Ciemierniki w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Ogród to wizytówka każdego domu. Widoczny z ulicy, przyciąga wzrok wielu zaciekawionych sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Aby właściciele byli z niego dumni, trzeba o niego dbać. Nie wszystkie kwiaty nadają się do sadzenia w ziemi. Wiele odmian roślin nadaje się wyłącznie do uprawy w warunkach domowych. Przydomowy ogródek może być piękny i bezproblemowy. W tym celu posadź w nim ciemierniki!

Ciemiernik to kwiat wyjątkowy!

Ciemiernik to nie tylko piękny kwiat. Jest to roślina bardzo charakterystyczna. W przeciwieństwie do innych kwiatów, ciemierniki kwitną głównie zimą. Ich kolorowe płatki rozweselają ponure, zimne dni. Sprawiają zatem, że nasz ogród jest śliczny nie tylko wiosną.

W dodatku chcąc zasadzić ciemierniki, mamy w czym wybierać. Wczesne odmiany ciemiernika zaszczycą kwiatami już w grudniu. Rozkwitające pączki to rewelacyjny prezent świąteczny. Ciemierniki kwitną najpóźniej w okolicach maja. Mogą zatem z powodzeniem zostać zastąpione innymi kwiatami, na okres letni. Fenomen tych kwiatów jest niepowtarzalny. Sprawia, że zimą natura daje nam namiastkę wiosny.

Popularne odmiany ciemiernika

Biały ciemiernik w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Ciemierniki mają około 20 odmian. Ogrodnicy wciąż starają się tworzyć nowe krzyżówki tej charakterystycznej rośliny. Rosnące zainteresowanie ciemiernikami wynika z fenomenu kwitnienia zimą. Klienci chętnie sadzą nowo-powstałe odmiany i z zaskoczeniem obserwują piękno nietuzinkowych kwiatów. W Polsce popularnych jest kilka gatunków ciemiernika.

Ciemiernik Biały

Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi płatków. Najczęściej kwitnie wiosną. Zdarza się jednak, że piękno jego kwiatów możemy podziwiać w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Aby tak się stało, zima nie może być wyjątkowo ostra. Niskie temperatury spowalniają proces kwitnienia ciemiernika. Rośnie stosunkowo niewielki. Jego maksymalna wysokość to 30 cm.

Ciemiernik Cuchnący

Jak sama nazwa wskazuje, kwiat ten wydziela specyficzny zapach. Wiele osób z tego właśnie powodu rezygnuje z uprawy tej cudownej odmiany. Wynagradza go jednak nietuzinkowy wygląd. Płatki Ciemiernika Cuchnącego są zielone i mają mocno odznaczającą się, ciemno-różową obwódkę. Roślina osiąga nawet 50 cm, a jego kwiatami możemy cieszyć się nawet do maja.

Ciemiernik Korsykański

Kwiaty Ciemiernika Korsykańskiego górują nad innymi odmianami. Ten gatunek osiąga nawet metr wysokości. Jest wyjątkowo wrażliwy na silne wiatry, ale wyróżnia się dużą tolerancją mrozów. W przypadku łagodnych zim nie zrzuca liści.

Ciemierniki na świecie

Ciemierniki to kwiaty popularnie nie tylko w Polsce. Wiele gatunków tej rośliny występuję naturalnie w najbardziej mroźnych miejscach na kuli ziemskiej.

Choć w naszym kraju uprawia się niewiele gatunków, w innych krajach popularne są także inne odmiany. Prezentujemy je poniżej.

Ciemiernik Czerwieniejący

Pochodzi z Bałkanów. Rośnie bardzo nisko, a jego kwiaty, pędy oraz liście, mają kolor purpurowy. Jest zatem ozdobą samą w sobie i nawet poza okresem kwitnienia wygląda rewelacyjnie. Jest bardzo charakterystyczną rośliną, której nie sposób pomylić z inną odmianą.

Ciemiernik Orientalny

W naturalnym środowisku występuje na Kaukazie. Uwielbia więc mroźne pogody. Jego kwiaty przybierają kremowy lub zielono-biały kolor. Jest wyjątkowo odporny na podmuchy wiatru, choć ma bardzo delikatne płatki kwiatowe.

Ciemiernik Wschodni

Występuje w Grecji, Bułgarii, Turcji i na Kaukazie. Wyróżnia się ogromnymi, zielonymi liśćmi. Osiąga około pół metra wysokości. Kwiaty tego gatunku występują w kolorach biały, zielony lub różowy.

Gdzie sadzić i jak dbać o ciemierniki?

Ciemierniki to kwiaty bardzo specyficzne. Choć odznaczają się dużą odpornością na mrozy, nie lubią być wystawiane na podmuchy ostrego wiatru. Łagodniejszy przebieg zimy sprawia, że szybciej rozwijają się pąki kwiatowe. Dzięki temu czas kwitnienia nieco się przesuwa.

Należy je zatem sadzić w cieniu innych, większych roślin. Na szczęście dobrze rozwijają się w pobliżu drzew iglastych i liściastych. Ich wzrost będzie lepszy, jeśli wybierzemy dla nich żyzną glebę. Najlepiej zlokalizować je w wilgotnym miejscu. Możemy posadzić je również w okolicach budynków lub pod betonowym, dobrze wyizolowanym ogrodzeniem.

Kiedy i jak głęboko sadzić ciemierniki?

Do sadzenia ciemierników możemy przystąpić w dowolnym momencie. Roślina ta nie ma określonego terminu nasadzenia. Jednak, dla ułatwienia sobie zadania, dobrze jest to zrobić wiosną lub latem. Wtedy gleba nie jest zmarznięta i wykopanie dołka nie stanowi problemu. Choć wbrew pozorom, wcale nie musi on być głęboki.

Korzenie ciemiernika są dość długie. Jednak głębokie wsadzenie tego kwiatka sprawi, że będzie miał on kłopot z kwitnieniem. Dlatego otwór w ziemi powinien być dość płytki. Ciemierniki sadzimy bezpośrednio w miejscu docelowym. Nie musimy wcześniej ich aklimatyzować.

Czy ciemierniki należy nawozić?

Nie jest to konieczne. Ciemierniki nie należą do wymagających rodzin. Zalecane jest maksymalnie jedno nawożenie w ciągu roku. Jeżeli ich podłoże jest odpowiednio przygotowane, z dostarczania im dodatkowych składników odżywczych, możemy śmiało  zrezygnować.

Podlewanie ciemierników

Zimą nie istnieją żadne przesłanki, co do podlewania ciemierników. Nawet jeżeli okres ten jest wyjątkowo ciepły i pozbawiony opadów. Wilgotność powietrza jest wystarczająca, by roślina sama zaspokoiła swoje potrzeby. Musimy jednak pamiętać, że sytuacja ta ulega zmianie latem. Kwiaty te nie lubią suszy. Dlatego podczas upałów musimy zadbać o dostarczanie im dużych ilości wody. Mokre podłoże sprawi, że roślina poprawnie się rozrośnie. W efekcie zimą obdarzy nas wyjątkowo pięknymi kwiatami.

Piękny i trujący

Jak to w bajkach często bywa, to co piękne jest również niebezpieczne. Ta teza idealnie sprawdza się w przypadku ciemierników. Kwiaty te obdarzają nas swoją urodą. Są jednak trujące. Mogą wydzielać sok, który jest zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Zatem starajmy się go nie dotykać, bez zbędnej potrzeby. Zachowajmy również środki ostrożności wykonując wszelkie prace związane z pielęgnacją tej rośliny. Pamiętajmy, by w okolicach ciemierników nie pozostawiać bez opieki dzieci. Starajmy się również ograniczyć dostęp do tych kwiatów zwierzętom.

Nie ruszaj zasadzonych ciemierników!

Ciemierniki bardzo nie lubią przesadzania. Jeżeli zmienimy im miejsce wzrostu, roślina może przestać kwitnąć. Dlatego wybierając miejsce do zasadzenia, musimy robić to perspektywicznie. Ciemiernik kwitną zimą, więc nie wymagają przenoszenia na ten okres w cieplejsze miejsca. Niektóre odmiany warto jedynie przykryć gałęziami innych roślin, jeśli występują duże porywy wiatru. Jedynym wyjątkiem do zmiany położenia ciemierników, jest ich rozmnażanie.

Gdzie kupić ciemierniki?

Ciemiernik
Źródło: Pexels.com

Ciemierniki można nabyć w większości sklepów ogrodniczych i ogólnobudowlanych. Nasiona tych kwiatów są jednak dość wymagające. Zatem zaraz po ich nabyciu, warto wsadzić je do ziemi.

Dlaczego? Lubią się one przesuszać i tracić zdolność rozwoju. Posiadając rozwiniętą roślinę, możemy przystąpić do rozmnażania. Wystarczy, że łodygę kwiat, najlepiej późną wiosną, oddzielimy od reszty i wsadzimy do donicy. Po okresie kwitnienia możemy przenieść ją do ogrodu.

Czy ciemierniki można uprawiać w domu?

W teorii nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli przygotujemy im odpowiednie podłoże, możemy posadzić je w donicach. Cały problem tkwi w temperaturze otoczenia. Ciemierniki, to kwiaty przepadające za ujemnymi temperaturami. Chyba w żadnym domu nie występują tak niskie temperatury. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kwiatów na balkonie. Ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniu sprawi, że kwiat uschnie i nie będziemy mogli cieszyć się jego pięknem.

Dywan z ciemierników

Ciemierniki to kwiaty, które lubią być ciasno sadzone. Oznacza to, że na niewielkiej przestrzeni możemy posadzić sporą ilość kwiatów. W dodatku gatunki nie zagrażają sobie wzajemnie. Zatem możemy sadzić wiele odmian w niewielkich odstępach. W ten sposób uzyskamy piękny, kwiatowy dywan. Dodając kilka innych roślin, nasz ogród zmieni się w dzieło sztuki.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.