Cibora papirusowa – warunki uprawy i pielęgnacji

Cibora (Cyperus spp.) jest bardzo wyjątkową ogrodową, ozdobną lub doniczkową rośliną. Od innych gatunków uprawnych różni się wyglądem, sposobem rozmnażania oraz zapotrzebowaniem na wodę. Jest rośliną wymagającą, ale bardzo dekoracyjną. Cibora papirusowa (Cyperus papyrus) to wytworna trawa ogrodowa. Cibora zmienna jest dość łatwa w uprawie. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, pasuje do stylu minimalistycznego. Jak pielęgnować tę interesującą roślinę, aby wypuszczała nowe i silne liście?

Cibora papirusowa – pochodzenie rośliny

Roślina wyglądem przypomina trawę i należy do rodziny ciborowatych. W stanie naturalnym występuje w Afryce i na niektórych wyspach Oceanu Indyjskiego. Roślinę spotkać można w miejscach o pełnym słońcu. Dobrze czuje się na glebach o wysokiej wilgotności, porasta bagna lub okolice cieków wodnych. Podmokłe tereny są najlepszym miejscem dla cibory.

Zastosowanie cibory papirusowej – historia rośliny

Cibora ma ciekawą historię, znana jest jako materiał do wyrobu płótna do pisania. Jest gatunkiem jadalnym, a dokładnie jej pędy i kłącza mogą być spożywane po ugotowaniu albo bez obróbki termicznej. Niegdyś cibora papirusowa była używana jako materiał budowlany. Jej mocnych i giętkich pędów używano do produkcji łodzi lub masztów. W Egipcie była wykorzystywana do ogrzewania domostw i przygotowywania potraw. Była surowcem wikliniarskim, przy jej udziale powstawały cenne przedmioty użyteczne w domach.

Dzisiaj cibora jest uprawiana głównie jako roślina ozdobna, z chęcią sadzona jest przy oczkach wodnych. Niesamowicie prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, jest schronieniem dla ptaków i owadów. Ze względu na duże rozmiary, może być unikalnym tłem dla niewielkich roślin. Cibora papirusowa raczej nie nadaje się do miast, jest dość wrażliwa na zanieczyszczenia. Dodatkowo wymaga specyficznych warunków siedliskowych, w tym dużej wilgotności podłoża.

Wygląd cibory papirusowej

Cibora tworzy łodygi, które pozbawione są liści. W przekroju łodyga jest kanciasta i może dorastać do ponad 5 metrów. To jedna z większych traw ozdobnych, jakie sadzi się w ogrodach przydomowych. Na szczycie pędu cibory tworzy się specyficzny pióropusz, który wyglądem przypomina parasolkę.

Szczytowa część łodygi to nic innego jak liście wraz z kwiatostanem rośliny. Podobne, silnie zredukowane liście wyrastają także z dolnej części rośliny, przy kłączach. Kwiaty są niepozorne, zielonkawe i mają postać kłosów. Zebrane są w baldachy, w skład pojedynczego kwiaty wchodzi tylko 1 słupek i trzy pręciki. Cibora po przekwitnięciu tworzy owoce, którymi są drobne orzeszki.

Uprawa cibory papirusowej w ogrodzie

Cibora papirusowa (Cyperus papyrus) ma specjalne wymagania, ale jest łatwa w uprawie. W przeciwieństwie do swojej kuzynki, cibory zmiennej, która jest rośliną wymagającą. Papirus w ogrodzie rośnie dobrze, jeśli zapewni mu się właściwe, optymalne stanowisko.

Najlepiej czuje się w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, na glebach stale wilgotnych. Mogą to być okolice oczka wodnego, rzeczki lub bagien. Rozrasta się wtedy silnie przy pomocy kłączy i zajmuje spory obszar. Cibora papirusowa absolutnie źle czuje się w pełnym słońcu, na ziemiach lekkich i przepuszczalnych. W takim środowisku wzrost trawy będzie zahamowany, może wcale nie kwitnąć. Papirus rośnie bardzo szybko, w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego tworzy nawet do 10 liści. W najlepszych warunkach roślina rozrasta się przy pomocy kłączy i szybko zajmuje wolny obszar. Z czasem może wypierać inne rośliny. Latem pogoda sprzyja rozwojowi, jest to roślina ciepłolubna, która świetnie czuje się w temperaturach powyżej 25 stopni.

Ochrona przed niską temperaturą

Roślina jest wrażliwa na mrozy, w klimacie Polski może przemarzać. Zaleca się wykopywanie roślin i przechowywanie w chłodnym i ciemnym miejscu. W następnym roku może zostać wsadzona na nowo. Czasami jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Chociaż częściej na parapetach domów gości znacznie mniejsza cibora zmienna. W ogrodzie roślina może być nawożona przy pomocy nawozów organicznych. W uprawie doniczkowej zaleca się nawozy do roślin w hydroponice. Są to specjalne nawozowe roztwory.

W okresie wzrostu cibora papirusowa tworzy znaczną część biomasy, dlatego wymaga regularnego dokarmiania. Papirus w ogrodzie często spotykany jest w aranżacjach ogrodów minimalistycznych. Dobrze prezentuje się zarówno w kompozycjach naturalistycznych, jak i w harmonijnych ogrodach japońskich. Pasuje do drzew iglastych, a także do kwitnących drzew i krzewów. Cibora papirus to roślina wymagająca specjalnych warunków wilgotnościowych.

Uprawa cibory w domu

Cibora zmienna jest typowym gatunkiem domowym. Madagaskar jest ojczyzną tej rośliny. Tworzy również imponujące, parasolowate pióropusze, ale jest dużo mniejsza niż cibora papirusowa. Łodygi mają mniejszą średnicą i są dużo niższe. W uprawie domowej cibora zmienna potrzebuje mieć zapewnioną różnicę temperatur.

Latem roślina najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 25 stopni. Zimą powinna ona spaść nawet do 15 stopni. W czasie spoczynku podlewa się ją rzadziej i zaprzestaje się nawozić. Rodzaj Cyperus to rośliny, które potrzebują stale wilgotnego siedliska. Wymóg ten dotyczy zarówno powietrza, jak i podłoża. Roślina musi mieć zawsze mokre podłoże. Niska zawartość pary wodnej w powietrzu może powodować przesychanie liści. Mają one wtedy nieatrakcyjny wygląd, mogą być przesuszone i ciemnieć. Problem ten można rozwiązać, stawiając roślinę na podstawce z wodą lub używając nawilżaczy powietrza. Rośliny trzeba dokarmiać nawozami do roślin zielonych.

Cibora zmienna świetnie sprawdza się w uprawie hydroponicznej. Oznacza to, że jej kłącza wraz z korzeniami mogą stać cały czas w wodzie. Jest to typ uprawy bez podłoża. Ważne jest regularne wymienianie wody i zasilanie rośliny nawozami do roślin zielonych rosnących w hydroponice.

Odmiana cibory zmiennej

W hodowli występuje interesująca odmiana cibory zmiennej, jaką jest ‘Variegata’. Roślina tworzy liście w dwóch kolorach. To odmiana kolekcjonerska, która jest bardzo rzadka i trudniejsza w uprawie i w pielęgnacji. Na liściach widoczne są wyraźne, odbarwione paski. Z racji pstrości ma większe wymagania świetlne.

Nietypowy sposób rozmnażania cibory

Cibora papirusowa
Źródło: pixabay.com

Roślina rozmnaża się bardzo łatwo za pomocą sadzonek liściowych. Jest to dość nietypowe zachowanie w świecie roślin. W celu podzielenia cibory odcina się szczytową część łodygi z kawałkiem pędu. Sadzonkę wsadza się do wody lub do wilgotnego piasku. Roślina ukorzenia się dość szybko, wkrótce można wsadzić ją do mieszanki podłoża. Cibora zmienna jest łatwa w uprawie, jeśli zapewni się jej wysoką wilgotność powietrza i nie przesuszy się liści ani kłączy. Ciborę można też rozmnażać przy pomocy samych wierzchołków pędów. Liść odwraca się i kładzie się w pojemniku z wodą. Po pewnym czasie pojawią się nowe korzonki.

Przesadzanie papirusów

Rośliny doniczkowe przesadza się co roku lub co dwa lata. Warto zwrócić uwagę na spód doniczki, jeśli wychodzą z niej korzenie, jest to sygnał. Kolejny pojemnik powinien być o rozmiar większy od poprzedniego, dzięki temu roślina szybko się zaaklimatyzuje. Zbyt duża doniczka sprawia, że cibora nie tworzy nowych liści, tylko korzenie.

To gatunek, który lubi mieć ciasno ściśnięte korzenie. Podczas przesadzania można roślinę podzielić na mniejsze. W tym celu oczyszcza się korzenie z podłoża i delikatnie rozrywa się papirus na mniejsze fragmenty. Rozdzielone rośliny powinno się umieścić w wilgotnym podłożu, nie należy podlewać ich przez parę godzin, aby ewentualne ranki się zabliźniły. Młode cibory nawozi się dopiero po pewnym czasie. Nowe podłoże ma wystarczające ilość składników pokarmowych na pierwsze miesiące wzrostu.

Problemy w uprawie cibory

Najczęstszym problemem w uprawie papirusów jest przesuszenie roślin. Liście bardzo szybko tracą kolor i zaczynają zasychać. Należy jak najszybciej podlać roślinę, można też wstawić ją do pojemnika z wodą i silnie zrosić. Cibora powinna odbić, ale zniszczone liście trzeba wyciąć, bo szpecą roślinę. Innym kłopotem, jaki może spotkać ogrodnika, są zbyt gwałtowne wahania temperatury. Jeśli w okresie wzrostu temperatura spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, roślina ucierpi. Brak zapewnienia spoczynku zimowego negatywnie wpływa na kondycję oraz na wygląd cibory.

Mszyce chętnie zasiedlają delikatne liście roślin, oblepiają je lepką spadzią i uszkadzają tkanki. To idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Z mszycami należy walczyć przy użyciu dostępnych środków, mogą być to biopreparaty lub substancje chemiczne. Suche i ciepłe powietrze sprzyja inwazji szkodników. Rośliny nie powinny stać blisko urządzeń grzewczych, zaleca się też utrzymywanie dystansu od urządzeń elektrycznych.

Suche powietrze może sprzyjać inwazji wciornastków i przędziorków na roślinach. Te niewielkie owady odpowiadają za powstawanie srebrzystych plamek na liściach. Z czasem liście brązowieją i zasychają. Podniesienie wilgotności powietrza i przestawienie rośliny powinno załatwić sprawę szkodników. W skrajnych przypadkach wszystkie liście mogą ulec zniszczeniu. Zaleca się wtedy całkowite obcięcie łodyg. Cibora ma duży potencjał regeneracyjny i na pewno odbije w kolejnym sezonie.

Rośliny mogą być również atakowane przez pluskwiaki, którymi są wełnowce. Ciało tych owadów pokryte jest białym, woskowym nalotem. Są bardzo łatwe do identyfikacji, ale nieco trudniej z nimi walczyć. Mają płaskie ciała i łatwo chowają się w pochwach liściowych oraz w kątach liści. Pozbycie się wełnowców domowymi sposobami jest możliwe, ale pracochłonne. Lepiej użyć sprawdzonych prepatów na przykład na bazie olejów.

Jak widać cibora może być interesującą rośliną ogrodową lub doniczkową. Do nasadzeń na świeżym powietrzu polecany jest gatunek cibora papirusowa, która tworzy wysokie rośliny. To gatunek, który dobrze czuje się na glebach stale wilgotnych. Ma wysokie wymagania termiczne i może przemarzać. W domach spotyka się ciborę zmienną, która nie dorasta do metra. Wymaga stałej obecności wody w podłożu i wysokiej wilgotności. Zapewniając roślinom optymalne warunki, można cieszyć się z ich oryginalnego wyglądu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.