Co wpływa na cenę mieszkania?

Na cenę mieszkań wpływa wiele czynników, co sprawia, że dwa lokale o identycznym metrażu znajdujące się w jednym budynku, mogą różnić się między sobą ceną. Dlatego warto wiedzieć, od czego uzależniona jest cena danej nieruchomości oraz, w jaki sposób poszczególne parametry na nią wpływają. Dowiedz się więcej, jakie czynniki mają wpływ na cenę nieruchomości.

Czynniki wpływające na cenę mieszkań

Pierwszym z czynników, który warto wziąć pod uwagę, jest standard wykończenia danej nieruchomości. Można go również podzielić na podgrupy, ponieważ standard wykończenia wpływający na koszt nieruchomości uzależniony jest od jakości i ceny materiałów budowlanych wykorzystanych we wnętrzach, sposobu wykończenia oraz zagospodarowania pomieszczeń i całego budynku.

Drugim ważnym czynnikiem jest lokalizacja danej nieruchomości. W przypadku miast niezwykle ważna jest odległość budynku od centrum. Warto też zwrócić uwagę na położenie nieruchomości w określonej dzielnicy miasta – ponieważ wpływa ona na atrakcyjność oraz prestiżowość danej okolicy.

Sama okolica jest kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości lokalowej. Planując kupno mieszkania, w Łodzi lub innym dużym mieście, w wielu przypadkach kładziemy nacisk na obecność terenów zielonych, miejsc do parkowania, placów zabaw dla dzieci oraz dostępność komunikacji miejskiej.

Ostatnim ważnym czynnikiem jest układ i wielkość danego mieszkania. W tym przypadku na cenę składa się kilka parametrów, takich jak: metraż, liczba pokoi, ilość kondygnacji, obecność tarasu lub balkonu, rozmieszczenie pomieszczeń, liczba okien oraz stronę świata, na którą wychodzą.

Przeglądając oferty mieszkań z ceną za m2, warto mieć na uwadze, że w przypadku kawalerek cena ta jest wyższa niż w przypadku mieszkań z większą liczbą pomieszczeń.

Czy piętro ma wpływ na wartość mieszkania?

Kwestia piętra ma duży wpływ na wycenę mieszkania, choć uzależniona jest od rodzaju zabudowy danego budynku oraz obecności windy. W starych budynkach najwyższą wartość mają mieszkania pomiędzy pierwszym a trzecim piętrem, niższą cenę mają nieruchomości z parteru oraz czwartego i wyższych pięter. Jest to związane z awaryjnością wind, co może stanowić utrudnienia dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi oraz niższym ciśnieniem wody w górnych piętrach. W nowym budownictwie wyżej wyceniane są mieszkania na wyższych piętrach, ponieważ wiążą się z lepszym widokiem, większym stopniem nasłonecznienia oraz zwiększoną prywatnością.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że na rynku nieruchomości znajduje się wiele niezwykle zróżnicowanych ofert. Poszukując nowego mieszkania dla siebie, warto skorzystać z usług przedsiębiorstw, takich jak Sempre Nieruchomości.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.