Cebulki tulipanów – jak przechowywać i kiedy sadzić?

Tulipany to kwiaty, które z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Największe uprawy tych kolorowych kwiatów kojarzone są niezmiennie z Holandią. Kraj ten może się pochwalić ogromnymi uprawami tych kwiatów. Nie mniej jednak, tulipany spotkamy w niemal każdym zakątku świata. Osoby, które z ogrodnictwem mają niewiele wspólnego, z pewnością nie zdają sobie sprawy, że te piękne roślinki wyrastają z cebulek, które odpowiednio traktowane, mogą przynosić korzyści, przez wiele lat. Popularność tych kwiatów jest związana nie tylko z ich wyjątkowym wyglądem. Również z prostotą ich uprawy. Tulipany nie należą do bardzo wymagających roślin. Ich hodowlą zająć może się niemal każdy, nawet początkujący ogrodnik.

Odmiany tulipanów

Tulipanów żyjących w swoim naturalnym środowisku, bez ingerencji człowieka, możemy wyróżnić około 120 odmian. W przypadku tych samych roślin, gatunków uprawnych jest blisko 15 tysięcy. Liczba ta jednak cały czas rośnie, gdyż plantatorzy wprowadzają coraz to nowe krzyżówki, by zadowolić odbiorców. Najpopularniejsze cebulki, obdarzają nas zazwyczaj kwiatami w kolorze pomarańczowym, żółtym, czy czerwonym. Istnieją również takie, których kielichy, mają kolor niebieski, a nawet czarny. Tulipany najczęściej klasyfikuję się, pod względem okresu ich rozkwitania.

Wyróżniamy tutaj odmiany wczesno-kwitnące, średnio-wczesno kwitnące i późno kwitnące. Hodowcy tych kwiatów największy zysk ze sprzedaży odnotowują w okresie zbliżającego się święta kobiet, znanego na całym świecie Dnia Kobiet, obchodzonego 8 marca. Dlatego najczęściej uprawianą odmianą tych kwiatów, są wszelkie gatunki kwitnące wczesną wiosną.

Gdzie można kupić cebulki tulipanów?

Różne cebulki tulipanów
Źródło: pixabay.com

Cebulki tych pięknych kwiatów, możemy nabyć w każdej hurtowni kwiatowej, w sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach. Uprawa tulipanów na mała skalę jest prosta i niewymagająca dużych nakładów finansowych. Często cebulki tych kwiatów sprzedawane są w pakietach, ponieważ roślina ta bardzo dobrze rozwija się w większych ilościach. Kwiaty te nie należą do samotników, dlatego sadzenie pojedynczej sztuki, może mijać się z celem. Tulipan rozwijający się w samotności może w ogóle nie wykiełkować lub szybko zwiędnąć. Ważne jest również to, że tulipanów nie musimy segregować do sadzenia ze względu na gatunek. Jako roślina, tulipan nie zagraża innym i świetnie sprawdza się na klombach, na których umieszczonych zostaje wiele różnych gatunków kwiatów oraz roślin ozdobnych.

Jakie cebulki wybrać?

Jeżeli kupując cebulki kwiatów, mamy możliwość ich obejrzenia, zwróćmy uwagę na ich kolor i twardość. Zdrowa bulwa kwiatka, nie powinna mieć żadnych oznak gnicia i wysuszenia. Kolorem powinna przypominać cebulę jadalną, mieć lekko brązową barwę i jędrną strukturę.

Jeżeli jakikolwiek czynnik, budzi nasze obawy, odpuśćmy sobie zakup takiej cebulki. Istnieje ryzyko, że mimo włożonego serca i ogromu pracy w jej uprawę, roślinka nie wyrośnie. Przede wszystkim jednak zrezygnujmy z zakupu, jeśli cebula wydziela brzydki zapach. Bulwa powinna mieć jedynie delikatną, słodkawą woń, nie wyczuwalną przy normalnym oglądaniu. Wielkość cebulek jest bardzo różna i zależy zazwyczaj od gatunku. Może się zdarzyć, że cebulka będzie już lekko kwitła, ale jeśli wystająca łodyga, będzie zdrowa, a jej kolor wyraźny, nie obawiajmy się. Tulipany są roślinami wieloletnimi, których cebulka “matka” corocznie wydaje nowe, w przyszłości kwitnące, kolejne cebule.

Kiedy sadzić tulipany?

Najpopularniejsze jest sadzenie tulipanów jesienią. W przeciwieństwie do większości znanych człowiekowi kwiatów, nie sadzi się ich późną zimą, ani wczesną wiosną. Najlepszym czasem na sadzenie tych kwiatów, jest przełom września i października. Cebulki tulipanów powinny znaleźć się w ziemi najpóźniej przed pierwszymi przymrozkami. Przyjmuję się, że do sadzenia powinno się podejść najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym spadkiem temperatur.

Zatem ostateczny dzwonek na sadzenie przypada w połowie listopada. Jeśli wsadzimy cebulki do zmarzniętej ziemi, co będzie dość trudne, kwiaty najprawdopodobniej nie wyrosną. Pamiętajmy jednak, że wskazówki te dotyczą najpopularniejszych odmian tych kwiatów, których kwitnienie przypada na marzec/kwiecień. Każda odmiana rośliny,charakteryzuje się jednak swoimi wymaganiami. Dlatego kupując cebulki, warto zapoznać się ze specyfikacją i wskazówkami, które zostały dołączone, aby bezproblemowo poradzić sobie z sadzeniem i pielęgnacją tych pięknych kwiatów.

Jaką ziemię lubią tulipany?

Tulipany najlepiej zaaklimatyzują się w glebie z odczynem obojętnym lub kwaśnym. Ziemia, w której chcemy posadzić te kwiaty, powinna być żyzna i wilgotna, ale nie mokra. Jeśli chcemy posadzić tulipany w donicach, zadbajmy o dobrą cyrkulację wody, by ta miała źródło ujścia. Jeśli nadmierne ilości wody będą zatrzymywały się w donicy z cebulkami, kwiaty nie wyrosną, ponieważ zwyczajnie zgniją. Jeżeli do uprawy naszych kwiatów, mamy zamiar wykorzystać teren w przydomowym ogródku, sprawdźmy, czy nie ma tam żadnych szkodników, które bardzo chętnie dobierają się do cebulek tulipanów. Poza tym, kwiaty te, nie mają większych wymagań.

Jakie stanowisko wybrać do uprawy tulipanów?

Tulipany nie należą do bardzo wymagających roślin. Poza tym, że najlepiej rozwijają się w gęstych sadzeniach, w żyznych i wilgotnych glebach, jedyne czego jeszcze potrzebują, to ciepłe stanowisko uprawy. Duże plantacje tulipanów, bardzo często zlokalizowane są w szklarniach, co tylko potwierdza fakt, że kwiaty te nie lubią dużego zimna. O ile sama cebula jest odporna na niskie temperatury, o tyle kwitnący kwiat, nie. Płatki tulipanów, są dość delikatne, dlatego duży wiatr, może je uszkodzić. Najlepszym stanowiskiem do posadzenia tulipanów, bez względu na to, czy będziemy je hodować w wolnej przestrzeni, czy w mieszkaniu, są miejsca nasłonecznione. Kwiaty te, świetnie rozwijają się w południowym słońcu.

Sadzenie tulipanów krok po kroku

Kwiaty które wyrosły z cebulek tulipanów
Źródło: pixabay.com

Gdy wybierzemy już odpowiednie miejsce na posadzenie naszych przyszłych kwiatków, musimy wykopać dołki. Cebulki wkładamy do dziurek w ziemi, mających mniej więcej 15 cm głębokości. Zostawmy jednak miejsce i pod cebulką, gdyż z biegiem rozwoju kwiatka opadnie ona samoistnie w głąb ziemi. W ten sposób roślina będzie rosła stabilnie. Pamiętajmy, żeby przed sadzeniem, dokładnie obejrzeć cebulki i oczyścić je z wszelkich kamieni oraz innych zanieczyszczeń. Po zakopaniu cebulki możemy jednorazowo podlać ziemie.

Bardzo dobrym pomysłem, będzie również zastosowanie odżywki i nawozu, specjalnie przeznaczonych do uprawy tulipanów. Z racji tego, że tulipany nie lubią rozwijać się w dużej wilgoci, w przypadku roślin sadzonych na powietrzu, nie musimy ich ponownie podlewać. W domowych warunkach ziemie skraplamy wodą tylko wtedy, gdy widzimy, że znacznie wyschła. Oznaką przesuszonej gleby jest jej pękanie. Jeśli zatem zauważymy, że temperatura jest zbyt wysoka po podlaniu ziemi wodą, zmieńmy jej położenie. Jeżeli dojdzie wysuszenia cebuli, kwiaty niestety nie wyrosną. Wysuszona cebula staje się pomarszczona i przybiera pomarańczową barwę.

Ścinanie kwiatów

Tulipany pięknie prezentują się w wazonach, jako bukiety. Aby ściąć kwiatek do kompozycji, musimy uciąć go nieco ponad ziemią. Jeżeli jednak nie chcemy tego robić, możemy tuż przed okresem przekwitania ściąć sam kwitnący kielich, a roślina w następnym okresie kwitnienia powinna obdarować nas nowym. W tym wypadku, po okresie przekwitania, nie usuwamy cebulki z ziemi.  Jeżeli tulipany mają zdobić nasz ogród, nie musimy w ogóle ich obcinać. Spokojnie cieszmy się ich widokiem, który powinien towarzyszyć nam (w przypadku wiosennych odmian) mniej więcej do końca maja, czasem nawet połowy czerwca. Przy ścinaniu tulipanów pamiętajmy, by robić to razem z liśćmi. Kwiat z łodygą, ale pozbawiony liści, nie przetrwa w wazonie, nawet kilkunastu godzin.

Co z przekwitniętymi okazami?

Pełną urodą tulipanów możemy cieszyć się niestety przez bardzo krótki okres. Większość cebul wydaje na świat kwiaty, które kwitną jedynie przez około 2-3 tygodnie.  Po tym czasie nadziemna część rośliny usycha, przebierając początkowo żółtą barwę. Następnie opadając całkowicie. W tym samym momencie największe zmiany zachodzą w cebulce macierzystej. To ona obdarowała Nas pięknym kwiatem, a teraz z niej tworzy się nowa, byśmy w następnym roku znów mogli przystąpić do sadzenia.

Choć cebulki tulipanów najprawdopodobniej przetrwały by w ziemi do kolejnego kwitnienia, najbezpieczniej jest je jednak wykopać. W ten sposób, po wyjęciu ich z ziemi, możemy sprawdzić stan nowych cebulek, automatycznie usuwając te chore, by roślina sama siebie nie krzywdziła. Warto też pamiętać, że nowe egzemplarze cebulek mogą wyrosnąć w dużych ilościach i będą wzajemnie hamować swój rozwój. W takim przypadku, po wykopaniu, możemy je rozdzielić. Do wykopywania roślinki przystępujemy kiedy całkowicie uschnie. Dzięki temu sama zmagazynuje dla siebie, potrzebne wartości odżywcze, by przetrwać do kolejnego sezonu. Bulwy tulipana są tak hojne dla człowieka, że dobrze traktowane potrafią zwiększyć ilość kwiatów nawet trzykrotnie. Cebulki przechodzą w stan wegetacji dopiero gdy po uschnięciu kwiatu wydadzą na świat nowe.

Jak przechowywać cebulki?

Po wykopaniu cebulek należy dokonać dokładniej selekcji. Wszystkie okazy, noszące ślady choroby należy bezwzględnie wyrzucić. Pozostawiamy tylko zdrowe i jędrne cebulki, takie same jak te, które początkowo kupowaliśmy. Następnie czyścimy je i umieszczamy w przewiewnym materiałowym woreczku (najlepiej siateczkowym). Cebulki chowamy do pomieszczenia, w którym nie występują wahania temperatur.  Jest to niezwykle ważne, gdyż gdybyśmy dopuścili do wysuszenia, a następnie szybkiego zmarznięcia cebulki, najprawdopodobniej doszłoby do pęknięcia powierzchni lub jej zgnicia. Taki wypadek spowodowałby, że cała nasza praca poszła na marne. Miejsce, w którym przechowamy nasze “uśpione kwiatki” nie musi być wyjątkowo dogrzewane, ciemne, ani specjalnie nasłonecznione. Nie może być zbyt wilgotne ani zimne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.