Cyklamen – jak pielęgnować i uprawiać?

Elegancki cyklamen hederifolium (cyklamen bluszczolistny) to klasyk leśny, idealny do uprawy w półcieniu, który jesienią wniesie do wnętrza bardzo potrzebny, świeży powiew koloru. Cyklamen hederifolium (cyklamen bluszczolistny) to odmiana o wielu kwitnących łodygach, z których każda zwieńczona jest różowym, zwisającym kwiatem. Jest to nie tylko prawdziwe naturalne piękno. Roślina ta jest także odporna i bez trudu co roku zaprezentuje się w nowej odsłonie.

Lubiące cień cyklameny są roślinami o zwartym pokroju, więc nawet jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, możesz umieścić kilka sztuk w niewielkich szczelinach lub wypełnić nimi piękny jesienny pojemnik. Jeśli masz do obsadzenia duży obszar lasu, ciesz się naturalnym urokiem tych jesiennych piękności każdego roku przy minimalnym wysiłku, sadząc je w stylowych kopczykach, grupach lub kępach. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak najlepiej wykorzystać te wesołe cebulki leśne.

Jak uprawiać cyklameny w pomieszczeniach?

Cyklamen florystyczny lub cyklamen pokojowy to popularne rośliny domowe uprawiane ze względu na duże, efektowne kwiaty zimowe w odcieniach bieli, różu i czerwieni. Kwiaty mogą być falbaniaste lub pachnące, a ich ozdobą są marmurkowe liście w kształcie serca. Są one powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach. Przy odpowiedniej pielęgnacji powinny kwitnąć przez co najmniej sześć tygodni. Jeśli wybierasz cyklamen do kupienia, szukaj takiego, który ma dużo pąków – to oznacza, że roślina będzie kwitła dłużej.

Cyklamen florystyczny to kultywary dzikiego Cyclamen persicum, pochodzącego z Turcji. Odmiany o mniejszych kwiatach, znane również jako “mini cyklameny”, są sprzedawane jesienią jako rośliny rabatowe. Świetnie nadają się one do ubarwienia doniczek i skrzynek okiennych jesienią i wczesną zimą. Nie są one jednak odporne na mróz.

Cyklameny kwiaciarskie obumierają naturalnie na wiosnę, przygotowując się do okresu spoczynku w lecie. W tym momencie wiele osób wyrzuca rośliny. Możesz zachęcić roślinę do ponownego kwitnienia następnej zimy. Jednak jeśli pozwolisz roślinie podążać za jej naturalnym cyklem wzrostu, zmniejsz podlewanie latem, w momencie gdy odpoczywa.

Jakie warunki w zapewnić pomieszczeniach?

Twój cyklamen potrzebuje chłodnego, jasnego miejsca, aby dobrze się rozwijać. Trzymaj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przesadzaj z podlewaniem. Jest to częsty sposób na zabicie cyklamena. Jeśli chcesz, aby roślina zakwitła ponownie następnej jesieni, musisz pozwolić jej przejść w stan spoczynku latem, ograniczając podlewanie.

Gdzie uprawiać cyklameny w pomieszczeniach?

Cyklamen potrzebuje chłodnego, jasnego miejsca, aby dobrze się rozwijać. Trzymaj go w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze około 10-15°C – idealny jest chłodny ogród zimowy, weranda czy parapet od strony wschodniej lub północnej. Wprowadź go do środka, jeśli w nocy zapowiadane są przymrozki. Trzymaj z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli trzymasz cyklamen w ciepłym pomieszczeniu, liście zżółkną, kwiaty szybko zwiędną, a roślina wejdzie w stan wczesnego spoczynku.

Jak sadzić cyklameny w pomieszczeniach?

Jeśli planujesz trzymać cyklamen tylko przez jeden sezon, powinien być w porządku w doniczce, w której rośnie, umieszczony w bardziej dekoracyjnej doniczce. Jeśli jednak chcesz, aby cyklamen przetrwał z roku na rok, warto zasadzić go w kompoście na bazie gliny z dodatkiem grysu ogrodniczego. Upewnij się, że nowa doniczka ma otwory drenażowe i że wierzchołek bulwy znajduje się tuż nad powierzchnią gleby. Uważaj, aby nie naruszyć zbytnio korzeni.

Pielęgnacja cyklamenów w pomieszczeniach

Podlewaj, gdy gleba zaczyna być sucha. Zamiast podlewać konewką, która może pryskać wodą na liście, powodując pleśń, ustaw roślinę w spodku lub płytkiej misce z wodą na godzinę lub dłużej, aż kompost będzie wilgotny, ale nie przemoczony. Pozwól, aby nadmiar wody spłynął.

Cyklameny nie potrzebują zbyt wiele pokarmu. W przeciwnym razie będą produkować dużo liści, a nie kwiatów. Jeśli planujesz zachować roślinę z roku na rok, zasilaj ją co kilka miesięcy nawozem do roślin domowych; jeśli nie, nie musisz się tym przejmować.

Jak uzyskać cyklamen kryty do ponownego kwitnienia?

Na wiosnę roślina przestanie być podlewana, a liście zaczną żółknąć. To jest normalne. Przestań podlewać roślinę w tym momencie. Umieść roślinę w chłodnym i suchym miejscu na lato. Osłonięte, zacienione miejsce na zewnątrz jest idealne. Utrzymuj kompost ledwie wilgotny. Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, połóż doniczkę na boku, aby nadmiar wody deszczowej spływał. Twój cyklamen powinien zacząć odrastać we wrześniu. Przenieś roślinę do domu, przesadzając ją w razie potrzeby i zacznij ponownie podlewać, gdy zauważysz świeży wzrost.

Uprawa cyklamenów w pomieszczeniach: rozwiązywanie problemów

Większość problemów z cyklamenami uprawianymi w pomieszczeniach zamkniętych jest spowodowana nadmiernym podlewaniem lub wysokimi temperaturami.

Żółte liście jesienią lub zimą oznaczają, że w pomieszczeniu jest zbyt ciepło lub że roślina była niedostatecznie lub nadmiernie podlewana. Mogła też otrzymać zbyt dużo światła słonecznego. Roślinę należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu, z dala od ostrego słońca, i podlewać, gdy gleba zaczyna wysychać. Żółte liście na wiosnę są jednak normalne. Wówczas roślina naturalnie obumiera przed przejściem w stan spoczynku.

Słabe kwitnienie jest spowodowane zbyt ciepłym pomieszczeniem, co powoduje wczesne przejście cyklamenu w stan spoczynku. Na wiosnę jednak przestanie kwitnąć w sposób naturalny.

Upadek cyklamenu może być spowodowany zbyt dużą ilością wody. Jeśli jest brązowy i mięsisty w środku, może to być również spowodowane gniciem korony, z powodu wody pryskającej na liście i łodygi lub zbyt niskich temperatur. Załamanie się rośliny może być również spowodowane larwami chwastów winorośli, które zjadają korzenie.

Szara, rozmyta pleśń na łodygach lub kwiatach może być szarą pleśnią cyklamenu, Botrytis cinerea. Rozwija się ona w wilgotnych warunkach. Szybkie usuwanie obumarłych liści lub kwiatów może zapobiec jej rozwojowi, podobnie jak unikanie polewania liści wodą.

Odmiany cyklamenów do uprawy w pomieszczeniach

Większość cyklamenów uprawianych w pomieszczeniach jest sprzedawana bez etykiet w centrach ogrodniczych, ale można poszukać tych konkretnych odmian w Internecie:

  • Cyclamen persicum ‘Verano Red’  – karmazynowoczerwone kwiaty na wyprostowanych łodygach
  • Cyclamen persicum ‘Winfall White’ – białe kwiaty pięknie kontrastują z marmurkowymi liśćmi
  • Odmiana Cyclamen persicum ‘Blanc Pur’ – zachwycające, śnieżnobiałe kwiaty
  • Cyclamen persicum ‘Violette’ – kwiaty w kolorze jasnej magenty.

Rozjaśnij zimę, sadząc kolorowe cyklameny na Boże Narodzenie

Cyclamen persicum, cyklamen perski, został udoskonalony, aby był trwalszy, miał więcej kwiatów i większą gamę kolorów niż oryginalny gatunek botaniczny. Kolory wahają się od czystej bieli przez róż do głębokiej magenty, czerwieni, pasków i pikotek. Są one około 20 gatunków i były pierwotnie z Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. Uważa się, że zostały one wprowadzone do Francji pod koniec 16 wieku, gdzie pierwsze hybrydy zostały opracowane w 19 wieku, produkując znacznie silniejsze, bardziej kwitnące rośliny. W języku kwiatów oznaczają one szczerość. Stanowią mile widziany wybuch koloru i zapachu w jesienno-zimowym ogrodzie, gdy nie ma nic innego. Są bardzo uniwersalne, stosowane w pomieszczeniach, na zewnątrz i jako kwiat cięty.

Czy cyklamen kwitnie na przekór na zewnątrz?

Cyklameny można stosować w wiszących koszach i pojemnikach lub sadzić w gruncie. Nie lubią ulewnych deszczy i silnych wiatrów, więc docenią osłonięte miejsce w półcieniu z suchą glebą. Są dość wytrzymałe i znoszą mróz do około -3 do -4 stopni C. Potrzebują otwartej wolnej gleby drenującej, ponieważ gniją, jeśli pozostawi się je w mokrej glebie. Dobrym pomysłem będzie włączenie żwiru przed sadzeniem. W przypadku sadzenia w wiszących koszach lub pojemnikach należy użyć dobrej jakości kompostu bez torfu zmieszanego z perlitem, aby wspomóc drenaż. Należy również dodać trochę nawozu o spowolnionym działaniu do mieszanki lub dołka do sadzenia, jeśli sadzi się w ziemi, ponieważ będą one wymagały nawożenia przez cały sezon wegetacyjny.

Rośliny te potrzebują dobrego przepływu powietrza. Deszcz na liściach musi wyschnąć tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie mają tendencję do gnicia. Gdy tylko kwiaty zaczną blednąć, należy usunąć łodygę aż do bulwy, przekręcając ją i ciągnąc jednocześnie. Łodyga pozostawiona na bulwie będzie gnić, co może doprowadzić do gnicia samej bulwy.

Cyklameny to rośliny, które rosną również wewnątrz

Cyklamen w ogrodzie
Źródło: Pexels.com

Rośliny potrzebują chłodnego miejsca, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nie martw się, jeśli trochę zwiędną, gdy tylko je podlejesz, znów się rozkręcą. Istnieje kilka sposobów na ich podlewanie. Podlej wokół krawędzi doniczki za pomocą konewki z długą szyjką, omijając robaka w środku. Postaw doniczkę w spodku z wodą na 10 minut, a następnie wyrzuć niewykorzystaną wodę lub zanurz doniczkę aż po brzegi w wiadrze z wodą na kilka sekund, jeśli roślina zaczęła więdnąć.

Cyklamen — Karmienie

Jeśli nawóz o spowolnionym uwalnianiu nie jest włączony do kompostu, będą one wymagały cotygodniowego karmienia zbilansowanym nawozem płynnym. Karmić do momentu, gdy liście zaczną żółknąć latem. Nie należy podawać nawozu, jeśli gleba jest sucha jak kość. Dla roślin rosnących w pomieszczeniach dostępne są pałeczki o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych, dzięki którym nie należy przesadzać z nawożeniem.

Problemy — jak hodować cyklamen?

Jeśli kwiaty zaczynają tracić kolor, potrzebują więcej światła. Należy przenieść je na bardziej słoneczne stanowisko i zasilać jak wyżej. Żółte liście w okresie kwitnienia, nie mylić z naturalnym żółknięciem rośliny, to znak, że jest zbyt ciepło i wilgotno. Zdejmij żółte liście, niech wyschnie całkowicie i przenieść gdzieś chłodno. Jeśli łodygi kwiatowe są miękkie, że jest to znak, że jest zbyt mokry i zaczyna gnić, więc zaprzestać podlewania, dopóki nie jest suchy. I już. Można przyglądać się kolorowym kwiatom.

Ponowne kwitnienie w przyszłym roku

Nawadniaj i podlewaj roślinę do momentu, gdy kwiaty się skończą, a liście zżółkną na początku lata. Pozwól roślinie wyschnąć, a następnie przesadź ją do nowej doniczki we wrześniu, pozostawiając górną trzecią część rośliny ponad powierzchnią gleby. Podlewaj stopniowo i zasilaj roślinę, gdy pojawią się liście.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.