Bukszpan drobnolistny – sadzenie, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Bukszpan jest bardzo popularnym krzewem ozdobnym, często uprawianym w Polsce. Jedną z jego odmian jest bukszpan drobnolistny. Jest on popularny ze względu na to, że daje mnóstwo możliwości w naszym ogrodzie. Możemy go wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Aby był dla nas użyteczny i zachował atrakcyjny wygląd, musimy zadbać o jego pielęgnację. Należy go przede wszystkim posadzić w odpowiednim miejscu, a w kolejnych etapach jego życia dokonywać odpowiedniego cięcia i rozmnażania.

Bukszpan porady

Istnieje kilkadziesiąt gatunków bukszpanu, ale każdy z nich ma cechy wspólne. Są to przede wszystkim zielone liście, które zachowują swój wygląd przez cały rok. Ich cechą charakterystyczną jest jajowaty kształt. Ponadto, liście bukszpanu są od dołu zdecydowanie jaśniejsze niż na górnej części. Ich długość wynosi od 1 cm do 4 cm, w zależności od odmiany.

Bukszpan drobnolistny jest w stanie po kilku latach osiągnąć wysokość około 1,2 – 1,5 m. Przez większość roku liście bukszpanu będą zielone, ale w okresie zimowym zmienią odcień na brązowy. Natomiast lub w marcu przypada dla bukszpanu okres kwitnięcia, podczas którego pojawią się drobne, żółte kwiaty. Minusem tego zjawiska jest wydzielanie przez bukszpan bardzo charakterystycznego, intensywnego zapachu, który nie jest szczególnie przyjemny. Z powodu swojego zapachu bukszpan drobnolistny w okresie kwitnienia przyciąga różne owady.

Gleba odpowiednia dla bukszpanu

Bukszpan drobnolistny doskonale przyjmie się praktycznie na każdej glebie i zakwitnie nam w każdych warunkach. Ziemia, na której posadzimy nasz bukszpan, nie musi być szczególnie żyzna. W zupełności wystarczy umiarkowana gleba o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko zasadowym. Jedyne co powinno być wykluczone, to sadzenie bukszpanu na glebie piaszczystej i terenach podmokłych. To jedyne podłoże, którego bukszpan nie lubi, ale nie jest przesadzone, że nie urośnie.

Jeżeli już zdecydujemy się go posadzić na piaszczystej glebie, należy wcześniej przerobić ziemię z użyciem dużej dawki kompostu.  Znaczące może być też otoczenie, w którym posadzimy naszą roślinę. Bukszpan drobnolistny nie przepada za towarzystwem iglaków. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na kwaśny odczyn gleby. Ziemia powinna wiec być przepuszczalna i wilgotna. Nie może być jednak zbyt wilgotna. Unikajmy podłoża z zastojem wody. Dobrze sprawdzi się zwykła ziemia ogrodowa. Wartość pH odpowiednia dla bukszpanu powinna wynosić od 7 do 8.

Bukszpan drobnolisty rosnący w słońcu
https://pixabay.com

Bukszpan a nasłonecznienie

Bukszpan drobnolistny nie potrzebuje dużej ilości światła. Wręcz nie toleruje on pełnego nasłonecznienia. W przypadku gdy poddajemy go ciągłej ekspozycji na światło, może dojść do uszkodzenia liści. O wiele lepiej będzie mu w cieniu niż w pełnym słońcu. Nie będzie miał problemu z umiarkowanym nasłonecznieniem. Pamiętajmy, aby nie sadzić go przy ścianie południowej. Co ważne, bukszpan jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego idealnie sprawdza się jako ogrodzenie w dużych aglomeracjach miejskich. Nie przeszkadza mu umiejscowienie blisko ulicy, gdzie jest narażony na działanie spalin samochodowych. Pogoda również nie stanowi dużego problemy. Jedynie w przypadku silnych mrozów możemy go lekko osłonić

Kiedy posadzić żywopłot z bukszpanu drobnolistnego?

Na utworzenie okazałego żywopłotu, które obejmie cały nasz ogród będziemy potrzebować sporo sadzonek. Pojedyncze sadzonki bukszpanu nie są kosztowne, ale w przypadku dużej ilości terenu do obsadzenia, suma może wyjść dość spora. Możemy w takiej sytuacji sami rozmnożyć swoje rośliny. Wbrew pozorom nie zajmie nam to dużo czasu, a oszczędność będzie ogromna.

Warto najpierw oszacować ile będzie nas kosztować obsadzenie całego naszego ogrodu i zdecydować czy warto poczekać na rozmnożenie sadzonek. Zdrewniałe i wsadzone do mokrego podłoża sadzonki, bardzo szybko wypuszczają korzonki. Sadzenie można dokonywać praktycznie przez cały sezon, nic nas tu nie ogranicza. Natomiast w przypadku sadzonek doniczkowych należy robić to od marca do września. Bez problemu możemy to robić latem i na pewno zakończy się to sukcesem.

W przypadku gdy mamy sadzonki rozmnożone samodzielnie (takie z nagim korzeniem) to najlepiej sadzić je w maju. Powinny się wtedy dobrze przyjąć w podłożu. Będą miały czas, aby się rozwinąć, zanim nadejdzie okres zimowy. Optymalną porą na sadzenie będzie wczesna wiosna.

Porady dotyczace sadzenia

Zanim przejdziemy do sadzenia, pamiętajmy, aby spulchnić glebę. Warto też zasilić ją kompostem. Sadzonki umieszczamy w wykopanych, niewielkich dołkach. Ważne, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić naszych roślin. Wgłębienia robi się w równych odstępach, w dwóch rzędach. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem warto wcześniej wstawić je do wody. Dzięki temu szybciej się przyjmą.

Jeżeli zależy nam na utworzeniu żywopłotu, to musimy sadzić bardzo gęsto. Aby nasz bukszpan utworzył gęsty zielony murek, należy posadzić krzewy w odstępach maksymalnie co 10-12 cm. W przypadku chęci uzyskania wysokiego żywopłotu, zaleca się sadzenie 5-6 sadzonek na metr. Jeżeli żywopłot ma być niski, ale gęsty, warto podwoić liczbę sadzonek. Po zakończeniu procesu wkładania sadzonek w glebę, należy całość bardzo obficie podlać i przyciąć mniej więcej na 2/3 pierwotnej wysokości. Bukszpan lubi być przycinany i bardzo szybko odrasta. Dzięki przycięciu go zaraz po posadzeniu ma szanse rosnąć w miarę równomiernie. Nawet jeśli cięcie pójdzie nie do końca zgodnie z naszym planem, nie musimy się martwić. Bukszpan odradza się błyskawicznie.

Czy bukszpan drobnolistny wymaga nawożenia?

Warto od czasu do czasu nawozić bukszpan drobnolistny. Musimy natomiast być w tej kwestii ostrożni. Jeśli przesadzimy z ilością nawozu, możemy zaszkodzić naszym roślinom.

Należy pamiętać, że nawożenia trzeba dokonać najpóźniej w sierpniu. Jeżeli się spóźnimy, to nowe pędy nie zdążą się rozwinąć i zabije je zbyt niska temperatura. Dojdzie wtedy do przemarznięcia. Idealną porą, aby nawozić nasz bukszpan będzie wiosna. Dobrą porą będzie też lato. Warto skorzystać z nawożenia za pomocą kompostu, ponieważ mamy wtedy pewność, że składniki odżywcze będą powoli i mało intensywnie uwalniane do ziemi. Zapewni to naszym krzewom zdrowy wzrost. Bukszpan dość jawnie poinformuje nas, jeśli zrobimy mu krzywdę. Pojawią się na nim zżółknięte lub białe pędy. Będzie to dla nas znak, że nasze krzewy cierpią na niedobór składników odżywczych. Warto wtedy dokonać cięcia chorych liści.

Cięcie i formowanie bukszpanu

Cięcie jest dla bukszpanu formą pielęgnacji. Poprzez regularne cięcie, krzewy bukszpanu stają się gęste i mocne, ponieważ przycinanie pobudza je do wzrostu. Warto przeprowadzać ten zabieg w okresie od maja do września. Wtedy wzrost naszych roślin jest najbardziej intensywny, więc przycinanie pobudzi je jeszcze bardziej. Jeżeli dokonamy tego odpowiednio, to szybko będziemy się cieszyć gęstymi i mocnymi krzewami. Jeśli chodzi o formowanie, to wszystko zależy od naszego gustu i inwencji twórczej.

Formowania można dokonywać około sześć razy w roku. Można to robić częściej, jeśli zaplanowaliśmy sobie, że nasza roślina będzie miała skomplikowany i oryginalny kształt. Bukszpan drobnolistny można dowolnie formować, niezależnie od tego ile ma lat. Mimo upływu czasu, powinien on nadal szybko rosnąć. Pamiętajmy tylko, aby przycinania dokonywać w pochmurny dzień albo wieczorem. Przycinanie w pełnym słońcu może naszemu bukszpanowi znacznie zaszkodzić.

Jeżeli naszym celem jest uzyskanie niskiego, ale gęstego żywopłotu, to należy go często przycinać od góry. Możemy to robić w porze od maja do września, nawet co kilka tygodni. Można je przycinać maksymalnie do 1/3 całkowitej wysokości. Takie cięcie na pewno mu nie zaszkodzi, a wręcz pędy będą o wiele szybciej odrastać.

Podcięty bukszpan w ogrodzie
https://pixabay.com

Podcinanie krok po kroku

Jeżeli nasz bukszpan drobnolistny nie rośnie w formie żywopłotu, tylko jako pojedyncza roślina, to wszystko zależy od tego, jaką wielkość chcemy uzyskać. Innym czynnikiem skłaniającym do podcinania może być sam wygląd rośliny. Jeśli liście żółkną to nie należy się zastanawiać i po prostu je obciąć. Standardowo jednak obcina się takie pojedyncze rośliny około dwa razy w roku.

Najlepiej zrobić to raz wczesną wiosną i następnie raz już w sezonie jesiennym. Inaczej jest, jeśli chcemy uzyskać konkretny kształt naszej rośliny. Popularne bywają te w kształcie kuli lub stożka. Osiągnięcie pożądanego kształtu wymaga wtedy przycinania nawet co kilka tygodni. Częste podcinanie doprowadzi też do dużego zagęszczenia liści naszego bukszpanu.

Jak możemy przeczytać powyżej, uprawa bukszpanu drobnolistnego nie jest bardzo skomplikowana. Zdecydowanie największa część pielęgnacji opiera się na obserwacji naszej rośliny i dostosowaniem zabiegów pielęgnacyjnych do jej formy i kondycji. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o nasz bukszpan, to w zamian otrzymamy pięknie otoczenie ogrodu. Będzie on przyozdobiony uroczymi krzewinkami, których liście utrzymują atrakcyjną formę przez cały rok kalendarzowy. Warto tylko przed zakupem sadzonek dokładnie zastanowić się, jaka forma ozdoby nas interesuje. Dzięki temu zaplanujemy sobie odpowiednio wcześniej miejsce posadzenia rośliny i dostosujemy je do przyszłego kształtu naszych krzewów. Od tego zależeć będzie ile miejsca potrzebujemy.

Uważajmy natomiast na ćmy bukszpanowe. Owad ten jak na razie nie ma jeszcze naturalnych wrogów. Jego działanie opiera się na tym, że żeruje we wnętrzu krzewu i początkowo bywa niezauważony. Niestety o jego pojawieniu się dowiadujemy się przeważnie zbyt późno. Niestety rekonwalescencja naszych krzewów po ataku ćmy bukszpanowej może potrwać nawet kilka lat. Bardzo istotne jest wtedy dużo częstsze niż wcześniej podcinanie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.