Zaletą takiej formy zabezpieczenia drewna jest to, że można ją wykonać nawet na drewnie, które już wcześniej zostało zaimpregnowane inną metodą. Drewno nasycane jest środkiem grzybobójczym do głębokości mniej więcej dziesięciu milimetrów.

Krok 4 – podłoga

Jeśli fundament jest już gotowy, w kolejnym kroku należy przymocować do niego belki podwalinowe, które stanowić będą konstrukcję nośną podłogi. Zadbać należy przede wszystkim o równy poziom, dlatego najlepiej będzie zaopatrzyć się w poziomicę. Powinny zostać wypoziomowane oraz ułożone pod kątem prostym.

Podłogę mogą tworzyć różne surowce. Do najpopularniejszych jednak należą zwykłe drewniane deski, które gotowe można już znaleźć na sklepowych półkach. Deski można przygotować również na własną rękę, jednak zajmuje to znacznie więcej czasu i wysiłku. Dla kogoś jednak, kto chciałby postawić drewnianą altanę ogrodową w stu procentach od zera we własnym ogrodzie, będzie to wręcz idealne rozwiązanie.

Krok 5 – ściany

Przyszedł czas na szkielet altany ogrodowej. W każdym kącie powinny znaleźć się pionowo ustawione słupy, przymocowane do betonowej płyty za pomocą regulowanej kotwy. Drewniane belki należy wsunąć do kotem i przykręcić śrubami. Następnie trzeba postawić ścianki. Możliwości w tej sytuacji jest kilka. Za ścianki bowiem mogą służyć drewniane kratownice, specjalnie przygotowane deski, już gotowe do kupienia, bądź własnoręcznie przygotowane deski.

Samodzielnie stawiając ścianki i przymocowując je do szkieletu budowli, który tworzą drewniane belki w kątach przyszłej budowli, dobrze jest już wiedzieć, czy w ściankach moją pojawić się otwory na okna, czy budowla nie będzie ich posiadała, a w zamian za to, będzie dla przykładu otwarta z jednej strony. Po postawieniu ścianek, w przypadku pomyłki należeć będzie rozebrać postawione drewniane ścianki.

Krok 6 – dach

Dach w przypadku drewnianej altany nie jest koniecznością. Wiele osób decydujących się na taką formę urozmaicenia wolnej przestrzeni w swoim ogrodzie, nie decyduje się na dach. Niektórzy wolą wykorzystać parasol do uchronienia się przed słońcem czy deszczem. Dach w ogrodowej altanie ma jednak pewną zasadniczą funkcję. Mianowicie, w momencie, gdy nadchodzi jesień, bądź nawet zima i pojawiają się temperatury poniżej zera, wciąż można przechowywać meble w altania. We wnętrzu altany drewnianej w ogrodzie można będzie dzięki takiemu rozwiązaniu przechowywać zarówno meble ogrodowe, jak i takie wykonane z drewna. Będzie to możliwe dzięki impregnacji drewna oraz wylewki.

Przy budowie altan w ogrodzie można zdecydować się na wykonanie dachu z następujących surowców:

  • papa,
  • dachówki,
  • strzecha drewna,
  • łupek mineralny,
  • deski.
Oświetlona altana ogrodowa w nocy
https://www.pexels.com

Dach najprościej będzie się wykonywać, jeśli będzie płaski. Nie będzie on jednak wyglądał tak samo ładnie wizualnie, jak w przypadku dachu spadzistego. Prawda jest taka, że altana z dachem, który ma tyle samo spadów, co sama altana ścian, będzie wyglądał najbardziej efektownie. Jak się zabrać za budowę dachu? Najpierw trzeba obsadzić murłatę, łączącej ściany oraz zadaszenie. Następnie pozostaje już tylko wykończyć dach papą, dachówkami czy po prostu zwykły drewnianymi deskami.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.