Co to jest odpływ liniowy? Czy warto rozważyć jego montaż w łazience?

Wraz z coraz większą dostępnością materiałów jak również bardziej zaawansowaną technologią remontową, możliwe jest dużo kreatywniejsze podejście, do projektowania łazienki, jedną z najciekawszych opcji, których wybór może podyktować kształt całego pomieszczenia, jest odpływ liniowy. Jak wygląda i dlaczego jest ciekawym rozwiązaniem?

Czym jest odpływ liniowy?

Jest to rodzaj odpływu, do niedawna popularny był głównie w infrastrukturze. Ma on postać podłużnej rynny zasłoniętej kratką, woda spływa do niej, przez całą powierzchnię rynny, po czym jest nią kierowana do ukrytego pod powierzchnią odpływu. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne, chociażby na wjazdach do garaży podziemnych – obecność podłużnej kratki uniemożliwia dostawanie się wody spływającej po podjeździe do wnętrza budynku. Okazuje się jednak, że rozwiązanie takie doskonale sprawdza się również w przypadku użycia codziennego.

Kiedy warto założyć odpływ liniowy?

Podstawową zaletą, jaką posiada odpływ liniowy, jest możliwość całkowitej rezygnacji z brodzika. Dzięki zastosowaniu pochyłych w niewielkim stopniu kafelek nie ma możliwości, aby woda wydostała się poza strefę prysznica. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zwiększa się bezpieczeństwo w łazience – brak wystających elementów mogących doprowadzić do potknięcia. Dodatkowo pozwoli to na znacznie łatwiejsze zachowanie wysokiego poziomu czystości w łazience, możliwe będzie wyeliminowanie licznych zagięć i zakamarków sprzyjających gromadzeniu się kurzu. Co więcej, rozwiązanie, jakim jest montaż odpływy liniowego, pozwoli bezproblemowo wjechać pod prysznic na wózku inwalidzkim, co będzie niezwykle dużą użytecznością dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Kiedy zdecydować się na montaż tego typu odpływu? Niestety pomimo wielu zalet ma on dwie fundamentalne wady. Pierwszą z nich jest koszt montażu oraz konieczność przystosowania do niego całego pomieszczenia. Ze względu na konieczność umiejscowienia odpływu w podłodze, jak również montaż rynny, którą będzie spływać woda wraz z kratownicą, konieczne będzie skuwanie podłogi i odpowiednie jej podniesienie. Dodatkowo samo ułożenie kafelek może być trudniejsze, ponieważ będą musiały mieć one zachowany odpowiedni kąt. Z tego powodu, montaż tego typu odpływu powinien być planowany już na etapie projektowym budynku, lub w momencie przeprowadzania generalnego remontu.

Drugą wadą rozwiązania jest brak możliwości napuszczenia wody pod prysznic – opcja ta występuje w przypadku większości typów brodzików. Rozwiązania takie będzie przydatne dla rodziców chcących łatwo umyć swoje dziecko oraz w sytuacjach, kiedy konieczne jest wykonanie ręcznego prania. Dodatkowo wadą odpływu może być również cena, jest on znacznie cięższy do montażu, oraz wymaga zaadaptowania pomieszczenia, co może generować duże koszty.

Czy odpływ liniowy jest skuteczny?

Jak najbardziej, jego skuteczność w niczym nie ustępuje typowym odpływom, dodatkowo, ze względu na swoją budowę zmniejsza szanse na zapchanie się rur i odpływy – znajdująca się na całej powierzchni gęsta kratka zatrzymuje wszelkie większe zabrudzenia, jak również włosy, które są powodem większości problemów hydraulicznych.

Jak widać, odpływ liniowy może być doskonałym rozwiązaniem zapewniającym dużą ilość dodatkowej przestrzeni, jednocześnie zwiększając wartość użytkową łazienki, jak również jej bezpieczeństwo. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozwiązanie to wymaga adaptacji pomieszczenia, tym samym generując duże koszty materiałów i robocizny na samym starcie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.