Ciemiernik wschodni – charakterystyka, uprawa

Ciemiernik jest rośliną z rodziny jaskrowatych. Istnieje około 20 gatunków ciemiernika. Można go spotkać w Europie, Chinach, na Kaukazie. Ciemiernik wykorzystywany jest jako kwiat ozdobny. Jego cechą charakterystyczną jest wczesny okres kwitnienia. Niektóre gatunki kwitną nawet zimą. Niektóre z odmian były wykorzystywane w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się go również w homeopatii. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina trująca. Jak wygląda ciemiernik? Jak można go wykorzystać w swoim ogrodzie? Czym charakteryzuje się ciemiernik wschodni? 

Ciemiernik wschodni – ogólna charakterystyka

Ciemiernik wschodni to bylina. Jest on rośliną ozdobną o niewielkich rozmiarach. Dorasta do 50 centymetrów wysokości. Ciemiernik rozrasta się szybko. Rabaty i skalniaki bardzo szybko pokrywają jego liście. Utrzymują się one na roślinie przez cały rok. To jedna z jego wielu zalet. Dzięki temu, że jego liście są przez cały rok zielone, tworzy on ozdobę zimowych ogrodów. Liście umieszczone są na dość długich ogonach. Są grube i skórzaste. Mają ząbkowane brzegi.

Ciemiernik to roślina wieloletnia. Ciemiernik słynie z kwiatów. Mają one różne kolory. Kwiaty wyrastają na długich pędach i wznoszą się ponad liście. Kwiaty są dzwonkowate. Kwiaty mogą być białe, liliowe, różowe. Pojawiają się też żółte kwiaty, czerwone albo purpurowe. Niektóre kwiaty są nakrapiane albo mają na płatkach obwódki w innym kolorze. Dzięki temu niezwykle efektownie prezentują się w ogrodzie. Jakie są odmiany ciemiernika? Jakie roślina ma wymagania? Czy uprawa jest łatwa?

Odmiany ciemiernika

Ciemiernik ma wiele różnych odmian i gatunków. Różnią się one przede wszystkim wyglądem.

Blue Lady ma kwiaty w kolorze granatowym. Red Lady zdobi ogród kwiatami o barwie fioletowej, wpadającej w czerwień. White Lady to odmiana o kwiatach białych. Można również wybrać odmianę o kwiatach brązowych, czyli Atrorubens. Spring Beauty ma wiele kwiatów. Są one jasne i mają różowe kropki. Picotee Strain ma kwiaty w kolorze białym. Wokół płatków pojawia się fioletowa obwódka. Płatki posiadają również różowo-fioletowe unerwienie.

Jak wyglądają kwiaty ciemiernika wschodniego?

Cechą charakterystyczną ciemierników są kwiaty. W szczególności pora kwitnienia. Kwitną one już w marcu. To bardzo wcześnie. Kwitnienie utrzymuje się do maja. Jest to zatem jedna z najwcześniej kwitnących roślin w ogrodzie. Kwiaty są pojedyncze. Zazwyczaj zwisają i są niewielkie. Mają około 4 centymetry średnicy. Mogą mieć dowolny kolor, w zależności od odmiany. Można posadzić w ogrodzie kwiaty jednego koloru. Jeśli ogród ma bardziej naturalistyczny charakter, to warto wybrać więcej kolorów i je ze sobą wymieszać. Ciemiernik jest rośliną, która często zdobi skalniaki. Ze względu na atrakcyjne, różnobarwne kwiaty, stanowi urozmaicenie dla innych bylin. Jak odpowiednio zadbać o ciemierniki? Jakie są ich wymagania? Jak wygląda pielęgnacja tych bylin?

Ciemiernik wschodni. Uprawa i pielęgnacja

Ciemierniki nie mają zbyt dużych wymagań. Ich pielęgnacja jest łatwa. Jedna sadzonka może rosnąć w danym miejscu ponad 10 lat. Nie lubi przesadzania. Nie powinno się tego robić, gdyż roślina ma wrażliwy system korzeniowy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wybrać miejsce dla ciemiernika. Nie powinno się też sadzić go zbyt głęboko. Ciemiernik wydaje kwiaty corocznie.

Gdzie najlepiej posadzić ciemiernik wschodni?

Helleborus orientalis
Źródło: Pixabay.com

Roślina ta lubi stanowiska cieniste. Najlepiej radzi sobie w miejscach, które są osłonięte od wiatru. To roślina mrozoodporna. Możemy ją jednak dodatkowo zabezpieczyć przed zimą. Taka specjalna pielęgnacja zalecana jest w zimy, podczas których nie ma śniegu. To pozwoli na ochronę pąków kwiatowych. Ciemierniki lubią podłoża próchnicze, bogate w wapń. Warto dla niego wybrać glebę gliniastą, z wysokim pH. Nie wymagają regularnego nawożenia. Można jednak raz w roku wspomóc je nawozem. Najlepszy będzie nawóz wieloskładnikowy. Odpowiednią porą na nawożenie jest wczesna wiosna. Ciemierniki potrzebują regularnego podlewania. Roślina bardzo lubi, gdy gleba wokół niej jest wilgotna. Przed okresem kwitnienia należy pozbyć się starych liści. Dzięki temu kwiaty będą miały lepszy dostęp do słońca. Niektórzy zalecają, aby pod koniec grudnia usunąć wszystkie liście rośliny. Inni usuwają tylko chore, zniszczone, stare i obumarłe liście. Należy też pozbyć się kwiatów, które przekwitły.

Sadzenie ciemierników

Korzenie ciemierników są długie, wrażliwe i rosną w dół. Trzeba to wziąć pod uwagę podczas sadzenia. Należy wybrać odpowiednie miejsce i nie przesadzać ciemiernika. Najlepszą porą wysadzenia sadzonek jest marzec albo kwiecień. Jeśli mamy ciemierniki, to możemy z nich pozyskać nasiona. Nasiona pozostawiamy w ciepłym miejscu. Z nich wytworzą się małe sadzonki.

To sadzonki wysadzamy do gruntu. Najpierw należy dokładnie przygotować podłoże. Trzeba je spulchnić, przekopać, dokładnie oczyścić z chwastów. Sadzonkę wyciągamy z doniczki. Potem na moment wsadzamy ją do wody. Bryła korzeniowa napęcznieje. Następnie należy ją rozluźnić. Ciemierniki sadzimy na głębokości 0,5 metra. Należy je sadzić w odległości 30-50 centymetrów od innych sadzonek. Korzenie należy przysypać ziemią. Bryła korzeniowa nie może być umieszczona głębiej niż 5 centymetrów. Wokół rośliny można rozsypać drobną warstwę kory. Dzięki temu ziemia będzie trzymała wilgoć. Pozwoli to też na zahamowanie wzrostu chwastów.

Jak wkomponować ciemierniki w ogród?

Ciemierniki to byliny, które idealnie pasują do ogrodów górskich, naturalistycznych, rustykalnych. Można je sadzić w rabatach. Wokół ciemierników warto umieścić kamyczki. Tak obramowane rabatki będą prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Ciemierniki to rośliny, które bardzo dobrze komponują się ze skalniakami. Warto je posadzić przy kamieniach. Świetnie pasują do granitów, bazaltów i otoczaków. W zależności od upodobań można wybrać dowolny kolor kwiatów. Do granitów pasują ciemierniki o kwiatach granatowych. Tworzą bardzo chłodną, estetyczną kompozycję.

Z czym dobrze komponuje się ciemiernik wschodni?

Ciemiernik wschodni można sadzić pod krzewami. Ta roślina lubi półcień. Krzewy będą chroniły ciemierniki nie tylko przed destrukcyjnym działaniem słońca, ale też przed wiatrem. To mogą być zarówno niskie krzewy, jak i wysokie. Ciemiernik czerwony pasuje do dereni świdwa. Mają one pędy w kolorze pomarańczowym. Wraz z ciemiernikiem stworzą ognistą kompozycję. Ciemiernik czerwony pasuje też do roślin, które mają liście w kolorze jasnozielonym. Warto obok niego posadzić jaskry. Do ciemierników pasują trzykrotki, goździki, chabry. Można obok nich posadzić również inne byliny. Ciemiernik wschodni dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Jego zaletą jest to, że ma liście zielone przez cały rok. Wraz z trawami ozdobnymi stworzy piękny ogród zimowy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.