Cebulica dwulistna – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, wartości lecznicze

Cebulica dwulistna pochodzi z rodziny szparagowatych. Można ją spotkać w Azji i Europie. W Polsce jest rośliną niezwykle rzadką, objętą ochroną. Występuje na południu kraju. Najlepiej czuje się w lasach łęgowych i buczynach. Ze względu na zaburzenia gospodarki leśnej, jej istnienie jest zagrożone. Może być uprawiana w ogrodzie. Nie ma dużych wymagań. Lubi półcień i przepuszczalną, próchniczą glebę. Niegdyś była stosowana w medycynie ludowej. Jej skuteczność nie została jednak oficjalnie potwierdzona.

Cebulica

Cebulica dwulistna jest tylko jedną z rodzajów cebulic. To rodzaj rośliny, który kwitnie stosunkowo krótko. Każda z odmian kwitnie w nieco innym terminie. Można więc zagospodarować ogród tak, aby przez cały rok cieszyć się kwiatami cebulicy.

Charakteryzuje się kwiatami w odcieniach od koloru lodowca do pruskiego błękitu. Czasami występuje w wersji białej lub różowej albo wręcz prawie fioletoworóżowej. Nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Zyskuje popularność dzięki swoim dekoracyjnym walorom. Sprawdzi się jako błyskotka do ogrodu lub jako klejnot w doniczce.

Dzięki swoim niepowtarzalnym kwiatom wzbudza zachwyt i sprawia, że ogród zyskuje niepowtarzalny charakter. Możliwa jest uprawa w ogrodzie cebulic. Warto jednak pamiętać o tym, że rośliny te mają określone wymagania. Cebulica ma pojedynczą łodygę o obłym kształcie. Łodyga wyrasta z cebulki, która znajduje się pod powierzchnią ziemi. Może mieć wysokość od 10 do 30 cm, w zależności od odmiany. Cebulka ma zazwyczaj kształt jajowaty albo kulisty. Liście są zielone i lancetowate. Wyrastają razem z kwiatami. Kwiaty mogą mieć różne kolory, są zebrane w grona, rosną na szypułkach. Można ją rozmnażać na dwa sposoby. Jej rozmnażanie nie jest trudne i zazwyczaj jest bardzo skuteczne.

Uprawa w ogrodzie

Fioletowa kwitnąca Cebulica dwulistna
Źródło: pixabay.com

Cebulice, jako rośliny ogrodowe wymagają odpowiedniego rozmieszczenia. Jednym z najchętniej wybieranych cebulic jest cebulica syberyjska. Ma intensywnie niebieskie kwiaty, które kwitną w marcu. Nazwa jest nieco myląca. Nie pochodzi ona z Syberii, a z Kaukazu.

Można ją posadzić w formie pięknego, niebieskiego dywanu. Idealnie sprawdza się w towarzystwie cienkiej trawy albo tuż obok krzewów liściastych.

Cebulica turecka ma łagodne, gwieździste, jasnoniebieskie kwiaty. Cechuje się grubymi liśćmi. Jest przez to dość wyrazista i może dominować inne rośliny. Warto ją wybierać do większych ogrodów.

Scilla Pink Giant to cebulica z dużymi, solidnie różowymi kwiatami. Jedną z najbardziej użytecznych cech wszystkich małych scilli jest to, że są one naprawdę efektywne. Dość długo kwitną i nadają ogrodom niesamowitego charakteru. Cebulica syberyjska może być stosowana w ogrodach o charakterze śródziemnomorskim.

Dobrze komponuje się z jasnymi, klasycystycznymi budynkami. Inne odmiany cebulic, o kwiatach różowych pasują do ogrodów o subtelnym charakterze. Odmiany różowe i białe nie dominują innych roślin. Ich kolorystyka jest na tyle subtelna, że z łatwością wtapiają się w pozostałe kompozycje roślinne. Warto ją posadzić wśród innych roślin. Dobrze komponuje się z hiacyntem, barwinkiem, krokusami.

Sadzenie cebulic 

Cebulice zazwyczaj sadzi się jesienią. Ich korzenie formują się jesienią i kwitną wczesną wiosną. Cebulice nie lubią zbyt mokrej gleby. Dlatego należy wybrać miejsce o dobrze przepuszczalnej glebie. Cebulice lubią stanowiska, które są częściowo nasłonecznione.

Niektóre z nich preferują pełne nasłonecznienie. Cebulice dobrze sprawdzają się jako rośliny porastające duże obszary. Na dużych trawnikach wyglądają najlepiej w wersji imitującej naturalne łąki. Aby uzyskać ten efekt wystarczy zaznaczyć obszar, na którym mają rosnąć cebulice. Należy cały obszar na głębokość około kilku centymetrów.

Najlepiej rozproszyć cebulki po całym obszarze, aby uzyskać naturalny wygląd. Ogród będzie wyglądał jak górska łąka. W poszczególnych miejscach będą wyrastały różnobarwne cebulice i tworzyły dziki, naturalny akcent. Można w ten sposób urozmaicić duże trawniki.

Cebulice wprowadzą dynamizm. Warto je wkomponować w trawy ozdobne.  Można wykopać dołki dla każdej cebulki z osobna. Wtedy kwiaty będą rosły osobno. Można również wykopać otwór nieco większy i równomiernie rozmieścić nieparzystą liczbę cebulek na dole.  To pozwoli uzyskać efekt ogrodowego bukietu. Cebulice  są lekko zaokrąglone z punktami na wierzchołkach; posadź cebulki tak, aby te punkty były skierowane w górę od powierzchni gleby. To pozwoli wydobyć dekoracyjny potencjał roślin.

Cebulice. Pielęgnacja

Po posadzeniu wszystkich cebul. należy dokładnie namoczyć obszar wodą. Jesienią uformują się korzenie, a na wiosnę wykiełkuje i zakwitnie bulwa. Trzeba je podlewać tylko w razie potrzeby, gdy roślina rośnie i kwitnie. Po obumarciu kwiatów pozwól, aby liście pożółkły i obumarły. Będą one nadal gromadzić światło słoneczne i stanowić pożywienie na przyszłoroczne kwitnienie.

Gdy liście pożółkną i wyschną, można je usunąć, delikatnie wyciągając je z gleby. Jeśli liście nie odrywają się łatwo od cebulki, nie są gotowe do usunięcia. Uprawa w ogrodzie nie jest trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności. To rośliny atrakcyjne i łatwe w pielęgnacji. Większość odmian jest mrozoodporna. To rośliny kilkuletnie. Nawet przez 5 lat nie wymagają przesadzania. W przypadku roślin, które nie są mrozoodporne, najlepiej je zabezpieczyć przed zimą. 

Rozmnażanie

Istnieją dwa różne sposoby rozmnażania cebulicy. Można ją rozmnażać przez tak zwane cebule przybyszowe. Można również wykorzystać nasiona. Oddzielanie cebulek powinno odbywać się wiosną.

W celu rozmnożenia cebulicy należy wykonać następujące kroki: aby uzyskać dużo nowych roślin wskazane jest wysianie nasion do tac na sadzonki ze specjalnym podłożem do sadzonek. Można umieścić maksymalnie 2 sztuki w każdym gnieździe i należy je przykryć bardzo cienką warstwą podłoża.

Następnie wystarczy podlać i umieścić rozsadnik na zewnątrz, w półcieniu. Utrzymując podłoże wilgotne (ale nie wodniste), można spodziewać się kiełkowania nawet po 10 dniach. Rośliny bulwiaste podczas kwitnienia i wkrótce potem wytwarzają nowe cebule. Wyrastają one z dużych cebul. Gdy te „maluchy” osiągną rozmiar co najmniej 1-2 cm, można je rozdzielić i posadzić w osobnych doniczkach. Należy zakopać je trochę (nie więcej niż 4 cm, jeśli mają 2 cm wysokości) i umieścić w ogrodzie. Najlepiej jest wybrać stanowisko w półcieniu.

Ziemia do cebulicy dwulistnej

Ziemia musi być żyzna i dobrze odwodniona. W przypadku, gdy podłoże jest bardzo zwarte, należy wykonać otwór o wymiarach około 50 cm na 50 cm i wypełnić go uniwersalnym podłożem zmieszanym z perlitem. Można posadzić je w donicy o średnicy około 20 cm i umieścić donicę w ziemi. Doniczkę bez problemu można wypełnić uniwersalnym podłożem. Wskazane jest jednak nałożenie pierwszej warstwy gliny lub gliny wulkanicznej, aby woda która pozostanie po podlewaniu szybciej wypłynęła. Cebulicę można też sadzić w donicach i umieszczać je na schodach, tarasach, balkonach. Roślina ta radzi sobie jednak lepiej, gdy jest posadzona bezpośrednio w glebie. 

Różne odmiany cebulicy

Cebulica ma aż 80 różnych gatunków. Tylko niektóre z nich zostaną omówione, gdyż cieszą się największą popularnością. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków jest cebulica syberyjska. Ma ona wiele różnych odmian i podgatunków. Osiąga wysokość około 10 cm. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie 2-3 liści i kilku pędów kwiatowych. Kwiaty są białe albo modre. Kwitnie na początku kwietnia. Odmiana hiszpańska dorasta aż do 30 cm wysokości. Ma kwiaty o różnym ubarwieniu. Ich kształt jest nieco wydłużone. Najczęściej spotykana jest w wersji z kwiatami białymi, różowymi i niebieskimi. Okres kwitnienia przypada na czerwiec. Niestety, nie jest mrozoodporna. Należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.

Odmiana dwulistna i inne

Zyskującym popularność gatunkiem jest cebulica dwulistna. Coraz częściej porasta ona ogrody, rabaty, skalniaki. Rośnie aż do 14 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie równowąskich liści i kwiatów. Mają one charakterystyczne wyżłobienia. Kwiaty mają niebieskie ubarwienie.

Odmiana jesienna osiąga wysokość 20 cm. Jej liście i kwiaty są raczej drobne i wąskie. Mają jasnofioletowy kolor. Kwitnie na początku kwietnia. Cebulica peruwiańska dorasta do 30 cm wysokości. Ma bardzo małe kwiaty w granatowym kolorze. Kwitną w maju. Kwiaty są niewielkie ale jest ich dużo. Z tego względu na ona niezwykle dekoracyjny charakter.

Cebulica dwulistna
Źródło: pixabay.com

Cebulica. Zastosowanie, właściwości lecznicze

Uprawa w ogrodzie jest stosunkowo łatwa i daje wiele korzyści wizualnych. Roślina może porastać rabaty, trawniki, skalniaki. Można ją sadzić pojedynczo albo w grupach. Bardzo dekoracyjny charakter mają bukiety stworzone z wielu pojedynczych roślin. Można wybrać jedną odmianę albo różne, tworząc ciekawe kompozycje kwiatowe. Ciekawym pomysłem jest zasadzenie różnej wielkości odmian i stworzenie kompozycji pionowej.

Cebulica pasuje do trwa ozdobnych, krzewów liściastych oraz innych roślin dekoracyjnych. Jest ceniona za swoje niezwykłe barwy. Najciekawsze są granatowe albo niebieskie odmiany. Roślina ta ma również zastosowanie w medycynie ludowej. Cebulica morska daje największe korzyści zdrowotne. Nie zostały one jednak udowodnione.

Cebulicę stosowano w leczeniu łagodnej niewydolności serca, nieregularnego bicia serca, „nerwowych” dolegliwości serca i niektórych problemów z żyłami. Była stosowana w chorobach płuc, w tym w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy z zapaleniem oskrzeli i kokluszu.

Zanim zastosuje się tę roślinę w celach leczniczych, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie w przypadku prób leczenia chorób serca. Zazwyczaj są to na tyle poważne schorzenia, że stosowanie roślin, które nie mają udowodnionej skuteczności jest zbyt ryzykowne. Można ją natomiast bez obaw stosować jako uzupełnienie kompozycji bukietowych. Jej niezwykły wygląd urozmaici bukiety na każdą okazję. Sadzenie cebulicy, jako rośliny na sprzedaż może okazać się bardzo zyskowne. Przemawia za tym łatwość w uprawie, brak dużych wymagań. Ważne jest też to, że można ją łatwo i skutecznie rozmnażać.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.