Budownictwo przemysłowe, a domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne od budynków przemysłowych różni przede wszystkim podejście do powstawania konstrukcji. Domy jednorodzinne powstają w naszym klimacie najczęściej jako pełne konstrukcje wykonane z betonu komórkowego, ceramiki, silikatów, betonu lekkiego lub drewna. Natomiast hale przemysłowe czy budynki inwentarskie to specjalne, modułowe, prefabrykowane elementy stalowe. Mimo podobnych materiałów izolacyjnych używa się ich nieco inaczej, biorąc pod uwagę różne zastosowania tych odmiennych budynków.

Styropian w domu jednorodzinnym

Już na etapie projektu powstają założenia o energooszczędności powstającego domu. Coraz częściej wznoszone są budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię, a nawet konstrukcje pasywne. Oprócz uwzględnienia odpowiednich materiałów do budowy ustala się również, jakie mają spełniać wymogi i parametry przewodzenia ciepła – im niższe, tym dom cieplejszy, o mniejszym apetycie na ogrzewanie zimą, a latem zapewniający chłód bez konieczności inwestycji w klimatyzację. W przypadku domów jednorodzinnych często termoizolację wykonuje się z najlepszych możliwie jakościowo materiałów, o znacznej trwałości, obliczonej na dziesięciolecia.

Podczas ocieplania domu jednorodzinnego istnieje możliwość doboru kilku rodzajów styropianu, zależnie od miejsca ich zastosowania. W dodatku dom jednorodzinny jest małą stosunkowo powierzchnią, o wielu załamujących się krawędziach i wnękach, gdzie nie każdy typ ocieplenia może być zastosowany bez konieczności pracochłonnej obróbki. Ponadto materiał używany do termoizolacji posadzek nie musi być aż tak wytrzymały, jak w przypadku budynków użyteczności publicznej czy hal przemysłowych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć płyt XPS także w domu jednorodzinnym – chociaż jest to trochę inwestycja na wyrost, taki materiał będzie jednak w przypadku zastosowania go w budynku mieszkalnym niezniszczalny. Może się nawet okazać, że termoizolacja będzie miała o wiele wyższą trwałość niż konstrukcja dachowa czy wykończenia ścian od wewnątrz.

Ekonomicznie w przemyśle

Zakład przemysłowy, hala produkcyjna czy nowoczesne budynki inwentarskie mają powstać szybko i być możliwie jak najprędzej oddane do użytku, by mogły zacząć zarabiać, a w konsekwencji zwrócić nakłady poniesione przez ich wzniesienie. Budowa ma nie generować wysokich kosztów, ale jednocześnie zachowywać wszystkie, konieczne parametry dobrej termoizolacji. Budynki przemysłowe wymagają zapewnienia dobrej izolacji, chociaż nie w takim zakresie jak domy jednorodzinne. Nie ułatwia tego niestety materiał, którego używa się do wznoszenia tych budynków, czyli stal. Jest to materiał bardzo mocno się nagrzewający latem i szybko przemarzający zima. Dlatego też do ich ocieplenia używa się płyt styropianowych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła połączonego z wysoką odpornością na duże różnice temperatur oraz urazy mechaniczne. Częstym gościem takich izolacji są płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS 300. Mogą one służyć nawet do wykonania ociepleń hal namiotowych, tunelowych i łukowych. Płyty z tego typu styropianu idealnie pracować będą jako termoizolacja mocno obciążanych posadzek ułożonych nawet na wilgotnym gruncie.

Mimo że produkty używane do ociepleń domów jednorodzinnych i budynków przemysłowych bywają takie same, to ze względu na inną konstrukcję oraz materiały używane do wznoszenia tych projektów, inaczej będą dobierane wartości i parametry ocieplenia oraz grubość stosowanych w nich warstw. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w budynkach przemysłowych duże znaczenie będzie miał wpływ niekorzystnych warunków panujących wewnątrz pomieszczeń, co w domach jednorodzinnych nie występuje w ogóle. Materiał w halach często będzie zmuszony pracować w warunkach dużej wilgoci, unoszących się oparów itp., natomiast dom stanowi środowisko bardziej przyjazne, nie tylko dla zamieszkujących go ludzi, ale i materiałów używanych do ocieplenia ścian, podłóg i pokryć dachowych.

Bez względu na to, jaka konstrukcja wymagać będzie izolacji termicznej, warto zwracać uwagę na jakość kupowanych produktów i źródło ich pochodzenia. Najlepszym wyborem jest korzystanie z usług dostawców, którzy mają ogromne doświadczenie na rynku styropianów i potrafią zapewnić swoim klientom produkty najlepszej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Styropianonline.pl i zapoznania się z ofertą styropianów XPS, EPS i płyt PIR, które dostępne są od ręki w korzystnych cenach. Wystarczy kliknąć poniższy link:

Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.