Choroby śliw – czym się objawiają i jak je zwalczać?

Ochrona śliw nie jest prostym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy są to sady przydomowe, uprawiane amatorsko. Stosowanie skutecznych środków ochrony roślin w przypadku drzew jest utrudnione i wymaga dużej wiedzy. Najważniejsze jest prawidłowe określenie choroby, która zaatakowała roślinę, a najlepiej, jeśli zrobimy to we wczesnym jej stadium. Poniżej przedstawiono najważniejsze i najczęściej występujące bakteryjne oraz grzybowe choroby śliw, a także metody ich zwalczania.

Rak bakteryjny

Drzewa pestkowe, jakimi są śliwy chorują na raka bakteryjnego. Choroba ta występuje przeważnie u starszych okazów i jest powodowana przez polifagiczną bakterię Pseudomonas syrinagae, bakteria ma zdolność infekowania wszystkich nadziemnych części roślin, wnika poprzez uszkodzenia mechaniczne, przez kwiaty oraz ślady po ogonkach liściowych. Pierwszym objawem raka może być zgorzel kwiatów, czyli ich brunatnienie i zamieranie.

Bardziej charakterystyczne objawy występują później na pniach, gdzie widoczne są rany rakowe, z których wycieka gumowata substancja. Rak u śliwy jest trudną chorobą do zwalczania, dlatego duży nacisk kładzie się na właściwą profilaktykę:

  • ochrona roślin przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • wycinanie porażonych pędów i zabezpieczanie ran (np. farbą sadowniczą),
  • stosowanie zabiegów profilaktycznych preparatami z miedzią,
  • usuwanie drzew z dużymi ranami rakowymi.

Zaraza ogniowa

Nazywana najgroźniejszą chorobą roślin sadowniczych, powodowana jest również przez bakterię (Erwinia amylovora). Duże niebezpieczeństwo stanowi dla upraw jabłoni oraz grusz, w przypadku śliw pojawia się rzadziej, straty również są mniejsze. Zaraza ogniowa poraża, podobnie jak rak bakteryjny, wszystkie części nadziemne rośliny. Objawem jest zgorzel kwiatów oraz szczytowych części pędów, na korze drzewa widoczne są rany. Cechą charakterystyczną tej choroby są białawe lub żółtawe wycieki zawierające bakterie, jest to główne źródło infekcji, które z łatwością przenosi się przy pomocy wiatru lub opadów. Silnie zainfekowane drzewa muszą być wycinane i palone, w przypadku sąsiedztwa głogów warto obserwować czy rośliny te nie są zainfekowane.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Występuje powszechnie na wszystkich drzewach pestkowych, chorobę wywołuje grzyb (Monilinia laxa). Infekowane są głównie kwiaty oraz owoce. Na owocach pojawiają się brunatne, gnilne plamy, na których widoczne są białawe punkciki, są to zarodniki grzybów. Porażone owoce nie nadają się spożycia i należy je utylizować, aby nie stanowiły wtórnego źródła infekcji. W przypadku wykrycia objawów brunatnej zgnilizny zalecane są opryski preparatami grzybobójczymi, ale również istotna jest właściwa profilaktyka, czyli usuwanie z drzewa zaschniętych owoców.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Kolejna choroba, która powodowana jest przez grzyb (rodzaj Clasterosporium), tym razem dotyczy głównie liści, na chorych liściach śliw pojawiają się plamki, początkowo są one szarozielone, następnie brunatnieją. W miejscu plamy tkanka liścia pęka i tworzy się charakterystyczna dziurka. Liście są jakby podziurkowane. Choroby liści śliw są niebezpieczne, ponieważ roślina traci swój aparat asymilacyjny, jakim są liście, skutkuje to obniżeniem plonowania i odporności roślin. Objawy na owocach można łatwo zauważyć – występują suche plamki. Dziurkowatość liści zwalcza się stosując preparaty grzybobójcze.

Najpopularniejsze choroby śliw
Źródło: Pixabay.com

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

To następna choroba liści śliwy wywoływana przez grzyby (z rodzaju Blumeriella). Pierwsze oznaki tej choroby pojawiają się na liściach w połowie maja w postaci niewielkich plamek, po pewnym czasie cała blaszka liściowa żółknie i odpada. Profilaktyka oraz leczenie tej choroby śliwy jest podobna, jak w przypadku dziurkowatości liści.

Torbiel śliw

Chorobę na śliwach wywołuje grzyb (Taphrina pruni), w Polsce choroba najczęściej pojawia się w pasie nadmorskim, gdzie klimat jest wilgotniejszy. Zarażone owoce ulegają deformacjom, pozbawione są pestek, są niesmaczne. Ochrona przed tą chorobą polega na jednorazowym oprysku (w momencie nabrzmiewania pąków) skutecznym fungicydem.

Ospowatość śliwy – szarka

To jedyna wymieniona choroba, która powodowana jest przez wirus. Największe szkody ta choroba śliw wyrządza w południowej części kraju, odmianami podatnymi na szarkę są ‘Węgierka Zwykła’ i ‘Węgierka Włoska’. Objawy szarki występują na liściach i owocach. Na blaszkach liściowych pojawiają się przebarwione pierścienie oraz plamy tworzące wzroki. Na owocach objawy są bardzo wyraźne, początkowo pojawiają się fioletowawe pierścienie, potem plamy ciemnieją i zapadają się. Miąższ staje się gąbczasty. Choroba przenoszona jest przez szkodniki (głównie mszyce). W przypadku ochrony roślin przed tą chorobą najważniejsza jest właściwa profilaktyka i izolowanie porażonych roślin, nie ma skutecznych środków ochrony.

 

Autor artykułu:
Aleksandra
Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr S.A Pieniążek, Sadownictwo, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2000,
  • – Z. Fiedorow, B. Gołębniak, Z. Weber, Ogólne wiadomości z fitopatologii, Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, Poznań 2006.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.