Byliny wieloletnie zimujące w gruncie

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie, choć jesienią więdną, wiosną ponownie wykiełkują i ozdobią ogród. Typowe gatunki roślin zimujących pod ziemią znajdziesz w poniższym artykule.

Piwonia

Piwonia wyda duże, pachnące kwiaty o różnych kolorach. Potrzebujesz słonecznego miejsca lub lekko zacienionego gliniastego piasku, żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby. Roślina długowieczna, niektóre odmiany mogą żyć przez dziesięciolecia! Jesienią zbyt gęste kwiaty należy oddzielić, ponieważ zarośnięte kwiaty słabo kwitną.

Żurawka

Istnieją warianty, takie jak „creme brulee”, które mają ciekawe kolory liści. Żurawka najlepiej rośnie w miejscach zacienionych i wilgotnych, żyznych glebach. Na łodygach rosną drobne kwiatki, tworząc wiechy. Starsze rośliny można rozmnażać poprzez rozgałęzianie w kwietniu/maju lub przez cięcie jesienią.

Jeżówka

Odporny i bardzo dekoracyjny kwiat, potrzebuje miejsca słonecznego lub półcienistego, ciepłego i żyznego, przepuszczalnego, a gleba nie jest przesuszona. Jeżówka dobrze wygląda również po kwitnieniu. Kłącza najlepiej oddzielać i wysiewać wczesną wiosną. Silny opór, rzadko choruje.

Aster Nowobelgijski

Ten kwiaty ogrodowy wieloletni zimujący  w gruncie dorasta do wysokości 50-200 cm, tworząc duże kwiaty. Rośnie szybko i bujnie. Chociaż lepiej rośnie i kwitnie na żyznej, głębokiej orce gleby, nie jest wymagająca. Lubi słoneczne miejsca.

Konwalia

Ta wieloletnia zima na ziemi emanuje cudownym i mocnym aromatem. Konwalia najlepiej rośnie na glebach próchnicznych (niezbyt suchych), półcienistych i lekko zacienionych. 

Konwalia jako kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie
Źródło: Pixabay.com

Fiołek wonny

Rośnie szybko i tworzy pachnące kępy. Zaczyna kwitnąć wczesną wiosną. Fiołek wonny lubi zacienione miejsce i wilgotną próchniczną glebę. Silny opór, rzadko choruje. Po kwitnieniu lub jesienią łatwo rozmnaża się, rozszczepiając się na kępy.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Wieloletnie kwiaty ogrodowe, które nie kwitną przez cały rok, należy przygotować przed zimą: kwiaty wieloletnie, które rosną zbyt długo, mogą być rzadkie, słabe i dotknięte chorobami i szkodnikami owadzimi. Nowe kwiaty wieloletnie należy sadzić na terenach otwartych.

Pod koniec października, kiedy rośliny skończą wegetację, najlepiej usunąć wszystkie suche gałęzie i liście. Można je rozrzucić po rabacie kwiatowym, a zimą wykorzystać jako okrycie. Wiele roślin kwitnących może wytrzymać zimowe mrozy, a wiosną ich zielone liście sprawiają, że ogrodnicy błyszczą.

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie – dalszy podział

W bylinach ogrodowych występują korzenie, kłącza, wirniki, bulwy i rośliny bulwiaste, które gromadzą wodę i składniki odżywcze w swoich specjalnych organach. Do korzeni wieloletnich zaliczamy ostróżkę, łubin i tawułki. Niektóre z nich będą produkować dużą liczbę odrostów korzeniowych, które po kwitnieniu po kilku sezonach należy odmłodzić. Należą do nich gatunki, takie jak ćmy i juka. Grube i głębokie korzenie piwonii wytwarzają tak zwane korzenie marchwi, a liliowiec z korzeniami cebulowymi. Silnie zagęszczony korzeń palowy produkuje również byliny, takie jak maki, łyszczec, mikołajkowy, rogaty kozioł i czerwone serce. Byliny cebulowe, które rosną od kilku lat w jednym miejscu to: przebiśniegi, przebiśniegi, przebiśniegi, dymki i czosnek ozdobny. Z kolei bulwiaste byliny wykopywane wiosną po kwitnieniu to: tulipany, żonkile, hiacynty, kwadraty i lilie. Kłącza wieloletnie to konwalia, irys, żołądź, łyska sercowata, gerbera kasztanowata, modny i czarny ptak. Z drugiej strony krótkie kłącza produkowane przez pierwiosnki mają wiele korzeni. Te byliny rozmnażają się zgodnie z podziałem na wiosnę lub jesień.

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie długo- i krótko-żyjące

Trwałość roślin wieloletnich zależy od miejsca ich sadzenia, a także od cech ich gatunku. Między innymi byliny, które rosną w jednym miejscu przez wiele lat. Piwonia, która może przetrwać do 20 lat, a także grzyby, liliowiec, rozchodnik, mączniak prawdziwy w kształcie serca i jad kropkowany. Po kwitnieniu rośliny te należy odmłodzić i od czasu do czasu sadzić w nowych odstępach czasu. Z drugiej strony krótkotrwałe byliny obejmują gatunki takie jak tuńczyk gzi, ostróżka, łubin trwały i dziewanna. Czasami pozostawali na tym stanowisku tylko przez 3 lata. Wycinając wyblakłe kwiatostany u korzeni roślin, można przedłużyć ich trwałość.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.