Byliny w ogrodzie – top 10, wartych wyboru!

Byliny – rośliny, które nie bez powodu określane są mianem prawdziwych klejnotów ogrodu. Można je sadzić bez względu na lokalizację rabaty. Ich wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie roślinę odpowiednią na dane stanowisko. Cechą charakterystyczną bylin jest to, że jesienią ich liście zamierają. Pod ziemią pozostają jednak korzenie, dzięki którym roślina – kiedy tylko wiosną zrobi się ciepło – może się odrodzić. Jakie byliny warto wprowadzić do swojego ogrodu, aby zachwycał on wielością barw i form?

Jakie są zalety bylin?

Byliny to rośliny mające wiele zalet. Przede wszystkim każdy, kto zdecyduje się na ich wprowadzenie do swojego ogrodu może być pewny, że przez wiele lat będą one zdobiły rabatę. Ciekawe byliny ogrodowe to szerokie wybór roślin, które dobrze czują się na różnych stanowiskach. Znaleźć wśród nich można takie, które będą dobrze rosły na stanowiskach słonecznych oraz takie, które naprawdę lubią cień. Byliny wymagają mało pracy – nie trzeba ich przesadzać ani wykopywać jesienią. Raz zasadzone na danym stanowisku mogą rosnąć wiele lat. Dobrze dobrane byliny to burza kwiatów w ogrodzie, na której przecież zależy większości z nas.

Motyl na różowym kwiatku
https://pixabay.com

Jakie typy bylin ogrodowych można wybrać?

Dostępne obecnie w sprzedaży byliny ogrodowe dzieli się na kilka podstawowych grup. Wyróżnia się byliny:

  • Łodygowe;
  • korzeniowo-łodygowe;
  • korzeniowe.

Te pierwsze mają słaby korzeń pierwotny, a dużo większe znaczenie mają korzenie przybyszowe. Są to byliny dość ekspansywne, z których lepiej zrezygnować, jeśli nie lubimy, gdy rośliny wymykają się nam spod kontroli. Do bylin łodygowych zalicza się między innymi popularne irysy oraz cenione zawilce. Są to na pewno ciekawe byliny ogrodowe, które mają niemałe grono zwolenników.

Byliny korzeniowo-łodygowe charakteryzują się silnym rozrostem korzenia pierwotnego w pierwszych latach po posadzeniu. Są one zdecydowanie mniej ekspansywne. Do takich bylin zaliczana jest serduszka okazała, która jest jedną z ciekawszych bylin, jakie mogą pojawić się w naszym ogrodzie.

Byliny korzeniowe nie mają korzeni przybyszowych. Występuje u nich jedynie korzeń pierwotny, który wraz z wiekiem rośliny grubieje. Do bylin korzeniowych zalicza się między innymi kwitnące wiosną sasanki.

1. Jeżówka – bylina, której w ogrodzie nie może zabraknąć

Jeśli mówimy o bylinach, których cechą charakterystyczną są naprawdę ozdobne kwiaty, to nie możemy zapomnieć o jeżówce. To jedna z popularniejszych i bardziej ozdobnych bylin. Jej zaletą są nie tylko piękne kwiaty w różnych kolorach, ale również to, że wabi ona do naszego ogrodu motyle. Jeżówka jest byliną dość wysoką – może dorastać nawet do stu pięćdziesięciu centymetrów. Warto jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępne są też gatunki o wysokości maksymalnie pięćdziesięciu centymetrów. Tym samym można znaleźć jeżówkę pasującą do każdej rabaty. Jeżówki świetnie czują się na stanowiskach słonecznych, odnajdą się także w miejscach, które są lekko zacienione. Najobficiej będzie kwitła na glebie żyznej, próchniczej. Jeśli chodzi o podlewanie, to jeżówki lubią podłoże umiarkowanie wilgotne. Mają one dość rozbudowany system korzeniowy, co sprawia, że przesadzanie im nie służy.

Rózowy kwiat jeżówki

Najbardziej popularne odmiany jeżówki to:

  • Rubinstren;
  • Magnus;
  • Robert Bloom.

Wybór jest jednak tak duży, że w dobrze zaopatrzonym centrum ogrodniczym można mieć problem z wyborem. Jeżówki to byliny, których cena jest naprawdę atrakcyjna.

2. Piwonia – prawdziwa królowa bylin

Jeśli byliny w ogrodzie, to koniecznie przynajmniej jedna piwonia. Nie bez powodu piwonie określa się mianem królowej bylin. To jedna z piękniejszych, bardziej dekoracyjnych bylin, która warta jest każdej ceny. To absolutny top roślin wieloletnich. Piwonia zachwyca niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które mogą mieć kolor różowy, biały, żółty bądź purpurowy. Obecnie w cenie jest sadzonka, która gwarantuje uzyskanie kwiatów dwubarwnych.

Jeśli chodzi o piwonie, to w sprzedaży dostępne są piwonie:

  • chińskie;
  • delikatne;
  • lekarskie;
  • krzewiaste.

Decydując się na piwonię w swoim ogrodzie, należy pamiętać, że jest to roślina mająca dość spore wymagania. Nie lubi przesadzania, dobrze czuje się na glebie żyznej. Wymaga stanowisk dość wilgotnych. Warto sadzić ją w miejscach, w których panuje odczyn średniokwaśny bądź zasadowy. W okresie suszy należy ją regularnie podlewać. Wówczas wykształci piękne, ozdobne kwiaty, które wzbudzą zachwyt w każdy, kto je zobaczy.

3. Serduszka okazała – bylina o zaskakującym kształcie kwiatów

Byliny to nie tylko rośliny kwitnące latem. Obecnie dostępne są także te, które cieszą nasze oczy wiosną. Do takich zalicza się między innymi serduszka okazała, która wykształca niezwykle charakterystyczne ozdobne kwiaty. Już nazwa sugeruje, jaki kształt przybierają – są one podobne do serduszka. Ojczyzną serduszki są Chiny oraz Korea. Mimo to roślina ta naprawdę dobrze odnajduje się w Polsce. Już nasze babcie sadziły ją naprawdę chętnie. Potem przez lata była zapomniana i wyparta chociażby przez modne juki ogrodowe. Dzisiaj serduszka znowu wraca do łask i trudno zapomnieć o niej, jeśli interesuje nas zestawienie top 10 bylin. Serduszka jest rośliną dość sporą – na ogół osiąga wysokość około osiemdziesiąt centymetrów. Kiedy przekwitnie, jej liście zamierają i opadają. Z tego powodu warto sadzić ją w połączeniu z innymi roślinami. Decydując się na serduszkę, można postawić na odmianę o różowych bądź białych kwiatach. Roślina ta świetnie czuje się na stanowiskach lekko zacienionych.

Rózowy kwiat serduszki okazałej
https://pixabay.com

4. Lawenda wąskolistna – bylina odpowiednia do ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Jeśli marzy się nam ogród w stylu śródziemnomorskim, chcemy wprowadzić do niego nie tylko dywan kwiatów, ale również wyjątkowy zapach, na uwagę zasługuje na pewno lawenda wąskolistna. Roślina ta kojarzy się nam przede wszystkim z Prowansją. Najpiękniej prezentuje się posadzona w grupach. Wówczas, kiedy kwitnie w ogrodzie pojawia się prawdziwych dywan kwiatów zachwycających swoim fioletowym kolorem.

Warto pamiętać, że lawenda to nie tylko roślina dekoracyjna, ale również korzystnie wpływająca na zdrowie. Jej kwiaty można suszyć, a następnie wykorzystywać do przygotowywania uspakajających, relaksujących naparów. Można wykorzystywać je także w kuchni, aromatyzując na przykład cukier. Lawenda będzie prezentowała się pięknie i zapewni nam prawdziwy dywan kwiatów wtedy, kiedy posadzimy ją w miejscu suchym i słonecznym. Uwielbia ona stanowiska obfitujące w wapń. Nie będzie dobrze czuła się w miejscu, które jest kwaśne. Dobrze znosi ona suszę, ale kompletnie nie toleruje zalania korzeni. UWAGA: roślina ta dość dobrze znosi niskie temperatury. Kiedy jednak zima jest naprawdę mroźna, warto ją okryć.

5. Tawuła Arendsa-roślina o wyjątkowych kwiatach

Zestawienie top 10 bylin musi obejmować również tawułę Arendsa. Jeśli chodzi o ciekawe byliny ogrodowe, roślina ta zajmuje jedną z czołowych pozycji. Wywodzi się z Chin oraz Japonii. Latem tworzy piękne kępy, które w zależności od wybranego gatunku mogą osiągać wysokość od pięćdziesięciu do nawet stu dziesięciu centymetrów. Tym, co w tawułach Arendsa jest najbardziej dekoracyjne, są kwiaty w kolorze białym, różowym, fioletowym, czerwonym bądź bordowym. Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań. Dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych. Warto sadzić ją w miejscu, w którym gleba jest żyzna i przepuszczalna. Ważne, aby była ona stale wilgotna. Z uwagi na to, że roślina ta średnio znosi mrozy warto sadzić ją w miejscu nieco osłoniętym.

6. Pysznogłówka – bylina wyjątkowej urody

Jeśli zestawienie top 10 bylin, to tylko z pysznogłówką. To roślina wyjątkowej urody, która bez wątpienia musi znaleźć się w każdym zestawieniu ujmującym ciekawe byliny ogrodowe. Jej cechą charakterystyczną są pomponiaste kwiatostany, które pojawiają się latem, a rabatę zdobią również jesienią. Roślina wydziela niezwykle przyjemny cytrusowy zapach i to właśnie z tego powodu często określana jest mianem bergamotki. Powszechnie uważana jest za jedną z piękniejszych letnich bylin. Jeśli zdecydujemy się zasadzić w ogrodzie większą ilość pysznogłówki, możemy być pewni, że latem zachwyci nas prawdziwy dywan kwiatów. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych z żyzną glebą.

7. Rudbekia – bylina, która zapewni dywan kwiatów w ogrodzie

Top 10 bylin w ogrodzie to również rudbekia – bylina niezwykle obficie kwitnąca, która jest jedną z bardziej znanych i bardziej popularnych. Polecić można ją wszystkim, których interesuje burza kwiatów w ogrodzie. Także tym, którzy poszukują rośliny odpowiedniej na bukiety do wazonu. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy zapewnić jej słoneczne stanowisko w miejscu, w które nie wysycha latem, aby cieszyć się jej pięknymi kwiatami. Jeśli chodzi o ozdobne kwiaty, to rudbekia zajmuje jedno z czołowych miejsc. Plusem jest to, że jej cena nie jest zbyt wygórowana.

Żółta rudbekia w ogrodzie

8. Ostróżka – bylina odpowiednia do ogrodu w stylu wiejskim

Jeśli interesuje nas bylina, której cena nie jest wygórowana, a która zachwyca swoim wyglądem, warto rozważyć zakup ostróżki. Okazuje się, że ostróżki to ciekawe byliny ogrodowe, które świetnie prezentują się w ogrodach w stylu wiejskim. Ceniły ją nasze babcie, dzisiaj znowu wraca do łask. Jest to bylina, która ładnie się rozrasta i naprawdę obficie kwitnie. Tworzy dywan kwiatów w różnych odcieniach niebieskiego bądź fioletowego. Dzisiaj dostępne są również ostróżki kwitnące na biało.

Jakie inne byliny warto wprowadzić do swojego ogrodu?

9 i 10 dzielżany i floksy

Jeśli chodzi o byliny, które warto w ogrodzie mieć, to na uwagę zasługują jeszcze dzielżany i floksy. Jeśli kogoś interesuje burza kwiatów w ogrodzie, powinien sięgnąć po zaproponowane przez nas rośliny. Nie są zbyt wymagające, zachwycają pięknymi kwiatami.

Byliny to rośliny, bez których wiele osób w ogóle nie potrafi wyobrazić sobie ogrodu. Czy duża sadzonka czy mała – byliny zawsze rozrosną się, tworząc z czasem barwne kobierce. To, co zaproponowaliśmy to oczywiście byliny najbardziej popularne, które warto w ogrodzie mieć. Wybór tych roślin jest jednak zdecydowanie większy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.