Budowa bramy przesuwnej – krok po kroku

Budowa bramy przesuwnej w ostatnich latach stała się bardzo popularnym rozwiązaniem. Zaletami jej posiadania są wygoda użytkownika oraz estetyczny wygląd naszego pięknego ogrodu. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę bramy przesuwnej na swojej posesji, musimy sprawdzić czy posiadamy na to odpowiednią ilość miejsca. Musimy również zdecydować, czy będziemy bramę przesuwać własnoręcznie czy automatycznie. Pierwszym naszym zadaniem będzie zmierzenie, czy brama będzie mogła przesunąć się w bok.

Budowa bramy przesuwnej – jak to zrobić?

Aby określić minimalną długość bramy, którą mamy w planie skonstruować, musimy najpierw zmierzyć szerokość wjazdu na działkę. Długość całkowitą bramy określa szerokość wjazdu oraz przeciwwaga bramy. Należy przy tym pamiętać, że aby brama była zbudowana zgodnie z przepisami, musi być dłuższa niż 2,4 m. Następnie musimy zrobić dokładny pomiar i przygotować fundament.

Jak tego dokonać?

Zaczynając przygotowywać projekt fundamentu, pamiętajmy o tym, by pozostawić miejsce na montaż napędu bramy, jeśli planujemy budowę automatycznej lub myślimy o budowie takiej dopiero w przyszłości. Dokładne informacje na temat budowy fundamentu znajdziemy w instrukcji dołączonej do zakupionej przez nas bramy – dowiemy się z niej m.in. jaka powinna być długość i głębokość fundamentu. Wymiary te możemy także obliczyć sami. Długość fundamentu pod montaż wózków bramowych jest taka sama jak długość przeciwwagi bramy.

Długość przeciwwagi możemy obliczyć w taki sposób, że od długości całkowitej bramy odejmujemy szerokość wjazdu na działkę. Głębokość fundamentu powinna być na tyle duża, by sięgała poniżej głębokości przemarzania gruntu – zazwyczaj wynosi ona 1,2 m. Szerokość fundamentu wynosi ok. 30-40 cm. Jeśli znamy już dokładne wymiary, możemy przejść do wylewania fundamentów. Na końcach tężejącego betonu, możemy umieścić gwintowane pręty, będące niezbędnym akcesorium do zamontowania wózków bramy przesuwnej. Na wystające końcówki prętów mocujemy wózki jezdne – umieszczamy je równolegle do słupków.

Jak zakończyć projekt?

Na tym budowa bramy przesuwnej się nie kończy. Kolejnym krokiem jest wstawienie bramy w wózki bramowe. Teraz możemy przejść do umieszczenia rolki najazdowej u dołu bramy oraz gniazda najazdowego w słupku, do którego brama ma docierać.(gniazdo najazdowe jest dodatkowym punktem podparcia dla zamkniętej bramy). Jednym z ostatnich kroków jest przymocowanie rolki na górze bramy na odpowiedniej wysokości umożliwiającej jej działanie w “ceowniku” wspawanym w jej górną część. Jeśli wybraliśmy dobre, trwałe materiały i akcesoria potrzebne do budowy bramy przesuwnej, z pewnością będziemy zadowoleni z efektu swojej pracy przez długie lata. Budowa bramy przesuwnej jest gwarancją wygodnego użytkowania. Nasza działka, na której taka brama się pojawi, nabierze nowoczesnego charakteru.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.