Co musisz wiedzieć o styrobetonie

Styrobeton to nowa technologia, która może zrewolucjonizować branżę budowlaną. Wykonany jest z polistyrenu i cementu – jest to masa samorozlewna składająca się z granulatu polistyrenowego oraz spoiwa cementowego, Materiał ten ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym betonem i innymi materiałami budowlanymi. Jest łatwiejszy w produkcji, lżejszy, bardziej przyjazny dla środowiska i często również tańszy niż inne materiały.

Co to jest styrobeton?

Styrobeton to nowy rodzaj ekologicznego materiału budowlanego, który jest wytwarzany ze styropianu. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnego betonu, ponieważ ma wiele zalet. Można wytwarzać go poprzez wmieszanie kulek styropianu do mokrej mieszanki betonowej. Inaczej mówiąc, jest to mieszanka granulatu styropianowego, wody i cementu.

Styrobeton jest przyjazny dla środowiska, nie wymaga ciepła do wiązania. Podczas procesu utwardzania nie wydziela żadnych toksycznych gazów. Najważniejszą zaletą styrobetonu w porównaniu z tradycyjnym betonem jest jednak jego zdolność do recyklingu poprzez przetworzenie styropianu dla dalszego wykorzystania w budownictwie. Jest on również lekki, co oznacza, że można go używać w miejscach, w których waga stanowi wadę, np. na wyższych piętrach budynków.

Styrobeton, często zadawane pytania

Styrobeton to rodzaj betonu, w którym jako kruszywo wykorzystuje się cząstki styropianu. Polistyren, z którego wykonany jest granulat, jest rodzajem tworzywa sztucznego, które jest wykonane z monomerów styrenu. Znajduje zastosowanie w budownictwie, ponieważ ma dobre właściwości izolacyjne, które są ważne dla zatrzymywania ciepła czy dźwięku.

  • Styrobeton posiada liczne zalety. Między innymi:
  • Może być stosowany do ocieplania budynków, zmniejszając ilość energii potrzebnej do ich ogrzania lub schłodzenia.
  • Nie przewodzi prądu, co chroni urządzenia elektryczne wewnątrz budynków przed uderzeniami piorunów czy przepięciami.
  • Można go poddać recyklingowi.
  • Beton styropianowy można odlewać w prawie każdym kształcie dzięki jego dużej elastyczności.

Styrobeton a pianobeton – różnice w zastosowaniu

Zwykły beton to mieszanka cementu, kruszywa i wody. Pianobeton to z kolei mieszanka zaczynu bądź zaprawy cementowej z pianą techniczną. Ma on mniejszą gęstość niż zwykły beton. Jest tańszy w produkcji, ponieważ nie wymaga tyle cementu, co zwykły beton. Pianka w mieszance tworzy kieszenie powietrzne i nadaje elastyczności, zmniejsza wagę oraz eliminują potrzebę stosowania stali zbrojeniowej. Pianobetony mają zastosowanie jako materiały izolacyjno-konstrukcyjne, izolacyjne, a czasami wypełniające. Są stosowane do lekkich podkładów podłogowych o własnościach ciepłochronnych. Nadają się do układania na nierównych podłożach dzięki zdolności do samopoziomowania oraz wypełnienia miejsc o nieregularnych kształtach. Pianobeton stosuje się też w budowie dróg i mostów ze względu na jego parametry wytrzymałościowe. Zastosowanie pianobetonu umożliwia budowę obiektów drogowo-mostowych, np. autostrad, na trudnych gruntach, jak tereny bagniste, ponieważ wpływa on na stabilizację gruntów o słabej nośności. Obszar zastosowania styrobetonu jest podobny jak w przypadku pianobetonu, jednak przy użyciu styrobetonu uzyskuje się nieco większą wytrzymałość przy zmniejszonej ciepłochronności. Jest on stosowany tylko do ociepleń (np. podłóg czy dachów), zaś pianobeton może być używany do napraw dróg czy budowy fundamentów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.