Charakterystyka nawozów NPK

Artykuł partnera.

Nawozy NPK to produkty wieloskładnikowe, które zawierają przede wszystkim azot, fosfor oraz potas. Są one powszechnie używane zarówno w profesjonalnych gospodarstwach zajmujących się rolnictwem czy sadownictwem, jak i małych przydomowych ogródkach. Nawozy te mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój roślin, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Skład nawozu NPK

W skład nawozu NPK wchodzą trzy podstawowe składniki odżywcze, takie jak azot (N- nitrogen), fosfor (P- phosphorus) oraz potas (K- kalium). Mają one łatwo przyswajalną przez rośliny postać, dlatego wpływają pozytywnie na ich rozwój. Wybierając nawóz NPK ogromne znaczenie ma to, aby popranie interpretować jego skład. Poszczególne rodzaje różnią się bowiem od siebie stężeniem konkretnych składników. To, który z nich wybierzemy zależy przede wszystkim od gatunku roślin, a także ich potrzeb. Nawóz NPK opisany np. w taki sposób 10%+8%+6% w praktyce oznacza, że znajduje się w nim 10% azotu, 8% fosforu oraz 6% potasu.

Rodzaje nawozów ze względu na proporcje NPK

Nawozy NPK, które zawierają dużą ilość azotu nazywane są azotowymi. Jest to składnik, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu roślin. Azot wpływa pozytywnie na zwiększenie plonów. W przypadku, gdy ten składnik dostarczany jest w zbyt małej ilości może dojść do zmniejszenia zawartości chlorofilu, a co za tym idzie, do zahamowania procesu ich wzrostu.

Nawozy fosforowe opowiadają przede wszystkim za właściwy rozwój i prawidłowy rozrost korzenia roślin uprawnych. Fosfor w wysokim stężeniu powinno więc stosować się głównie w przypadku roślin, które nie dawno zostały zasadzone w ziemi. Ten składnik niezbędny jest także do obfitego rozkwitu kwiatów i owoców.

Z kolei nawozy potasowe wpływają na prawidłową gospodarkę wodną roślin. Ułatwiają im lepsze wykorzystywanie promieni słonecznych, co przekłada się na zintensyfikowanie wzrostu oraz plonów. Rośliny stają się także odporne na niskie temperatury i różnego rodzaju choroby. 

Kiedy warto stosować konkretne mieszanki?

Mieszanki z największą zawartością azotu warto stosować głównie w przypadku zielonych roślin ozdobnych. Zwiększa on bowiem ilość chlorofilu odpowiedzialnego za intensywny zielony odcień. Warto mieć na uwadze to, że taki nawóz NPK najlepiej jest stosować od wiosny do drugiej połowy lata, gdyż w tym okresie jest to najbezpieczniejsze. Jeśli chcemy, aby roślina dość intensywnie się rozrosła i miała krzaczasty pokrój warto sięgać po mieszanki, które oprócz azotu zawierają także spore ilości potasu.

Nawozy fosforowe doskonale sprawdzają się natomiast w przypadku kwitnących kwiatów. Najlepsze efekty daje używanie go w przypadku roślin na początku okresu wegetacyjnego, gdy system korzeniowy dopiero się rozwija. Fosfor świetnie wspiera bowiem rozwój korzeni. Jednym z objawów zbyt małej jego ilości są skarłowaciałe, zbyt niskie rośliny.

Mieszanki o dużej zawartości potasu warto stosować, gdy rośliny gorzej plonują oraz więdną. Wzmacnia on bowiem odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju choroby.

Więcej informacji na temat nawozów NPK oraz innych produktów można znaleźć na stronie: https://nawozy.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.