Co zrobić, by skutecznie odstraszyć koty z ogrodu?

Ogrody są bardzo popularne wśród zwierząt domowych. Nic dziwnego, to świetne miejsce na słodką drzemkę, toaletę, a nawet zaczepianie kota sąsiadów. Co zrobić, gdy rośliny zaczynają cierpieć z powodu szczególnej uwagi kotów. Przecież nie można ich pilnować przez całą dobę. Oto jak na stałe trzymać koty i kotki z dala od Twoich roślin.

Co złego mogą zrobić koty w ogrodzie?

Kiedy nadchodzą ciepłe letnie dni, ogrodnicy przenoszą się do swoich działek i zabierają ze sobą ulubione zwierzęta — nie mogą przecież zostawić swoich kotów w mieście. Jednak w ogrodzie sprawiają wiele kłopotów.

  • Koty często wykorzystują kwietniki i trawniki jako toalety. Odchody kotów są niebezpieczne dla roślin i mogą zabijać kwiaty i warzywa. Ponadto, koty są zwierzętami terytorialnymi. Instynktownie oznaczają granice swoich posesji moczem, a to nie sprzyja roślinom.
  • Koty lubią wylegiwać się w miękkiej, chłodnej roślinności. Nie ma znaczenia, czy jest to trawa na trawniku, marchewki czy rabaty bratków.
  • Kora drzewa owocowego jest również często używana przez koty jako drapak.
  • Koty znane są z tego, że są dobrymi łowcami ptaków. Ogrodnikom, którzy celowo zwabiają ptaki na swoją posesję, nie spodoba się zatem reakcja ich zwierząt domowych — duży kot jest w stanie zorganizować pogrom nie mniej niż drapieżny lis.

Oprócz własnych zwierząt domowych, na posesji mogą pojawić się również zwierzęta sąsiadów.

Oczywiście, można mieć oko na ogród warzywny przez cały dzień i zniechęcić zwierzę do zbliżania się do zakazanego obszaru. Jest to jednak czasochłonne i może denerwować kota. Istnieje wiele bardziej humanitarnych sposobów na odstraszanie kotów, ale nie mniej skutecznych rozwiązań tego problemu.

Jak odstraszyć koty? – Sposób pierwszy: Rośliny

Zniechęć kota do drzemki w ogrodzie, sadząc lawendę. Jest to piękna roślina ozdobna i w ogóle nie jest szkodliwa dla człowieka. Jednak ostry zapach obrzydza zwierzęta. Jeśli posadzisz te kwiaty na obwodzie ogrodu lub w nawach, koty będą trzymać się z dala od takich nasadzeń.

Lawenda na odstraszenie kotów
Źródło: Pixabay.com

Koty nie lubią również zapachu liści laurowych. Posiekane liście laurowe można rozsypać wokół obszaru ogrodu, a uniknie się ataku zwierząt na rośliny. Koty mają podobną awersję do owoców cytrusowych, dlatego można zastosować olejek o zapachu pomarańczy, cytryny lub grejpfruta.

Jeśli nie masz go pod ręką, możesz po prostu odparować skórki pomarańczowe i zalać ścieżki ogrodowe naparem.

Z kolei mięta pieprzowa powinna być stosowana w inny sposób. Przyciąga koty, dlatego należy sadzić ją jak najdalej od terenów uprawnych. Będzie ona wtedy stanowiła element odwracający uwagę zwierząt. Waleriana działa w podobny sposób i dla wielu kotów jest nawet bardziej skuteczna niż mięta.

Jak odstraszyć koty? – Sposób drugi: Przyprawy

Proste i tanie lekarstwo dla kotów można zrobić samemu. Niektóre przyprawy jednak nie przypadają do gustu zwierzętom. Mieszanka kurkumy, imbiru i mielonego pieprzu na przykład będzie trzymać kotów z daleka przez długi czas. Wystarczy wlać je do małych pojemników i umieścić między rzędami. Podobne właściwości ma pieprz czarny, którego proszek rozsypuje się najczęściej na ścieżkach lub ściółkuje między grządkami.

Jak odstraszyć koty? – Sposób trzeci: Ocet i amoniak

Skutecznym repelentem jest mieszanina octu, amoniaku i każdej innej cieczy o ostrym zapachu. Koty nie mogą znieść tego zapachu i unikają jego źródła. Wszystko, co właściciel musi zrobić, to zmoczyć szmaty i rozrzucić je po całym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że zapach ulatnia się w powietrzu, dlatego zabieg należy powtarzać codziennie.

Jak odstraszyć koty? – Sposób czwarty: Musztarda

Gorczyca w proszku jest niedroga, a korzyści z jej stosowania są niezaprzeczalne. Posypać należy suszoną gorczycą wokół i między krzewami. Koty boją się tego zapachu i szukają innych miejsc, w których mogłyby odpocząć i zaspokoić swoją naturalną potrzebę. Powtórzyć proces po podlewaniu lub deszczu.

Czym jeszcze odstraszyć koty?

Dobry efekt daje małe ogrodzenie wokół roślin. Możesz użyć ogrodzenia z siatki łańcuchowej lub niskiego ogrodzenia z poliwęglanu. Oczywiście takie rozwiązanie nie wygląda zbyt estetycznie, ale za to radzi sobie z problemem włamania w 100%. Nie wszystkie zwierzaki lubią przeskakiwać przez barierki, nie mając pojęcia, co czeka je po drugiej stronie. W większości przypadków zwierzę po prostu omija ogrodzony teren i szuka innego miejsca do odpoczynku.

Dobrym rozwiązaniem może być odstraszacz ultradźwiękowy. Oprócz kotów odstrasza również szczury, myszy i duże gryzonie, takie jak zające. Urządzenie powinno być zamontowane na drzewie lub słupie i skierowane w kierunku roślin. Nie obawiaj się, że zaszkodzisz zwierzakowi — ultradźwięki sprawią, że zwierzę poczuje się nieswojo i wyniesie się z danego obszaru, ale nie zaszkodzą jego zdrowiu.

Nic tak nie odstrasza kotów i kociąt jak zwykła wilgoć. Nawet mała chmurka wody lub jej strużka może wypędzić zwierzę z ogrodu na długi czas. Dlatego też wiele osób instaluje w swoich ogrodach zraszacze wodne reagujące na ruch. Są one podłączone do źródła wody i po wykryciu poruszających się obiektów natychmiast wystrzeliwują wodę w kierunku każdego, kto wtargnie na teren objęty restrykcjami.

Delikatne łapki kotów wrażliwe na szyszki i kamienie

Łapy kotów są bardzo delikatne, a przedmioty tnące mogą powodować u nich dyskomfort, dlatego za wszelką cenę starają się ich unikać. Wiele osłon jest dostępnych z kolczastymi krawędziami, ale torturowanie bezbronnych zwierząt jest niehumanitarne — można chronić grządki zwykłymi szyszkami. Wrażliwemu zwierzęciu nie zrobią one krzywdy, ale kot nie będzie lubił chodzić po takim terenie.

Koty nie lubią chodzić po połamanych kamieniach lub ostrym żwirze i będzie to prawdziwa męka dla ich delikatnych łapek. Obsypanie terenu wokół roślin tłuczniem marmurowym lub granitowym nie tylko odstraszy zwierzęta, ale również będzie ciekawym elementem dekoracyjnym i ochroni grządki przed chwastami.

Zwykła folia może odstraszać koty. Stworzenia te znane są z tego, że nie lubią gładkich, szeleszczących materiałów. Owiń krawędzie klombu materiałem foliowym, dzięki czemu możesz zagwarantować jego ochronę przed najazdami przedstawicieli rodziny kotów.

Niektórzy ogrodnicy zalecają układanie gałązek dzikiej róży, malin lub drzew iglastych. W takim przypadku, podczas próby nalotu na miejsce, zwierzę będzie miało bolesne odczucia. Wkrótce doprowadzi to do rozwoju odruchu, a kot szybko pozostawi ogrody w spokoju.

Porady dodatkowe

Jeśli zauważyłeś, że twój kot zaczął często organizować miejsce na toaletę w ogrodzie, rozwiązanie tego problemu nie jest trudne. Zaproponuj mu ofertę nie do odrzucenia, w tym przypadku wygodną piaskownicę. Niech jej wielkość będzie 1×1 m. Jeśli wlejesz tam czysty piasek, zwierzę domowe będzie zachwycone.

Koty często czają się w rozsadnikach i krzakach w poszukiwaniu małych ptaków. Podczas gdy małe ptaszki szukają nasion i łapią robaki, kot podkrada się do nich, poruszając się wzdłuż grządki z nasionami. Taka jest ich natura, więc nie stwarzaj nadmiernej pokusy dla zwierząt  — przenieś wszystkie karmniki do innego miejsca na zewnątrz i postaw je w miejscu, gdzie koty nie będą mogły dostać się do ptaków. Gdy tylko zwierzę zorientuje się, że polowanie jest bezowocne, natychmiast przestanie “walczyć”.

Zwierzęta domowe znane są z tego, że lubią zaznaczać swoje terytorium. Samce robią to swoim moczem, a samice ocierają się o różne powierzchnie wąsami. Tagi te stają się swoistym analogiem ludzkich sieci społecznościowych i przyciągają sąsiednie zwierzęta. Jeśli Twój ogródek został wybrany jako środek komunikacji, odstraszyć koty nie będzie łatwo.

Aby zapobiec inwazji kotów, musisz codziennie zmywać zapach kotów wodą. Następnie spryskać zanieczyszczone miejsca substancjami o nieprzyjemnym zapachu dla zwierząt domowych (miód, sok z cytryny lub ocet). Gdy zwierzęta kilkakrotnie zauważą, że zapach nie jest tym, czego oczekiwały, “socjalizacja” przenosi się na inny teren lub całkowicie się zatrzyma.

Możesz również pamiętać, że koty są bardzo czystymi zwierzętami i nie lubią kopać w ciężkiej, mokrej ziemi. Wolą suchą i lekką glebę. Możesz więc spróbować częściej nawadniać trawnik — nie minie wiele czasu, a Twoje ukochane zwierzaki będą szukać innych miejsc do przebywania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.