Cereus (Pałczak) – charakterystyka i warunki uprawy

Kaktus Cereus pochodzi z Ameryki Południowej i zachodnich Indii. Potocznie zwany jest, świecą woskową, świecznikiem. Nazwy te wywodzą się z tego, że podróżnicy podpalali rośliny jako pochodnie. Wysuszone rośliny bardzo dobrze się do tego nadawały. Cereus w warunkach naturalnych osiągają gigantyczne wielkości. Osiągają od 6 do 10 metrów wysokości. Zdarzają się takie okazy, które dorastają do 20 metrów. Ten rekordzista zachwyca również długością życia. Dojrzałość osiąga w wieku 50 lat. Żyje nawet do 300 lat. Wielkość i wygląd kaktusów jest bardzo zróżnicowana. Często rosną w grupach, tworząc piękne kompozycje.

Charakterystyka Cereus

W naszych mieszkaniach rośliny te osiągają dużo mniejsze rozmiary, stanowią jednak bardzo ciekawą ozdobę. Wprowadzają nietuzinkowy charakter wnętrzom. Co najważniejsze nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z tą rośliną bez najmniejszego problemu.

W dawnych czasach, rośliny Cereus były uważane za wyjątkowe. Przypisywano im magiczne właściwości. Kaktusy w wielu kulturach, szczególnie kulturze wschodu, używane są do tworzenia w domostwach dobrej energii. Według wierzeń odstraszają złe moce, a nawet złodziei. Dlatego stawiano je często przy wejściu do domu, aby je chronić. Wierzenia ludzi mówią o tym, że kaktus najlepiej rośnie w miejscu o słabej energii.

Cereus ma wiele odmian. Niektóre z nich kwitną i intensywnie pachną. Wytwarzają dużą ilość bardzo ostrych igieł. Należy o tym pamiętać, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta domowe. Warto w takim wypadku zabezpieczyć dzieci i zwierzęta przed skaleczeniem. Najlepiej znaleźć dla kaktusa dogodne i bezpieczne miejsce. Dowolne słoneczne miejsce dla tej rośliny będzie dobre. Kaktus jest idealną rośliną dla tych zapominalskich lub bardzo zapracowanych. Istnieje tak wiele gatunków rośliny, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Uprawa i pielęgnacja

Kaktusy pochodzą z miejsc na ziemi bardzo ubogich w składniki odżywcze, dlatego nie mają wysokich wymagań. To, co przede wszystkim cechuje kaktusy to umiejętność gromadzenia składników mineralnych oraz wody. Z powodzeniem dostosują się do bardzo rzadkiego dbania o nie i podlewania. W naturze żyją w miejscach, w których opady deszczu są nieczęste. Wytworzyły mechanizmy ochronne i potrafią doskonale magazynować wodę.

Kaktusy należą do gatunku sukulentów, oznacza to, że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zdecydowanie lepiej znoszą sytuację, gdy wody mają za mało niż za dużo.

Stanowisko

Cereus lubi słońce i wysokie temperatury. Idealnym miejscem dla doniczki z rośliną jest parapet od południowej strony. Latem można też uprawiać je na zewnątrz. Należy pamiętać, aby były zabezpieczone przed deszczem. Idealnym miejscem będzie zadaszony taras z dostępem do słońca. W zacisznym miejscu roślina będzie rosła znakomicie.

Kwitnienie

Niektóre odmiany cieszą nasze oczy pięknymi kwiatami. Mnogość barw i kształtów kwiatów jest zaskakująca. Jedne pozostają na roślinie tylko przez kilka godzin, inne nawet kilkanaście dni. Istnieją też odmiany, które zakwitają w nocy i kwiat opada po kilku godzinach.

Cereus posiada ciernie o różnej długości i zabarwieniu. W zależności od odmiany ciernie są proste lub zaokrąglone haczykowato. Łatwo się łamią i wbijają w skórę, dlatego trzeba być ostrożnym. Takie malutkie ciernie nie łatwo jest wyciągnąć ze skóry. Warto przy pielęgnacji rośliny używać rękawiczek.

Gleba i stanowisko

Doniczka dla rośliny nie musi być głęboka. Korzenie rozrastają się na boki, aby pobierać wilgoć z otoczenia. Nie ma potrzeby sadzenia kaktusów w doniczkach głębokich. Doskonale nadają się do tego płaskie i szerokie naczynia gliniane lub kamienne. Sprawdzają się bardzo dobrze w aranżacjach szklanych, w wielkich słojach lub mini szklarniach.

Podlewanie

Kaktusy od jesieni do wczesnej wiosny są w stanie spoczynku. Nie wymagają wtedy żadnej pielęgnacji. Należy też znacznie ograniczyć w tym czasie zasilanie składnikami odżywczymi i podlewanie. W okresie zimowego odpoczynku roślinę warto przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza będzie temperatura nie wyższa niż 15 stopni. W zależności od odmiany kaktusy mają różne oczekiwania co do temperatury. Zwykle po okresie spoczynku Cereus rozpoczyna kwitnienie.

Podłoże, w jakim najlepiej czuje się roślina to piaszczysta i dobrze przepuszczalna ziemia. Warto zadbać o lekko kwaśny odczyn ziemi. Na dnie potrzebny jest drenaż, aby korzenie nigdy nie stały w wodzie. Można skorzystać z gotowego podłoża dla kaktusów. Takie gotowe mieszanki są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Podlewanie kaktusów Cereus jest różne o różnych porach roku. W okresie wzrostu od wiosny do wczesnej jesieni zasilamy wodą nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli o nich zapomnimy i dłużej nie podlejmy też zupełnie nic się nie stanie. W okresie od października do wiosny nie podlewamy rośliny wcale.

Nawożenie

Nawożenie rośliny nie jest konieczne. Można ją wspomóc jedynie w okresie wzrostu lub przed kwitnieniem. Kaktusy świetnie gromadzą składniki odżywcze. Poradzą sobie bez nawożenia.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany Cereus

Kaktus cereus
Źródło: Pexels.com

Cereus peruwiański

Roślinę charakteryzuje jej kształt przypominający skały. Dlatego nazywany jest również kaktusem kamienistym. Roślina ma szaro- zielony kolor. Cereus peruwiański nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. W naturze roślina ta wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów. Dorasta do dużych rozmiarów, ma wyprostowany pokrój. Inna nazwa rośliny to królowa nocy, ponieważ kwitnie niezwykle rzadko.

Kwiat pojawia się w nocy i po kilku godzinach opada. Odmiana ta w warunkach domowych świetnie się sprawdza. Należy ją regularnie, ale niezbyt często podlewać. Uważać, aby nie zalewać korzeni. Dostarczyć odpowiednią ilość słońca i można cieszyć się jej pięknym wyglądem w mieszkaniu.

Cereus spirala

Roślina ma pokrój wzniesiony, układa się w kształt spirali. Jej kolce osiągają długość 2-3 cm. Sama roślina ma zielono- brązową barwę. w okresie kwitnienia pojawiają się jasno-różowe kwiaty. Jest to odmiana bardzo rzadko występująca. Roślina ma nietuzinkowy wygląd, masywną łodygę i bardzo efektywny pokrój. Jest bardzo łatwa w uprawie. Jak w przypadku większości kaktusów należy pamiętać o oszczędności w podlewaniu. Odmiana nie wymaga nawożenia.

Stanowisko idealne jest jasne, słoneczne i zaciszne. W przypadku młodych roślin nie należy wystawiać ich na bezpośrednie mocne słońce. Należy zapewnić roślinie podłoże przepuszczalne, piaszczyste.

Cereus lazur

Jest to wyjątkowa odmiana, która charakteryzuje się pięknym niebieskawo-srebrnym kolorem. Kwitnie na biało, a jej kwiaty mają mocny słodki zapach. Tak samo, jak inne kaktusy wymaga przepuszczalnego podłoża. Najlepiej z odpowiednim drenażem. Doniczkę warto ustawić w słonecznym, zacisznym miejscu bez przeciągów. Kaktusy nie lubią marznąć.

Cereus repandus

W warunkach naturalnych osiąga nawet 150 cm. Rośnie raczej powoli. Nie ma dużych wymagań. Posiada kilka, rozgałęzionych łodyg. Ciernie tej odmiany są bardzo drobne. należy zachować ostrożność w kontakcie z rośliną. Ciężko usunąć wbite w skórę ciernie. kilkuletnie rośliny zakwitają. Kwiaty są kremowe lub jasno-różowe.

Najczęściej otwierają się w nocy, aby zamknąć się w dzień. W czasie po zakończeniu kwitnienia w miejscu kwiatów mogą pojawić się owoce. Roślina jest bardzo atrakcyjna. Pięknie zdobi nasze mieszkania. Odmiana bardzo lubi słoneczne miejsca. Ciche i osłonięte, bez przeciągów. Najlepiej o stałej temperaturze. Gleba powinna mieć dobry drenaż, przepuszczalna. Dobrze sprawdzą się gotowe mieszanki do kaktusów. W takiej ziemi kaktus będzie czuł się najlepiej. Odpowiednio dobrane składniki podłoża zapewnią dobry drenaż. Roślinę przesadza się każdego roku do nieco większej doniczki.

Cereus florida baby

Roślina ma intensywny zielony kolor i osiąga niewielkie rozmiary. Odmiana ma pokrój rozgałęziony. Ciernie wyrastają z krawędzi pędów. Mają kolor brązowy. Wygląda to bardzo efektownie. Jest to roślina o niewielkich wymaganiach. Wystarczy jej słoneczne stanowisko, okazjonalne podlewanie. Pomieszczenie o niezbyt wilgotnym powietrzy i pozbawione przeciągów.

Roślina zajmuje niewiele miejsca, ponieważ rośnie wolno i nie rozrasta się znacznie. Nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z tą odmianą doskonale. Podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce dobrze przeschnie. Od jesieni do zimy należy zupełnie wstrzymać się z podlewaniem. Wiosną, aby roślina znów weszła w fazę wzrostu, rozpoczynamy podlewanie. Można też wspomóc roślinę nawozem.

Cereus forbesii monstrose

Jest to odmiana o wyjątkowo urokliwym wyglądzie. Rozrasta się pięknie, tworząc różne kształty. Ma kolor jasnozielony przechodzący w niebieskawy. Stożki wzrostu występują bardzo nieregularnie, dlatego roślina wygląda zjawiskowo. Przybiera różne, asymetryczne kształty. Swoim wyglądem przypomina koralowce. Odmiana kwitnie. Jej kwiaty mają kolor biały, przechodzący w beż i brąz. Otwierają się głównie w nocy. Przyciągają motyle nocne i przez nie są zapylane. Po przekwitnięciu kwiatów na roślinie pojawiają się owoce o barwie pomarańczowej.  Odmiana najlepiej czuje się w podłożu dobrze zdrenowanym, przepuszczalnym. Osiąga duże rozmiary, dlatego wymaga odpowiedniej wielkości donicy. Roślinę należy podlewać miękką wodą.

Choroby i oraz problemy z cereus peruvianus

Dużym problemem może okazać się zbyt duże nasiąkanie wodą. Jeśli w domu powietrze jest zbyt wilgotne, mogą na roślinie lub w podłożu rozwijać się grzyby. Na pniu pojawiają się wtedy ciemne plamy. Jeśli przegapimy moment, w którym jeszcze można zadziałać, kaktus będzie obumierał i ciężko będzie go uratować. Kiedy kaktus zacznie gnić, trzeba wyjąć go z ziemi i zastąpić nową, suchą.

Kolejnym problemem, jaki możemy spotkać w uprawie kaktusów, są plamki na pniu. Wskazują one na to, że nasza roślina marznie. Cereus źle znosi przeciągi i zbyt niskie temperatury. Kiedy zauważymy ten problem, należy jak najszybciej znaleźć mu ciepłe miejsce. Kaktusy, które zimują w chłodnych miejscach, można wspomóc podkładkami ze styropianu, aby ich korzenie nie marzły.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.