Co musisz wiedzieć przed zakupem tunelu foliowego, zalety tuneli foliowych?

Artykuł sponsorowany.

Coraz więcej posiadaczy działek, przydomowych ogródków decyduje się na tunel foliowy, który umożliwia m.in. uprawę pomidorów. A że sezon się zbliża, przedstawiamy najważniejsze informacje, jakie trzeba znać, zanim zdecydujesz się na konkretny tunel foliowy.

Do czego służy i jak wybrać tunel foliowy?

Tunel foliowy można by określić jako namiot dla roślin. To mini szklarnia, która wydłuża sezon uprawy warzyw, co jest istotne m.in. w przypadku roślin ciepłolubnych, jak pomidory, ogórki oraz papryka. Chroni znajdujące się w niej warzywa przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, może też zapewniać izolację termiczną (dotyczy to tuneli z zamontowaną folią nieperforowaną).

Czym się kierować, wybierając tunel foliowy? Przede wszystkim wymiarami, które należy dopasować do możliwości działki, przewidywanej wielkości grządek. Tunele mogą być niskie lub wysokie. Niskie przeznaczone są głównie do krótkiej uprawy roślin, trudno jest do nich wejść i przeprowadzić niezbędne prace pielęgnacyjne. Bardziej uniwersalne są wersje wysokie, mierzące ok. 180 cm, choć, weź pod uwagę, że będą one też droższe.

Folia może być mocowana na rurkach metalowych oraz PCV. Konstrukcja metalowa jest stabilniejsza, aczkolwiek bardziej narażona na korozję. Rurki PCV są lekkie, a jednocześnie trwałe. Znoszą wilgoć, wysokie temperatury. Łatwo je też przenieść na inną grządkę. Ich minusem jest to, że lekki tunel trzeba chronić przed silnym wiatrem.

Folia może być perforowana lub nie. W pierwszym przypadku zapewnia cyrkulację powietrza (weź to pod uwagę, uprawiając rośliny narażone na choroby grzybowe). Folia bez perforacji umożliwia zachowanie odpowiedniej wilgotności, temperatury. Ważne jest, aby była wyposażona w okna, by w miarę potrzeb wentylować środek.

Na koniec, tunele mogą być białe lub zielone. Obecnie obie wersje są wzmacniane siatką (kiedyś tylko zielone miały tę opcję). To na czym polega różnica? Biały tunel lepiej odbija promieniowanie słoneczne, natomiast zielony mocniej się nagrzewa, zapewniając jednocześnie cień. Wszystko zależy od roślin, które chcesz tam posadzić.

Gdzie kupić, ile kosztuje tunel foliowy?

Cena tunelu foliowego jest zależna od rozmiaru, materiału, konstrukcji (sprawdź), zaczyna się od ok. 150 zł, a może dochodzić do nawet 1000 zł. Decydując się na tunel foliowy, warto od razu uwzględnić jego trwałość, jakość wykonania, ponieważ najtańszy model może być tylko pozorną oszczędnością. Z drugiej strony, dobrze oceń wymiary docelowej konstrukcji. Nie ma sensu przepłacać za duży tunel foliowy, którego możliwości i tak nie wykorzystasz w pełni. A gdzie go kupić? Najprościej w internecie, ponieważ masz bardzo duży wybór, nie tylko pod względem wymiarów, ale też rodzajów folii oraz dodatkowych funkcjonalności (okna, drzwi zamykane na zamek błyskawiczny). W sklepach internetowych bez problemu dokupisz też folię do stelaża, bo tę trzeba regularnie wymieniać.

Zalety tuneli foliowych

Tunel foliowy to dobre rozwiązanie dla działkowców, ogrodników, którzy nie mogą sobie pozwolić na tradycyjną szklarnię. Sprawdzi się nawet na niewielkim, przydomowym ogródku, zwiększając możliwości upraw.

Jakie są jego zalety? Jest tani, lekki i mobilny, a przy tym wytrzymały. Możesz sobie na niego pozwolić niezależnie od zasobów finansowych, czy możliwości przestrzennych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.