Co zrobić podczas zalania mieszkania?

Awarie sieci wodociągowej mogą przydarzyć się każdemu i w każdym momencie – niestety bez zapowiedzi. Zdarzają się również sytuacje, w których sąsiad bądź właściciel mieszkania zapomniał zakręcić wodę. Sytuacje te doprowadzają do zalania nieruchomości i uszkodzenia wyposażenia – zarówno podłóg, jak i ścian. Co zrobić w takiej sytuacji? Zdecydować się na samodzielne usuwanie szkód czy może lepiej skorzystać z pomocy fachowców specjalizujących się w osuszaniu mieszkań po zalaniu? Podpowiadamy, co zrobić podczas zalania mieszkania.

Zalanie mieszkania – co zrobić?

Plan postępowania po zalaniu mieszkania, powinien być za każdym razem indywidualnie dopasowany do sytuacji. Ważne, by był on uzależniony od skali zalania, ale też warunków atmosferycznych. W przypadku niewielkich uszkodzeń, występujących w okresie letnim, wystarczające może być otwarcie drzwi i okien na oścież aż do momentu zniknięcia wilgoci. Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku poważniejszych zalań, a już szczególnie nie należy z niej korzystać, gdy warunki pogodowe są niekorzystne – jest zimno i wilgotno. W tym przypadku jedynym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z pomocy fachowców wykonujących osuszanie mieszkań po zalaniu.

Dlaczego pomoc fachowców jest nieoceniona? Dysponują oni fachową wiedzą i profesjonalnym sprzętem – czynnikami, które pozwalają przyśpieszyć proces suszenia. Głównym urządzeniem, jakie wykorzystują tego typu przedsiębiorstwa, są tzw. osuszacze. Ich działanie pozwala nie tylko dokładniej pozbyć się wilgoci, ale również znacznie skrócić czas suszenia.

Specjaliści przestrzegają, by osuszanie mieszkania wykonać możliwie jak najszybciej po zalaniu. Im dłużej wilgoć utrzymuje się w ścianach czy podłodze tym mury pochłaniają więcej wilgoci, a tym samym tracą swoje właściwości termoizolacyjne. W efekcie nie tylko zwiększają się koszty związane z usunięciem szkód, ale też koszty poniesione na ogrzewanie mieszkania.

Osuszanie ścian

Do osuszania mieszkań po zalaniu, a szczególnie ścian, są wykorzystywane osuszacze powietrza. Urządzenia te działają niczym lodówka – absorbują wilgoć ze ścian i skraplają wodę do zbiorników bądź też wydmuchują ją na zewnątrz przy wykorzystaniu pionów wentylacyjnych. Bardzo ważne jest to, by moc sprzętu była dopasowana do skali zalania – zbyt słabe nie poradzą sobie w poważniejszych sytuacjach. Pomocne w przyśpieszeniu procesu osuszania mieszkań są także wentylatory promieniowe lub osiowe – ich zadaniem jest wymuszenie cyrkulacji powietrza.

Ważne jest szybkie, ale niezbyt szybkie osuszanie ścian. Chcąc kontrolować proces pozbywania się wilgoci, warto kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu – pomocny w tym celu jest higrostat. Warto pamiętać o tym, że zbyt szybkie usuwanie wilgoci może doprowadzić do uszkodzenia drewnianych elementów wyposażenia mieszkania.

Osuszanie podłóg

Kolejnym etapem osuszania mieszkań po zalaniu jest osuszanie podłóg. Niestety – usuwanie wody spod posadzki jest trudne. Wynika to z tego, iż wilgoć często wnika pod strop, w warstwę styropianu a samoistne jej odparowanie nie jest możliwe. Nie oznacza to, że nie należy jej usuwać – pozostała wilgoć powoduje namnażanie się grzybów, a w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Chcąc zyskać pewność, że woda dokładnie została usunięta, należy zdemontować podłogę, skucie wylewki betonowej i wymienienie zamokniętego styropianu. Niestety, prace te wymagają poświęcenia sporej ilości czasu, nakładów pracy oraz poniesienia wysokich kosztów. Z tego też względu firmy specjalizujące się w osuszaniu mieszkań stosują suche powietrze – jest ono przepuszczane przez styropian przy użyciu nowoczesnego urządzenia po wykonaniu kilku otworów w posadzce.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.